Čo všetko sa odohralo po tom, ako Elon Musk oznámil, že chce sprivatizovať Teslu?

  • Elon Musk spôsobil začiatkom augusta svojim kontroverzným výrokom prekvapenie medzi akcionármi
  • Koncom mesiaca však svoje rozhodnutie prehodnotil a potvrdil, že Tesla predsa len zostane verejnou spoločnosťou
tesla
flickr
  • Elon Musk spôsobil začiatkom augusta svojim kontroverzným výrokom prekvapenie medzi akcionármi
  • Koncom mesiaca však svoje rozhodnutie prehodnotil a potvrdil, že Tesla predsa len zostane verejnou spoločnosťou

Elon Musk prežíval náročné obdobie. Pravdepodobne aj preto sa rozhodol 8. augusta po obrovských tlakoch, ktoré mu zobrali aj posledné zbytky síl zverejniť šokujúci tweet, ktorý vzbudil obrovský rozruch. Napísal totiž, že by bolo najlepšie, keby sa Tesla dostala späť do súkromných rúk. Dokonca mal mať zajednaný aj dostatočný kapitál na to, aby svoju hrozbu uskutočnil.

Za akciu chcel pritom zaplatiť 420 dolárov. Na takýto obchod musel mať Musk pripravených odhadom 71 miliárd dolárov. Toto konanie vzbudilo pozornosť americkej SEC, ktorá začala dokonca Teslu vyšetrovať. Elon bol dokonca ochotný odstúpiť z pozície šéfa a predsedu Tesly v tom prípade, ak by sa našiel niekto lepší, ako je on sám.

Lojalita akcionárov prekvapila

Investori by mali dve možnosti, buď by akcie predali za 420 dolárov, čo by bolo o 20 % viac ako ich hodnota v súčasnosti. Druhou možnosťou bolo súkromné vlastníctvo akcií. Jednoducho povedané z investorov by sa stali súkromní vlastníci. Po tomto oznámení akcie Tesly stúpli o 5 % a následne dokonca o 11 %. Hlavné slovo však mali mať samotní akcionári spoločnosti. Okrem toho svoje rozhodnutie Elon konzultoval so spoločnosťami Goldman Sachs alebo Silver Lake Partners.

Na základe získaných informácií sa rozhodol s prevzatím Tesly do súkromného vlastníctva nateraz počkať. Väčšina akcionárov sa totiž zhodla na tom, že by bolo najlepšie, keby Tesla zostala verejnou spoločnosťou. Prechod na súkromnú spoločnosť by totiž so sebou priniesol určité investičné obmedzenia. Potešujúce je však to, že Tesla má lojálnych investorov a iba malé množstvo z nich by sa ju rozhodlo opustiť pri jej premene na súkromnú spoločnosť, a to aj v prípade tých, ktorí s opatrením nesúhlasili.


Druhým dôvodom bolo to, že Tesla sa dostala z najhoršieho a výroba sa konečne rozbehla takmer na plné obrátky. Transformácia na súkromnú spoločnosť by však mohla tento pozitívny trend čiastočne narušiť a to si Elon nemôže v súčasnej situácii dovoliť. Cieľom je totiž stabilita a zisk. Akcionári tak rozhodnutie Muska s radosťou schválili.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech