Čo vieš o tvárovej biometrii? Zisti ako funguje

  • Tvárovú biometriu si aspoň raz v živote určite využil
  • Vieš ako funguje a kde všade ju nájdeš?
  • V článku rozoberáme rôzne typy a využitia tvárovej biometrie
pexels-photo-1310532
Ilustračná fotografia/Pexels
  • Tvárovú biometriu si aspoň raz v živote určite využil
  • Vieš ako funguje a kde všade ju nájdeš?
  • V článku rozoberáme rôzne typy a využitia tvárovej biometrie

Kedysi sme si biometriu spájali so science fiction alebo špionážnymi trilermi. Keď sa v televízii objavila scéna ako overujú totožnosť zločinca alebo osoby pomocou biometrie, tak sme si ťažko vedeli predstaviť jej využitie v každodennom živote. V súčasnosti to už také sci-fi nie je, veď telefóny odomykáme odtlačkom prsta alebo skenom tváre. Biometria sa okolo nás používa častejšie, než si uvedomujeme. Na jednej strane to vyzerá, že všetky typy biometrie fungujú rovnako, veď predsa robia to isté. Avšak je to mierne komplikovanejšie, nakoľko každý typ biometrie je založený na jedinečnej technológii a funguje inak.

Aké sú najrozšírenejšie typy biometrie

Všeobecne existuje viacero typov biometrie, ktoré majú primárne bezpečnostné využitie. S niektorými ste sa stretli už v spomínaných mobiloch – odtlačok prsta či sken tváre, sken dúhovky. Pomocou odtlačku prsta sa dá odomknúť väčšina telefónov, na 3D sken tváre reagujú len niektoré – myšlienku propaguje najmä iPhone X so svojím FaceID a sken dúhovky zase Samsung so svojou technológiou Iris Scan. Tvárovú biometriu používajú primárne bezpečnostné zložky, a to pri overovaní totožnosti ľudí, či už pri podozrení zo spáchania trestnej činnosti alebo pri vstupe do krajiny. V niektorých prípadoch to dokonca aplikujú súkromné spoločnosti, ako Tatra banka, ktorá svoju Tvárovú biometriu využíva na založenie účtu, o čom sme vás informovali nedávno. Logicky môžeme usúdiť, že dva najrozšírenejšie typy biometrie sú teda tvárová biometria a overenie odtlačku prsta.

Ako tvárová biometria funguje

Ako funguje overenie odtlačku prsta nebudeme rozoberať, je viac ako evidentné, čo presne technológia sníma. Pri tvárovej biometrii sú však jemné odlišnosti. Používajú sa tu algoritmy pre rozpoznávanie tváre, ktoré identifikujú špecifické rysy extrahované z fotky. Následne algoritmus analyzuje relatívnu polohu, veľkosť a tvar očí, nosa, lícnych kostí a čeľuste, ktoré potom porovná s databázou, v ktorej je uložená šablóna (porovnávacia fotka) a hľadá zhodu.

Konkrétne príklady tvárovej biometrie

Biometria v mobile, a teda FaceID:

  • využíva 3D tvárovú biometriu, ktorá sa vyznačuje hlavne väčšou presnosťou,
  • namiesto meraní veľkosti a vzdialenosti medzi unikátnymi bodmi na tvári ich rovno trojrozmerne oskenuje,
  • výhodou je, že v tomto prípade na overovanie nemá vplyv kvalita osvetlenia, iný výraz tváre alebo orientácia hlavy v priestore.

Letisková biometria:

  • pri vstupe do krajiny si vás na niektorých letiskách odfotia na pásovej kontrole špeciálnym prístrojom,
  • ďalej je naskenovaný váš pas,
  • pri vstupe či odchode z krajiny vám tvár opäť oskenuje prístroj a sken biometricky porovná s databázou – neexistuje univerzálny štandard, keďže každé letisko môže využívať inú technológiu.

Tvárová biometria v bankovníctve:

  • na overenie identity pomocou tvárovej biometrie využívajú možnosť napojenia sa na databázu ministerstva vnútra,
  • ministerstvo porovná bankou nasnímanú fotografiu s údajmi vo svojej databáze z registra dokladov a banke potvrdí percentuálnu zhodu,
  • táto tvárová biometria porovnáva na tvári 30 referenčných bodov,
  • vďaka náhodne sa pohybujúcemu bodu, ktorý je potrebné počas snímania fotografie v aplikácii sledovať, overuje banka skutočnú prítomnosť snímanej osoby.

Konkrétny príklad využitia tvárovej biometrie

Uveďme si to na príklade Tvárovej biometrie od Tatra banky. Technológiu, ktorú využíva ako jediná z bánk na Slovensku, vytvorila slovenská firma Innovatrics. Produkt nazvali iFace. Nakoľko aplikácia musí fungovať na rôznych mobilných telefónoch, nemôže využívať 3D senzory, pretože väčšina smartfónov ich nemá. Pri overení tvárovej biometrie ráta iFace aj s rôznymi odchýlkami, keďže vašu tvár skenuje v reálnom čase. Všíma si, či máte otvorené alebo zatvorené oči a ústa, či máte okuliare a rozozná aj pohlavie a vek človeka, ktorého tvár skenuje.


Keďže systém funguje na viacerých smartfónoch od rôznych výrobcov s rôznymi stupňami výbavy, je obdivuhodné, čo všetko dokáže overiť len cez prednú kameru. Pokiaľ však zhoda vašej tváre nie je dostatočná, odkáže vás aplikácia na pobočku alebo ich telefonickú linku DIALOG Live.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá