Cynizmus, nespokojnosť či zhoršené zdravie. Toto je 10 znakov, že bojuješ s vyhorením

  • Pociťuješ neustálu únavu a stres? Práve tieto aspekty môžu byť znakom, že trpíš syndrómom vyhorenia
  • Ide o psychický stav vyčerpanosti, kedy človek stráca profesionálny alebo osobný záujem a nadšenie pri práci
  • Pociťuješ neustálu únavu a stres? Práve tieto aspekty môžu byť znakom, že trpíš syndrómom vyhorenia
  • Ide o psychický stav vyčerpanosti, kedy človek stráca profesionálny alebo osobný záujem a nadšenie pri práci

Syndróm vyhorenia prvýkrát opísal americký psychoanalytik Herbert Freudenberger v roku 1974, keď pozoroval psychické a fyzické vyčerpanie pracovníkov jedného sociálneho zariadenia.

Vtedy bol syndróm vyhorenia ešte neznámy pojem, no v súčasnosti sa čoraz častejšie skloňuje v súvislosti s prácou a vysokým pracovným nasadením.

Často ľudia dané príznaky zanedbávajú a myslia si, že odídu samé. To sa však väčšinou nestane, pokým s tým niečo nespravíš ty sám. Nižšie nájdeš 10 príznakov syndrómu vyhorenia, ktoré ti dávajú najavo, že by si vo svojom živote mal niečo zmeniť.

1. Zdravotné problémy

Chronický stres ti spôsobiť skutočné zdravotné problémy, ako sú tráviace ťažkosti, srdcové choroby, depresie a obezita. O to viac, ak ho zažívaš pravidelne a veľa. 

Ak máš vyššie spomínané zdravotné problémy, mal by si sa zamyslieť nad zmenou a hľadať príčinu. Tou môže byť aj syndróm vyhorenia, ktorý ti značí, že by si vo svojom živote mal niečo zmeniť. Okrem psychických problémov tak predídeš aj fyzickým.

2. Vyčerpanie

So zdravotnými problémami súvisí aj vyčerpanie, ktoré je jasným znakom vyhorenia. Máš pocit, že si stále unavený a bez energie? Skús sa zamyslieť, či ti to, čo robíš, neuberá energiu.

Takéto vyčerpanie môže byť emocionálne, mentálne alebo fyzické. V každom prípade, nech už sa cítiš vyčerpaný v akejkoľvek oblasti, nemal by si to prehliadať. 

Máš už s vyhorením osobnú skúsenosť?

3. Nedostatok motivácie

Ak sa venuješ tomu, čo ťa baví, prichádza aj motivácia. Pokiaľ však už nepociťuješ nadšenie, prípadne ti dlhší čas chýba vnútorná motivácia na prácu, existuje veľká šanca, že zažívaš vyhorenie.

Akými ďalšími spôsobmi sa to prejavuje? Ráno sa dokážeš rozhýbať len veľmi ťažko a ešte zložitejšie je prinútiť sa ísť každý deň do práce, či plniť si svoje povinnosti. 

4. Frustrácia, cynizmus a ďalšie negatívne prejavy

Možno máš pocit, že na tom, čo robíš, už viac nezáleží. Tiež ťa môže veľa vecí rozčarovať a ľahko nahnevať. Vo všeobecnosti sa cítiš oveľa pesimistickejšie než obvykle, vo veľa veciach vidíš iba negatíva a to ťa oberá o energiu.

Každý človek občas zažíva negatívne emócie. Ak sa s nimi však dokážeš vyrovnávať, si na dobrej ceste. Je však dôležité rozoznať, kedy to hraničí so syndrómom vyhorenia. 

5. Zhoršenie pracovného výkonu

Ak sa nechávaš až príliš ovplyvniť negatívnymi emóciami a prestávaš ich ovládať, tvoj pracovný výkon sa značne mení. Nie si si istí, či si vyhorel? Porovnaj svoju výkonnosť v práci s výsledkami, ktoré si dosahoval v priebehu posledných rokov.

Vzhľadom na to, že vyhorenie zvyčajne trvá dlhšie časové obdobie, tak práve takýto pohľad späť by mohol odhaliť, či je pokles tvojho pracovného výkonu len dočasný, alebo zažívaš syndróm vyhorenia.

Nenávidíš robotu a ľudí, ktorých v nej stretávaš. 5 dôvodov, kedy by si mal dať výpoveď

6. Kognitívne problémy

Vyhorenie a chronický stres môžu ovplyvňovať tvoju pozornosť a koncentráciu. Keď si vystresovaný, tak sa práve tvoja pozornosť znižuje len na to, aby si sa dokázal zamerať na konkrétny negatívny prvok, ktorý vnímaš ako hrozbu.

V krátkodobom horizonte ti to síce pomáha riešiť problém, no podľa psychológa Davida Ballarda sú ľudské telá a mozgy navrhnuté tak, aby takýto stres zvládli v krátkych periódach a následne sa vrátili k normálnemu fungovaniu.

Keď sa stres stane chronickou záležitosťou, takéto zužovanie pozornosti pretrváva a ty máš problém venovať pozornosť iným veciam. To môže negatívne ovplyvniť tvoju schopnosť riešiť problémy alebo schopnosť sa rozhodovať. 

7. Medziľudské problémy doma a v práci

Je v poriadku, keď sa nie vždy s každým zhodneš. Tento bod má však v živote obyčajne dva scenáre. Môžeš mať viac konfliktov s inými ľuďmi, napríklad sa dostávaš do hádok či sporov omnoho častejšie ako predtým.

Ďalší scenár je, že sa uťahuješ a s kolegami či členmi rodiny hovoríš oveľa menej. Ak máš pocit, že sa na konkrétnom mieste síce nachádzaš fyzicky, no mysľou si úplne niekde inde, pravdepodobne trpíš syndrómom vyhorenia. Skús sa zamyslieť, čo by si mohol zmeniť, aby si predišiel zbytočným konfliktom.

8. Príliš sa staráš o prácu, i keď sa v nej nenachádzaš

Opačným znakom je, že nevieš rozložiť energiu, ktorú by si práci venovať mal. Keď v určitom momente nepracuješ, no svoju duševnú energiu vynakladáš na premýšľanie o pracovných povinnostiach, veľmi ťažko sa zotavíš zo stresu, ktorý si prežil počas dňa.

Oddych je dôležitý a pomáha ti načerpať viac síl. Každý človek potrebuje čas pre seba a práca ako taká potom ide oveľa jednoduchšie. Ak vynakladáš na prácu príliš veľa energie, nedá ti spávať, dokonca sa s myšlienkami na prácu aj budíš, čoskoro do tvojho života môže prísť syndróm vyhorenia. 

9. Nestaráš sa o seba

Keď ľudia zažívajú vyhorenie, niektorí z nich sa uchýlia k nezdravým návykom s myšlienkou, že to pomôže daný problém zvládnuť. Možno aj pomôže, avšak určite nie dlhodobo.

Medzi negatívne zmeny v tvojich zvykoch môže patriť fajčenie, sedavý spôsob života a nezdravé jedlo. Naopak, môže sa ti stať, že ješ len veľmi málo a sotva v noci spíš.

Zdravá životospráva a starostlivosť o seba vo veľkom prispieva ku dostatku energie a motivácii. Ak toto zanedbávaš, skús vo svojom živote niečo zmeniť. 

10. Všeobecne znížená spokojnosť

V prípade vyhorenia majú ľudia sklony cítiť sa čoraz menej spokojní a naplnení svojou kariérou. Môžeš mať pocit, že si nespokojní a uviaznutí na jednom mieste. To sa môže prejavovať u teba doma, v spoločnosti a tiež aj v práci.

Aj tento problém zvyknú ľudia odkladať s pocitom, že to prejde. Nie vždy to tak však je. Zvyčajne musíš byť práve ty ten, ktorý podnikne prvý krok ku spokojnosti. 

 

Zdroj: wearecommons.us

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK