Čo sa deje v mozgu, keď nemyslíme

  • Existuje vôbec odpoveď na túto otázku, naozaj dokážeme s mozgom aj nemyslieť? Myslieť si to môžeme, avšak mozog neprestáva myslieť nikdy. Jediný rozdiel je v tom, že svoje myšlienky iba nevnímame.
image_1431253667.jpeg
  • Existuje vôbec odpoveď na túto otázku, naozaj dokážeme s mozgom aj nemyslieť? Myslieť si to môžeme, avšak mozog neprestáva myslieť nikdy. Jediný rozdiel je v tom, že svoje myšlienky iba nevnímame.

 

X: „Miláčik, na čo myslíš?“

Y: “Na nič.“

Táto odpoveď vie niekoľko jedincov na tejto planéte vystreliť na obežnú dráhu a späť.

 

Pomocou niekoľkých metód akou je napríklad funkčná magnetická rezonancia (fmri) sa vedci pokúšajú zistiť, čo sa deje v mozgu pri plnení nejakej úlohy alebo myslení na konkrétnu vec. Zisťovať aktivitu mozgu je teda celkom prirodzené. Otázkou však je, čo sa deje v mozgu, keď nemyslíme na nič. Áno, niečo sa deje: v pokojovej aktivite je prietok krvi o 5-10% nižší než pri plnení úloh a tak tento stav nazvali default mode network.

V prvom rade je jasné, že základné funkcie ako dýchanie, činnosti srdca sa nemenia. Aj keď si myslíme, že na nič nemyslíme, v skutočnosti myslíme na veľa vecí: nákupný zoznam, opakujeme si čo sme povedali a čo sme mali povedať v rozhovore, jednoducho snívame počas dňa (daydreaming), v štádiu nazvanom pokojový stav.

 

 

Vedci, ktorí sa zaoberajú aktivitou v pokojovom štádiu, sa sústredia na výskum konkrétnych oblastí mozgu a ako ktoré spolu komunikujú, čo je dôležité pri diagnostike rôznych chorôb. Ľudia s Alzheimerovou chorobou napríklad majú nezvyčajnú pokojovú aktivitu rovnako ako aj deti s autizmom, ktorá zasa vykazujú známky hyperaktivity. Pokojový stav udržuje mozog takto bdelý, aby bol stále v strehu prijímať ďalšie stimuly. Počas tohto stavu sa tiež absorbujú a ukladajú spomienky a všetky informácie. Táto aktivita nám tiež pomáha pri rozhodovaní. Je veľmi náročné vypočítať všetky rozhodnutia a myšlienky za pochodu. Mozog ich neustále prepočíta a vyhodnocuje na základe čoho si vieme vytvoriť úsudky a rozhodnutia.

 

 

Hlavnou kritikou myšlienky default mode network je, že nevieme presne čo vidíme a či to vlastne reprezentuje niečo reálne. Ďalším faktorom je, že fmri, ktoré sa pri výskume využíva, nemeria aktivitu mozgu samotnú, ale prietok krvi. Funkcia default mode network stále nie je úplne známa a všetky teórie sú zatiaľ len hypotetické. Jasné však je, že mozog nikdy nespí a keď spí, tak spánkom spravodlivým spíme naveky.

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

Zdrojwww.nature.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá