Čo spravil najlepší CEO na svete?

Martin Bohunický / 30. júla 2015 / Lifehacking

Snom každého startupu je vyrásť a zarábať milióny. A presne to sa podarilo aj Yemeksepeti. Avšak to nie je všetko. Jeho najväčšou zvláštnosťou je štedrosť, akou sa šéf zachoval ku svojim zamestnancom.

 

Ak ťa práca baví, sama ti je odmenou. Inokedy je odmenou šéf, ktorý ti dá bonus 200,000 dolárov. :) Presne to spravil jeden CEO pre svojich zamestnancov.

Nevzat Aydin je zakladateľ a CEO spoločnosti Yemeksepeti. Startup, ktorý sa zaoberá distribúciou tureckého jedla. V roku 2000 ju naštartoval spolu s troma spoločníkmi a kapitálom 80,000 dolárov. Dnes uskutoční firma 3 milióny transakcií mesačne.

Po 15 rokoch fungovania predal Nevzat svoj biznis nemeckej spoločnosti Delivery Hero, za čo zinkasoval bláznivých 589 miliónov dolárov. Ako správny šéf sa rozhodol o svoje bohatstvo podeliť.

 

 

Nevzat rozdelil 27 miliónov z predaja firmy medzi 114 svojich zamestnancov, čo v priemere vychádza na dych vyrážajúcich 237,000 dolárov na osobu. Podľa CNN Money pritom jeho zamestnanci zvyčajne zarábajú okolo 1,000 až 2,000 dolárov mesačne. Tak si predstav ten pocit.

Asi najlepší CEO sveta, aspoň v očiach mnohých, tvrdí, že to urobil ako poďakovanie za všetku tú tvrdú prácu, ktorú pre neho zamestnanci urobili. „Úspech Yemeksepeti sa nestal za noc a má na ňom podiel nespočetné množstvo ľudí. Všetci do toho vložili svoj talent a veľa úsilia. Verím v tímovú prácu a tiež verím, že úspech si človek oveľa viac užije, pokiaľ ho zdieľa so všetkými, ktorí na ňom majú zásluhu,“ vyznal sa pre CNN Money.

 

 

Pri rozhodovaní ako prerozdeliť financie, sa Aydin rozhodoval na základe viacerých faktorov. V prvom rade musel zamestnanec pôsobiť vo firme aspoň dva roky. Ďalšími kritériami boli pracovné výkony jednotlivcov a tiež ich budúci potenciál vo firme. Yemeksepeti má celkovo 370 zamestnancov.

Hovorca Delivery Hero priznal, že Nevzatov nápad schválil ešte pred predajom samotný kupujúci. „Úspech firiem Delivery Hero a Yemeksepeti je založený na úžasnej firemnej kultúre, kde sa ľudia nikdy neboja urobiť niečo navyše.“

Jeden zo zamestnancov, ktorý pre Aydina pracuje už celú dekádu, nazval jeho dar „život meniacim“. Nevzat Aydin pokračuje ako CEO Yemeksepeti a odteraz sa pripojí aj do štruktúr Delivery Hero.

Tomu sa hovorí šéf!

 

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)