Čučoriedky ti zlepšia tvoje zdravie. Koľko ich musíš skonzumovať?

  • Zdravotný stav obyvateľov západných krajín vôbec nerastie spolu so životnou úrovňou
  • Skutočnosť je taká, že zdravotný stav upadá a ako mor sa rozširujú hlavne ochorenia obehového systému
čučoriedky
flickr
  • Zdravotný stav obyvateľov západných krajín vôbec nerastie spolu so životnou úrovňou
  • Skutočnosť je taká, že zdravotný stav upadá a ako mor sa rozširujú hlavne ochorenia obehového systému

Ľudia trpia vážnymi ochoreniami viac ako kedykoľvek predtým. Dôvodom je hlavne rýchla doba, stres a z toho vyplývajúci nezáujem o vlastné zdravie. Choroby ako rakovina, problémy s obehovým systémom a srdcom patria medzi tie najrozšírenejšie a najnebezpečnejšie. Upozornil na to server Dailymail.co.uk.

Ochorenia srdca a obehového systému sa bežne liečia chemickými liečivami. Podľa vedcov je tu však omnoho lepšia a hlavne zdravšia alternatíva. Jedná sa o obyčajné čučoriedky. Výskumníci totiž zistili, že konzumácia 200 gramov čučoriedok denne počas jedného mesiaca zlepšila funkciu ciev a znížila krvný tlak. Za túto obrovskú silu môže chemická látka anthocyanin, ktorá dáva čučoriedkam modrú farbu.

Výskumníci z Kings College v Londýne, ktorí na túto obrovskú silu čučoriedok prišli, tvrdia, že výsledky ich štúdie môžu prispieť k záchrane životov ľudí. Ich pokus spočíval v tom, že vybranej skupine bola podávaná čučoriedková šťava každý deň po dobu jedného mesiaca.

„Aj keď je najlepšie konzumovať celé čučoriedky, aby ste získali maximálne benefity, naša štúdia zistila, že najsilnejší efekt prináša anthocyanin,“ povedala vedúca výskumu doktorka Ana Rodriguez-Mateos.

Čučoriedky sú však bohaté aj na polyfenoly, fenolové zlúčeniny a mnoho vitamínov a minerálov. „Ak zmeny, ktoré sme videli vo fungovaní ciev po konzumácií čučoriedok každý deň dokážeme udržať počas celého života človeka, tak to môže znížiť riziko rozvoja kardiovaskulárnych chorôb o takmer 20 percent,“ dodáva vedúca výskumu.

Ak si chceš zlepšiť zdravie svojho kardiovaskulárneho systému, mal by si si do svojho jedálnička zaradiť čučoriedky v surovom alebo tekutom stave. Už prvá dávka čučoriedok denne sa pozitívne prejaví na tvojich cievach do dvoch hodín od samotnej konzumácie.

Po mesiaci konzumácie čučoriedok došlo u ľudí s vysokým tlakom k redukcii tlaku o 5mmHg. V súčasnosti žije v Anglicku okolo sedem miliónov ľudí s problémami srdca a obehového systému. Na tieto choroby tu zomrie každoročne okolo 150-tisíc ľudí. V priemere sa jedná o 420 ľudí za jeden deň.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech