Colin Megill: CSS vôbec nestojí za problémy, ktoré spôsobilo

  • Na konferenciu Reactive 2015 už o pár dní príde do Bratislavy prednášať 25 odborníkov na ReactJS - knižnicu, ktorá mení budúcnosť webu a mobilných aplikácií. Colin Megill je jedným z nich a my vám s ním prinášame exkluzívny rozhovor.
image_1445855568.jpeg
  • Na konferenciu Reactive 2015 už o pár dní príde do Bratislavy prednášať 25 odborníkov na ReactJS - knižnicu, ktorá mení budúcnosť webu a mobilných aplikácií. Colin Megill je jedným z nich a my vám s ním prinášame exkluzívny rozhovor.

 

Ako sa predstavuješ potenciálnym biznis partnerom?

Fascinuje ma, aký vplyv má informačná architektúra na ľudské správanie, či už v dobrom alebo v zlom. Som presvedčený o tom, že web má pred sebou svetlú budúcnosť a je pre mňa vzrušujúce pozorovať, čo sa v súčasnosti deje v oblasti dátových vizualizácií.

Vizualizácie, ktoré sú interaktívne a vznikajú v reálnom čase, nám poskytujú skvelý uhol pohľadu na to, čo sa práve deje a do čoho by sme normálne nevideli. Moja práca je v podstate o tom, že ich využívam na hĺbkové skúmanie rôznych systémov.

 

 

Ako sa z teba stal vývojár?

Som závislý na čítaní novín a už asi 15 rokov si každé ráno prejdem celé New York Times. Obdivujem prácu, ktorú Shan Carter spravil s D3 pre Times, ale asi prvýkrát, kedy som pochopil dôležitosť vizualizácií, bolo, keď som sa dozvedel o SF Crimespottingu – aplikácií, ktorá slúži ako interaktívna mapa pre zločiny dejúce sa v San Franciscu.

 

Príbehy, ktoré môžete takto zachytiť, sú úplne iného druhu než tie, ktoré bežne nájdete v tlači, a myslím si, že to má svoj dôvod. Jednak do nich môžu prispievať samotní užívatelia, jednak filtráciou môžete vytvoriť oveľa viac permutácií, ako by sa zmestilo do tlače. Svoj vplyv má aj to, že ak získavate dáta naživo, nemusíte graf prerábať stále odznova, a tak zostáva relevantným aj po určitej dobe.

  

Po mojom prvom kontakte s dátovými vizualizáciami mi bolo jasné, že sa im chcem venovať celý život a nikdy ma to neprestane baviť. A čo sa týka nástrojov – keď som sa dozvedel o D3 v roku 2011, rovno som sa začal učiť JavaScript.

 

Vychádzam z prostredia spoločenských vied, ktoré som študoval – medzinárodných vzťahov, filozofie, dejepisu, ekonómie, sociológie, psychológie a náboženstva. Zaujíma ma množstvo ich problémov, pretože človek pri nich môže pracovať s veľkými setmi dát.

 

Už dlhšie pracujem na projekte pol.is, ktorý aplikuje strojové učenie a vizualizáciu dát na ľudskú komunikáciu a digitálnu demokraciu. Tým, že som hľadal a spoznával nástroje, ktoré by mi pomohli zrealizovať tento projekt, sa zo mňa stal developer.

 

Pol.is je pre teba v súčasnosti najdôležitejším projektom?

Áno. Taiwanská a austrálska vláda ho začínajú využívať pre získavanie feedbacku od občanov. Veľmi na naplňa fakt, že sa ten projekt stal realitou a funguje takto v praxi digitálnej demokracie. Pri jeho tvorbe som pochopil, ako môže React prispieť kú vývoju D3.

 

Je v oblasti programovania nejaký problém, ktorý je nutné čím skôr fixnúť?

CSS vôbec nestojí za problémy, ktoré spôsobilo. Oslobodiť sa od neho je fantastický pocit. Bavil som sa o tom už s množstvom ľudí ako sa ho prakticky zbaviť, hlavne v podobe nástrojov Radium pre React.

Som presvedčený o tom, že CSS čoskoro skončí. Pre dizajnérov sa tak či tak veľa nezmení – v JSONe môžu písať to, čo teraz píšu ako class – akurát všetko bude usporiadané trochu inak a budú mať väčšiu kontrolu nad tým, aký štýl sa aplikuje na aký element.

 

 

Pristupovanie ku štýlom ako ku dátam by mohlo vyriešiť najzásadnejšie problémy webu. Keď Vjeux prednášal na CSSConfe, mal jeden slide, na ktorom stálo “7 problémov CSS” – závislosti, eliminácia mŕtveho kódu, global name spaces, minifikácia, zdieľanie konštánt, non-deterministic resolution a izolácia – čo sú všetko veci, ktoré JavaScript nepozná. CSSko nie je dostatočne expresívne na to, na čo ho potrebujeme. JavaScript naopak je.

Ľudia sa toho strašne boja, pretože to vyzerá ako väčšia zmena, než to v skutočnosti bude. Najväčšie zásahy prebehnú v infraštruktúre, s ktorou dizajnéri pracovať nebudú.

 

O čom budeš hovoriť na Reactive 2015?

Budem prednášať o Victory.js a o tom, ako funguje proces tvorby dátových vizualizácií.

S D3 pracujem už dlho a keď som začal používať React pre klientov, napadlo mi, že by som sa mohol zbaviť DOM modelu z D3 a nahradiť ho komponentmi z Reactu, aby som dizajnérom uľahčil prácu.

 

Niečo som dal dokopy a fungovalo to. Po úvodnom blogu a odozve na sociálnych médiách sa k nám pridalo 8 ľudí a stal sa z toho plnohodnotný OSS projekt. Teraz sme ku náhrade DOMu pridali aj animačný komponent Victory-animation, ktorý nahrádza .transition() D3. Dosiahli sme prehľadnejšiu interaktivitu a teším sa, že to teraz môžem ukázať komunite.

 

Čo očakávaš od konferencie?

Očakávam, že dostanem ku Victory ako ku open-source projektu veľa feedbacku – chcem, aby mi ostatní povedali, ako zlepšiť API a ako si predstavujú, že by ho mohli využiť pre svoje projekty. Nášmu tímu to určite dodá tvorivú energiu.

 

Colin a ďaľší skvelí spíkri budú prednášať na konferencii Reactive 2015 v Bratislave. Zúčastni sa jej aj ty! Viac info tu.



 

Zdroj: https://reactive2015.com/

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá