Čo som sa naučil vďaka vstávaniu o piatej (a ako na to)?

  • Na strednej škole som ťahal 12-ky aj 24-ky. Boli aj víkendy, ktoré som nespal vôbec. Bolo to adrenalíne a dobrodružstve. Strácal som však produktivitu. A tak som zmenil návyky. Dnes vstávam o piatej ráno. Ako sa mi vďaka tomuto návyku zmenil život?
DSC_0315-e1452158928458
  • Na strednej škole som ťahal 12-ky aj 24-ky. Boli aj víkendy, ktoré som nespal vôbec. Bolo to adrenalíne a dobrodružstve. Strácal som však produktivitu. A tak som zmenil návyky. Dnes vstávam o piatej ráno. Ako sa mi vďaka tomuto návyku zmenil život?

Začal som si vážiť čas

Ten svoj a čas iných. Nebudeme si klamať. Vstať o piatej je námaha a boj so samým sebou. Keď viem ako veľmi sa musím snažiť, aby som vstal čo i len o pár minút skôr, vážim si tak viac každú minútu svojho dňa. Zrazu beriem ranné hodiny ako dar. Musím si dať pozor na to, kedy idem spať, aby som ráno vstal. Dlho som nechápal Martina Mažára ako so mnou mohol o deviatej večer ukončiť konverzáciu. Dnes som mu za to vďačný.

 

Začal som sa tešiť z východu slnka

Nenormálne! Ako malé dieťa :) Nikdy som nechápal tie romantické scény z filmov, kde sa niekto dokázal rozplývať nad tým, že opäť vidí svietiť žiarivú guľu. Však slnko vychádza každý deň – hovoril som si. Dnes na východy slnka doslova čakám. Ak sa dá vždy na novom mieste. Na kopci, na námestí, pri kostole či na lúke. Sledovať ako sa všetko prebúdzať a prijímať energiu a slnečné lúče, to je niečo neopísateľné…

jaroslav-dodok-blog-vstavanie

 

Menej kávy

Viete, aký nervózny som bol, keď som nemal dennú dávku kávy. A nebola zrovna malá – 6 káv denne. To už vyrážalo dych nielen kávičkárom, ale predovšetkým mojej obvodnej doktorke. Keďže spať chodievam už o deviatej a môj spánok je ďaleko kvalitnejší, mám viac energie. A tak si vystačím s 1 šálkou kávy, ktorú si do poslednej kvapky vychutnám…

 

Menej Facebooku

O piatej ráno sotva nájdem niekoho na Facebooku. O Linkedine a Twitteri to platí rovnako. Vďaka tomu sa viem jednoducho vyhnúť prokrastinácii.

 

Kvalita nie kvantita

S množstvom spánku experimentujem už pár rokov. Pamätám si na obdobie 3 hodinového spánku, ale aj 12 hodinové vylihovanie v posteli. Čo som sa naučil je skutočnosť, že nie je dôležitá kvantita spánku – ak spíte 10 hodín denne, neznamená to, že nie ste unavený. Mne stačí 5 – 7 hodín kvalitného spánku. Určite ste už niekedy počuli, že spánok pred polnocou je oveľa účinnejší ako ten po polnoci. Veľa taktiež spraví teplota v izbe či vlhkosť. Stiahnuté žalúzie majú tiež čo to do seba. Vychytáviek je veľa, keď všetky hacknem, bude ďalší blog.

12140037_1082653368419317_3370438498572137884_o

 

Ráno vás nik neotravuje

Ranný telefonát od mojej priateľky so slovami dobré ráno je perfektný štart do nového pracovného dňa! Okrem nej mi však do deviatej, desiatej nikto nevolá. Mám čas vyriešiť 20% kľúčových úloh, ktoré mi prinesú 80% výsledkov.

Prečítajte si aj: Zhrnul som svoje školiteľské skúsenosti, ako viesť stretnutia, brainstormingy či kurzy? (klik)

Neprežívam, žijem!

To najdôležitejšie: našiel som si čas na seba a na svojich priateľov! Poobedie venujem svojej rodine, večer priateľom, knihám a cvičeniu.

Ako povedal Bernard Koprna: ,,Trávte čas s úžasnými ľuďmi, robte úžasné veci, jedzte úžasné jedlá a vychutnávajte si všetky malé potešenia.” Všetky malé potešenia! Východ slnka, raňajky, úsmev šoféra MHD či poletujúci sneh…

 

Tipy, ktoré vám pomôžu vstať skôr:

1. Začnite v malom, posuňte svoj budík o pol hodinu, potom o ďalšiu. 

2. Dajte si verejný záväzok, napríklad na FB

3. Nevynechávajte víkendy, dva režimy sú pre získanie nového návyku náročné

4. Večer (polhodinu) pred spaním nejedzte, nečumte na displej, nerozmýšľajte nad tým, čo sa vám cez deň nepodarilo, upokojte sa, sústreďte sa na dýchanie, myslite na všetko čo môžete stihnúť vďaka tomu, že skôr vstanete a na to aký pocit radosti získate

5. Povedzte frajerke, bratovi, sebe alebo Bohu “dobrú noc”. Psychológovia zistili, že toto slovné spojenie je dôležitým spúšťačom, vďaka ktorému vaše telo prechádza z aktívnej činnosti do spánku.

6. Nevzdávajte sa! Návyk sa buduje minimálne 21 dní. Ja osobne som tento návyk robil asi na 7 pokus, no stojí to za to.

7. Odmeňte sa! Naplánujte si na každý deň odmenu za úspech. Zatlieskajte si, pochváľte sa na facebooku, napíšte blog, choďte do kina, kúpte si knihu.

 

Hlavne sa tešte z každého malého kroku! A určite mi dajte vedieť o svojom úspechu, v komentári alebo v správe :)

dodok-jaroslav2-e1452159302480

Zdroj: jaroslavdodok.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá