Coca-Cola kupuje známu sieť kaviarní za 4,3 miliardy eur

  • Spoločnosť Coca-Cola chce rozšíriť okruh svojich zákazníkov, preto kupuje sieť kaviarní Costa Coffee
  • Za kúpu druhej najväčšej siete na svete zaplatí 4,3 miliardy eur
  • Získa však prístup k obrovskému počtu kaviarní a silnej značke
kava
Christiana Rivers pre Unsplash
  • Spoločnosť Coca-Cola chce rozšíriť okruh svojich zákazníkov, preto kupuje sieť kaviarní Costa Coffee
  • Za kúpu druhej najväčšej siete na svete zaplatí 4,3 miliardy eur
  • Získa však prístup k obrovskému počtu kaviarní a silnej značke

Costa Coffee zmenila svojho majiteľa. Sieť kaviarní padla do rúk výrobcovi známeho, chutného a presladeného nápoja, spoločnosti Coca-Cola. Tá tak získa prístup k tisíckam kaviarní po celom svete, kde môže predávať aj svoje produkty. Alison Brittain, šéfka spoločnosti Whitbread, ktorá vlastní Costa Coffee, tvrdí, že záujem mali viacerí kupcovia, avšak Coca-Cola bola ochotná zaplatiť extrémne vysokú sumu.

Whitbread kúpila Costa Coffee v roku 1995 za 21 miliónov eur. V tom čase mala sieť iba 39 predajní. Dnes ich je 4000. S takýmto množstvom predajní po celom svete sa Coca-Cole otvoria dvere k novým zákazníkom. „Coca-Cola chce kávový produkt. Nemajú totiž v ponuke žiadnu kávu. Costu môžete nájsť pritom všade, v automatoch, hoteloch, reštauráciách, krčmách a kaviarňach. Presne na tých istých miestach, kde nájdete aj Colu. Práve vtedy prišla aj táto príležitosť a my sme videli, ako by toto prepojenie umožnilo zvýšiť hodnotu nápojov v budúcnosti,“ povedala Brittain.

Vysokú cenu vykompenzujú pozitíva

Kompletný obchod by mal prebehnúť v prvej polovici budúceho roka. Coca-Cola tak získa prístup ku štyrom tisíckam kaviarní. Z tohto množstva sa 2 400 nachádza v Anglicku. Costa Coffee okrem toho prevádzkuje 8 000 automatov na kávu. „Horúce nápoje predstavujú jeden zo segmentov, kde Coca-Cola nemá globálnu značku. Costa nám dáva prístup na tento trh vďaka silnej kávovej platforme,“ povedal šéf spoločnosti Coca-Cola James Quincey.

Spoločnosť Coca-Cola je pravdepodobne jednou z mála spoločností, ktorej môže tento obchod extrémne pomôcť a raketovo urýchliť jej rast. Nová značka s obrovským potenciálom jednoducho nemôže sklamať. Tento oznam spôsobil aj rozporuplné reakcie. V Anglicku totiž vláda chystá úplný zákaz energetických nápojov, ktoré obsahujú veľa cukru, spôsobujú obezitu a zdravotné komplikácie u mladých ľudí, ktorí ich s obľubou pijú.

Momentálne prebiehajú posledné úpravy predtým, než rozhodnutie vstúpi do platnosti. Vlastníkom niektorých značiek týchto chutných, ale nezdravých nápojov je práve Coca-Cola, a tak nie je prekvapením, že toto oznámenie sa nebude páčiť každému.

Zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech