Čo všetko o tebe Google vie?

  • Google pod sebou spája mnoho rôznych nápomocných platforiem, ktoré s radosťou používame. On si pritom robí prehľad o väčšine našich internetových aktivít, skladuje dáta, ktoré na web uploadujeme a necháva ich tam dlho potom, než na ne my zabudneme. Nemusí to nevyhnutne znamenať niečo zlé, no ak ti to predsa nie je po chuti, povieme ti, ako takéto dáta nájsť a vymazať.
sundar_pichai_google_reuters_1
  • Google pod sebou spája mnoho rôznych nápomocných platforiem, ktoré s radosťou používame. On si pritom robí prehľad o väčšine našich internetových aktivít, skladuje dáta, ktoré na web uploadujeme a necháva ich tam dlho potom, než na ne my zabudneme. Nemusí to nevyhnutne znamenať niečo zlé, no ak ti to predsa nie je po chuti, povieme ti, ako takéto dáta nájsť a vymazať.

Služby od Googlu, ako napríklad gmail, youtube, google maps, či drive, môžeme používať zadarmo. Až tak zadarmo to však nie je, pretože než súhlasíme s používateľskými podmienkami (ktoré si nikto nečíta…), upíšeme Googlu svoje dáta z prehliadavania cez ich platformy. Aby bolo jasné, Google nie je nejaká zlovestná spoločnosť, ktorá nám chce ovládať život a infiltrovať myseľ. Googlu je úprimne jedno, čo na internete hľadáš, o čom si píšeš s kamarátmi, s kým spávaš, alebo aké obrázky a videá ti dvíhajú tlak (v dobrom, či zlom). Pokiaľ si na internete nepozeráš detské porno alebo neobjednávaš materiál na zostrojenie bomby, si pre nich ako jedinec bezvýznamný. Takže môžeš zosadiť alobalovú čapicu a zbaviť sa pocitu, že ťa niekto neustále sleduje.

Ak chce Google tvoje dáta, je to len preto, aby mal prístup k štatistickým informáciam, no najmä – aby ťa vedel primerane odhadnúť pre reklamných inzerentov.

 

Keďže Google z veľkej miery žije z reklamy, chce, aby fungovala čo najefektívnejšie. Ak vidí, že si denne prezeráš obrázky áut, začnú sa ti v prehliadači objavovať ponuky spojené práve s nimi. Ak máš deti, budú sa ti do cesty stavať ponuky s oblečením, vybavením, hračkami, alebo rodinnými dovolenkami. A tak podobne. Môžeš a nemusíš na ne kliknúť, pričom ti samozrejme môžu ponúknuť niečo, čo sa ti skutočne hodí. Ak naopak ide o demografické dáta, tie väčšinou zadávaš už pri registrácii a na základe nich sa môžu robiť prieskumy toho, čo ľudia tvojho typu najviac vyhľadávajú, čo ich najviac a zaujíma, aké majú pri používaní internetu návyky, atď. Tieto dáta sa môžu použiť v štúdiach, alebo opäť pri vylepšovaním reklamného trhu. Prístupom Googlu k týmto dátam nijako neutrpíš, pokiaľ samozrejme nerobíš niečo nelegálne. No ako sa hovorí: pokiaľ nemáš čo skrývať, nemáš sa čoho báť. A nie je tu reč o sťahovaní torrentov.

 

Nuž, ak teda chceš zistiť, čo o tebe Google vie, musíš byť v prvom radse prihlásený. Potom môžeš zájsť na tzv. Web & Activity Page, ktorá samu o sebe nie je až ľahké nájsť. Z časových údajov vyber „all time“.

Screen Shot 2016-05-05 at 23.39.09

 

Zobrazia sa ti deň po dni všetky webstránky, ktoré si vrámci Googlu a jeho odvetví navštívil. Ak si vyberieš konkrétny deň, môžeš dáta z neho následne v pravom hornom rohu vymazať jednoduchým stlačením „Delete“.

Screen Shot 2016-05-05 at 23.42.33

 

Ak ti však ide o to, aby si vymazal úplne všetky dáta, treba na to ísť nasledovne: v hornom pravom rohu klikni na tri vertikálne naaranžované štvorčeky a potom Delete options > advanced > all time. Google ťa pred podobnými krokmi bude varovať, s tým, že tak môžeš prísť o dáta, ktoré ti užívanie ich platforiem uľahčujú. (Ako napr. personalizované reklamy, alebo už vopred vyhľadávané dáta.) Bol si varovaný!

Screen Shot 2016-05-05 at 23.45.25

 

Ďalej môžeš kliknúť hore vľavo, kde sa ti objaví viacero kategórií, pod ktorými nájdeš ďalšie dáta. Ak svoj Google účet takmer vôbec nepoužívaš alebo máš vypnuté veci ako lokalizáciu, nič sa ti v jednotlivých kategóriach. Ak nie, klikni napr. na „Location History“ a zobrazí sa ti časová os so všetkými miestami, ktoré si spolu so svojím Google účtom navštívil. Ak chceš tieto dáta vymazať, klikni na ikonku nastavení v pravom dolnom rohu a klikni na Delete all location history.  

Screen Shot 2016-05-06 at 00.03.59

 

Pri každom radikálnom kroku sa ťa bude stránka pýtať, či si si svojimi krokmi istý. Google sa nevzdáva len tak ľahko, ale dôležité je vedieť, že sa to dá. A ak by si chcel napríklad vedieť, čo všetko si o tebe Google do tohto bodu uložil, klikni pod „Delete all Location History“ na „Delete a copy of all your data“. Nebude toho málo. Vezme ťa to na novú stránku.

Pod „Select data to include“ nájdeš okrem location history možnosť „show more products“. Ak na to klikneš, zobrazia sa ti všetky dáta, ktoré o tvojom užívaní Google má. Vpravo hore (stále pod „Select data to include“) nájdeš možnosť „select all“. Potom next > select file type and delivery method > create archive. Za istý čas (závisí od množstva dát) ti vybraným spôsobom prídu a ty si ich môžeš prezrieť.

Screen Shot 2016-05-06 at 00.11.19

 

Ak ťa zaujímajú spomínané reklamné ťahy, klikni na ikonku s tvojou fotkou (vpravo hore) a potom na „my account“. Odtiaľ choď nasledovne: personal info & privacy > add settings > manage add settings. Mali by sa ti zobraziť informácie, ktoré o tebe Google zbiera a na základe ktorých ti pri surfovaní ponúka reklamný obsah. Poprípade si ich môžeš nastaviť sám, aby si si obsah reklám prispôsobil. Ak ti naopak vadí, že sa Google o tvoje aktivity s reklamnými inzerentmi delí, pokračuj scrollovaním ku „control signed out ads“ a vypni si „internet-based ads“.

Screen Shot 2016-05-05 at 23.56.52

Tak! A si o pár gramov na duši ľahší! Samozrejme, zákutia svojich nastavení môžeš skúmať a vymazávať aj ďalej. Toto je len pár základných skupín, ktoré zaujímajú a zároveň sa týkajú najviac ľudí.

zdroj titulnej fotografie: mashable

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá