Čo sa stane, keď sa rozhodneš vykročiť zo svojej komfortnej zóny?

Michaela Líšková / 8. decembra 2016 / Business

Občas potrebujeme posúvať vlastné hranice, aby sme spoznali niečo nové, niečo možno ešte lepšie. A ak urobíš aspoň niečo z nasledujúcich vecí, tvoj život sa môže zlepšiť.

 1. Spochybni všetko, čo sa dá

linkedin com

foto: linkedin.com

Skús sa na veci, ktoré bežne berieš ako samozrejmosť, pozrieť aj z iného pohľadu. Hľadaj odpovede, nenechaj sa presvedčiť názormi druhých iba preto, že niečo niekde počuli alebo čítali. Hľadaj vlastné cesty, ako si zistiť to, čo potrebuješ. Spochybni všetko okolo seba a pozeraj sa na veci inak, ako ostatní.

 

 1. Buď úprimný

Buď NAOZAJ, SKUTOČNE úprimný. Zistíš, že táto, naoko jednoduchá, vec môže byť jednou z najťažších, aké si kedy vykonal, no rozhodne ňou aj niečo získaš.
Skús napísať zoznam všetkých ľudí, ktorým chceš niečo povedať(je jedno, či dobré alebo zlé), tieto veci spísať, list dať tej správnej osobe a potom skús napísať, ako táto skúsenosť ovplyvnila teba a túto osobu. Podstatné je, že pri písaní takéhoto listu by si mal niečo cítiť. Iba tak vieš, že píšeš niečo skutočne úprimné.

 

 1. Medituj

vadaem com

foto: vadaem.com

Prečo je to v zozname vecí, ktoré sú pre teba nekomfortné? Pozri sa okolo seba. Všetci sa niekam ponáhľajú, majú nabitý program a nevedia, s čím začať skôr. Dosť pravdepodobne medzi nich patríš aj ty. Preto môže byť pre teba ťažké spomaliť a nájsť vnútorný pokoj. A pritom si ani nemusíš uvedomovať, že práve to je to, čo potrebuješ.

 

 1. Vstaň skutočne skoro

4-wake-upextremely-early

foto: businessinsider.com

Pre niekoho ťažšie, ako čokoľvek iné na tomto svete. Vstať skoro, keď všetci ostatní ešte spia a vieš, že si môžeš pospať ešte ďalších pár hodín, to je niečo, na čo sa podujme asi iba málokto. Ale nie nadarmo sa hovorí, že ranné vtáča ďalej doskáče. Možno aj práca a povinnosti ti pôjdu ako od ruky, keď ťa nebude skoro ráno nikto vyrušovať. Začni svoj deň v tichu. A ďalší benefit? Čím skôr niečo začneš, tým skôr to dokončíš a máš viac času sám pre seba.

 

 1. Urob niečo kreatívne

Mnoho ľudí si stále sľubuje, že niečo vytvoria, že chcú byť tvoriví. Ale ako to už býva, nikdy sa k tomu nedostanú, pretože si po práci radšej sadnú k telke, aby sa po ťažkom dni uvoľnili. Byť tvorivý má však viacero výhod, tak pre tvoje telo, ako aj myseľ. Ak nevieš, kde začať, tu je pár nápadov.

 

 1. Sleduj si financie

6-watch-your-pennies

foto: businessinsider.com

Skús sa sústreďovať na každú sumu, ktorú míňaš. Bez ohľadu na to, či je to väčšia čiastka za opravu auta, káva zakúpená v tvojej obľúbenej kaviarni, obed s priateľmi alebo pár centov za žuvačky. A čo viac, skús platiť v hotovosti. Že je pre teba jednoduchšie platiť kartou? Práve preto. Skús na okamih zabudnúť na kreditku a používaj bankovky. Zapisuj si každú minutú čiastku, akokoľvek malú, aspoň pár mesiacov.

 

 1. Prihlás sa na dobrovoľníctvo

7-volunteer

foto: businessinsider.com

Dnes chceme zarobiť, kde sa dá a na čom sa dá. Áno, peniaze sú dôležité, pretože účty platiť musíš. Ale skús urobiť niečo pre druhých, iba tak, zadarmo, no pre dobrý pocit. Je úplne jedno, či to bude práca pre neziskovú organizáciu alebo niečo iné, kde ti nebudú platiť peniazmi, ale budeš mať pocit, že si súčasťou niečoho skutočne veľkého a dobrého. O to viac si budeš vážiť aj vykonanú prácu, svoj čas, ktorý do nej vložíš. A ten pocit, keď vieš, že si pomohol niekomu, kto to naozaj potreboval, ten je na nezaplatenie.

 

 1. Sleduj, čo konzumuješ

dailymotion com

foto: dailymotion.com

Nemyslíme tým nevyhnutne kalórie a fakt, že sa máš pokúšať držať diétu. Ak máš hektickú prácu, málo času na jedlo a konzumuješ veľa fastfoodových jedál, je celkom možné, že do tela nedostávaš ten správny prísun nutričných hodnôt a vitamínov. Keď si budeš aspoň chvíľu kontrolovať to, čo ješ, sám uvidíš, akým spôsobom si ničíš telo. V zdravom tele zdravý duch, pravda? Odsleduj si to, pridaj vitamíny, ktoré chýbajú, a budeš sa cítiť lepšie, lebo telo dostane to, čo potrebuje.

 

 1. Jedz iba výživnú stravu

9-eat-only-nutritious-food

foto: businessinsider.com

Ak sa chceš po bode 8 presunúť ešte ďalej a s obmedzením nesprávnej stravy to myslíš vážne, sústreď sa na to, čo konzumuješ a konzumuj iba výživnú stravu. Priprav si vlastné jedlo, jedz organickú stravu… bohužiaľ, áno, je to ťažké, a to hneď z viacerých dôvodov. Jednak je to nákladné, príprava trvá podstatne dlhšie ako objednanie jedla pri pulte, a možno ti takáto strava zo začiatku ani nebude chutiť. Pretože nám chýba cukor a tuky. Ale teória je jasná a všetci vieme, že zdravé jedlo je pre telo lepšie ako to nezdravé. Budeš sa cítiť inak- lepšie. Je to ťažké, ale stojí to za to.

 

 1. Prekonaj svoj strach z vystupovania na verejnosti

relates to Life story, guide to public speaking, speeches, presentations

foto: softnet.com

Štúdie ukazujú, že viac ľudí sa bojí vystupovania pred ľuďmi, ako napríklad pavúkov. To je skrátka fakt. Ale v živote každého z nás skôr či neskôr dôjde k nevyhnutnému, a aj ty budeš musieť predstúpiť pred väčší počet ľudí. Možno si to tvoja profesia dokonca vyžaduje. Tak prečo to nerobiť pri každej možnej príležitosti a postupne sa „zahrievať pred veľkým kolom“? Tu môžeme vrelo odporučiť napríklad Toastmasters. Táto skupinka šikovných ľudí ťa naučí, ako sa správne prezentovať a príde čas, kedy sa tvoj strach z vystupovania zmení na nedočkavosť a sám budeš vyhľadávať príležitosti, aby si sa mohol predviesť.

 

 1. Prihovor sa niekomu novému

themodernman com

foto: themodernman.com

Vidíš niekoho, kto ťa niečím zaujal? Nebola by škoda, keby si toho človeka už nikdy nestretol? Naber odvahu a bež sa prihovoriť. Sme predsa ľudia, socializovať sa treba, networking sa zíde tiež každému, tak prečo nie? Najhoršie, čo sa ti môže stať, je odmietnutie druhou osobou, ale aspoň budeš mať vtipný príbeh, ktorý môžeš rozprávať kamošom pri pive.

 

 1. Nechaj mobil tam, kde je

S príchodom smartfónov má človek pomaly pocit, že socializácia zažíva ťažké časy, pretože každý, zdá sa, pozerá na displej ako na tvár osoby pred sebou. Spomeň si, koľkokrát za hodinu si kontroluješ telefón. A koľkokrát aj behom času, ktorý tráviš s niekým iným. Skús trochu digitálneho detoxu. Ak sa náhodou nudíš, využi tento čas napríklad na sebareflexiu alebo niečo hodnotné miesto toho, aby si automaticky siahol po telefóne. Dokonca je údajne dobré sa z času na čas nudiť. Tento stav z teba v konečnom dôsledku robí produktívnejšiu, tvorivejšiu a cieľavedomú bytosť. Nehovoriac o tom, že byť v spoločnosti neustále na telefóne sa nepatrí.

 

 1. Zdokonaluj sa naraz iba v jednej veci

13-pick-just-one-thing-to-master-at-a-time

foto: businessinsider.com

Chceme byť všetci zruční a chceme ovládať veľa vecí, jazykov a podobne. Lenže nemáme trpezlivosť. Chceme všetko a chceme to hneď, bez toho, aby sme sa danej veci skutočne oddali a naplno sa jej venovali. Potom pri ničom dlho nevydržíme, z čoho vyplýva, že sa vlastne nič nové poriadne nenaučíme. Radšej sa teda vyber dlhšou cestou, ktorá ti zaručí úspech, ako strácať čas na niečo, z čoho nakoniec nič nebude. Vyber si jednu vec a pri nej zotrvaj. Nechci hneď všetko naraz. Nie nadarmo sa hovorí, že cesta je niekedy lepšia ako destinácia.

 

 1. Dosiahni takmer nemožné

wisdomota com

foto: wisdomota.com

Medzi jednu z najťažších vecí môže byť aj to, keď si stanovíš cieľ, ktorého dosiahnutie je ťažšie, ako čokoľvek iné, čo si kedy v živote dosiahol. To ale neznamená, že na to nemáš. Iba to, že je to niečo nové, a nové veci nás skrátka zvyknú desiť. Predstav si skrátka niečo, čo bežne robíš každý deň, alebo z času na čas, napríklad ak párkrát do týždňa behávaš. Nakoniec túto myšlienku rozšír natoľko, že ťa myšlienka na vykonanie tejto aktivity začne desiť. Ak bežne zabehneš 5 km, skús si dať za cieľ 15km. Prekonávaj svoje hranice. Nemusí sa ti to podariť o deň, dva, ani o týždeň. Ale raz tam dôjdeš. Raz sa ti to podarí, iba to musíš skúsiť. Pretože ak budeš tam, kde si teraz, ale neurobíš krok vpred, aj o rok budeš stáť na tom istom mieste. A stagnácia nie je niečo, čo človeka robí šťastným. Navyše, keď prekonáš samého seba, staneš sa nepremožiteľným a dosiahneš všetko ďalšie, čo si zaumieniš.

Nezabudni, že dôležité je vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Pretože to je to zázračné miesto, kde sa deje všetko úžasné.

Zdroj: Rachel Gillett businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: careerealism.com

Pridať komentár (0)