Daniel Zvara – mladý Žilinčan, ktorého výhra v najprestížnejšej vedeckej súťaži dostala na Imperial College London

  • Work hard and smart – to je podľa Daniela cesta k úspechu, aj keď sám priznáva, že poraziť lenivosť nie je jednoduché. V tvrdej práci na sebe ho motivuje aj škola, vďaka ktorej sa posúva vpred.
DSC_2924
  • Work hard and smart – to je podľa Daniela cesta k úspechu, aj keď sám priznáva, že poraziť lenivosť nie je jednoduché. V tvrdej práci na sebe ho motivuje aj škola, vďaka ktorej sa posúva vpred.

Daniel, ešte ako stredoškolák, úspešne prezentoval svoj projekt na najprestížnejšej vedeckej súťaži na svete Intel ISEF. Zo súťaže si odniesol dve ocenenia a množstvo skúseností, ktoré mu pomohli dostať sa na univerzitu a naučili ho pracovať na sebe. Popri konkurencii, skladajúcej sa zo 7 000 000 študentov, Daniel zaujal svojim projektom mapovania orientácie v 3D priestore, ktorý je inšpirovaný ľudským videním.

Odvtedy, sa ale vo svojom živote posunul ďalej – dostal sa na univerzitu a na letnú stáž, kde má možnosť venovať sa robotike, v ktorej by sa rád pohyboval aj po škole. O tom, ako mu úspech v mladom veku pomohol naštartovať ambície, aj o tom, ako na sebe pracuje, sa dočítaš v nasledujúcich riadkoch.

 

Súťaže Intel ISEF si sa zúčastnil ako stredoškolák. Na tak mladého človeka to je obrovský úspech. Odkiaľ si nabral inšpiráciu pre svoj projekt?

Najprv, teda, ďakujem. Inšpirácia prišla štyri roky predtým, keď som sa začal trochu venovať programovaniu a robotike. Pôvodne ma bavili počítače a hardware a toto bolo také logické spojenie. Celkom rýchlo som ale zistil, že ma viac zaujíma tá softvérová časť a počítačové videnie je jedna z najdôležitejších a najzaujímavejších vecí, na ktorých sa teraz v tejto oblasti pracuje. Predtým, ako som začal s projektom, som už teda mal prehľad, skúšal som rôzne veci, a keď raz dáte na robota kameru, zistíte že máte obrovské pole možností čo s ním ďalej robiť.

Celé je to ale podmienené tým, že tú kameru musí vedieť nejak využiť, ideálne na orientáciu, rozpoznávanie objektov atď. Tak som si jedného dňa povedal, že by bolo cool pozrieť sa na to bližšie – najskôr teda na samotné 3-D videnie, to je viac menej základ, na ktorom sa ďalej stavia, a potom SLAM – mapovanie a lokalizácia, čo je jeden z hlavných cieľov v robotike. K samotným technickým „inšpiráciám“ som sa dostal zvyčajne dosť náhodne – niečo mi napadlo, keď som čítal nejaký článok, venčil psa alebo sa rozprával s ľuďmi z odboru, nemal som teda práve jeden heuréka moment.

DSC_0821

Budeš v budúcnosti pokračovať v inováciách v oblasti mapovania orientácie v 3D priestore? Rozvíjaš svoj projekt ďalej?

Well, počas roka to v škole síce nejde úplne samo, a ak chcem dobre prechádzať, nemôžem sa venovať len projektom. Snažím sa však ďalej pracovať vo voľnom čase a smerovať tam svoje mimoškolské aktivity – toto leto pracujem v jednom veľmi cool slovenskom computer vision startupe a v septembri idem na stáž do Dyson Robotics Lab na mojej univerzite, kde je SLAM jedna z hlavných oblastí výskumu, čiastočne tam dokonca ten výskum začal. Okolo je však veľa podobných, rovnako zaujímavých oblastí, ktoré si určite chcem vyskúšať, takže nie je isté, či sa o 5 rokov budem venovať stále tomu istému.

 

A v akom slovensko startupe budeš toto leto pracovať? Priblíž nám ho. :-)

Stážujem ako software engineering intern v Photoneo.com, čo je mladá slovenská firma a momentálne jeden z najúspešnejších slovenských startupov, ktorá sa špecializuje na výrobu 3-D skenerov

 

V súťaži si bol ocenený 3. miestom v kategórií systémových aplikácií (1000 USD) a špeciálnym ocenením od medzinárodnej spoločnosti pre optiku a fotóny SPIE, ktorá ťa ohodnotila 4. miestom s výhrou 500 USD. Je to obrovský úspech a rovnako pekná suma peňazí (cca 1347 €). Ako si využil svoju výhru? 

Bolo to moje posledné leto pred univerzitou a ja dosť rád cestujem, takže som väčšinu minul na dlhý výlet s priateľmi na Lofotské ostrovy v Nórsku a bolo to super.

DSC_2003

Daniel, médiá ťa tesne po ukončení súťaže označovali za mladého vedca, vidíš svoju budúcnosť ako vedec, inovátor alebo plánuješ preraziť v inom odbore?

Nemyslím si, že človek musí byť vedec, aby bol inovátor a naopak. Predovšetkým chcem ostať pracovať s novými technológiami niekde v oblasti robotiky/informatiky. Na rozdiel od iných odvetví je výskum v týchto oblastiach dosť aplikovaný. Bol by som radšej, keby za mnou budú existovať hmatateľné výsledky, niečo viac než len článok vytvorený v ideálnych podmienkach v labáku. Samozrejme, vedecké články sú nekonečne dôležitá vec, avšak nie vždy sa článok rovná funkčnej technológii, najmä nie v informatike. Preto zvažujem skôr niečo na hranici medzi výskumom a podnikaním, napríklad výskum v rámci nejakej firmy, prípadne mojej vlastnej, by bola veľmi fajn práca.

 

Pomohol ti úspech v mladom veku rozbehnúť vlastné plány a ciele? Posunul si sa za ten rok niekam?

Určite áno, okrem iného mi pomohol dostať sa na univerzitu a naučil ma veľa užitočných vecí. Keď dlhodobo robíte na jednom projekte, spoznáte veľmi veľa detailov v danej téme, overíte si, či vás to naozaj baví, zlepšíte si time management, získate kontakt. Bola to skvelá skúsenosť, ktorá ma v mnohých veciach dosť vyformovala. Od ISEF-u mi väčšinu času zabrala škola a samozrejme, tá ma posúva ďalej stále. Okrem toho mám však oveľa väčšiu odvahu skúšať nové veci, ale aj odchádzať od nich.

Vyskúšal som si trochu startupovania, viacero odvetví informatiky, zohnal si stáže na leto a podobne. Dosť dôležitá vec, ktorú som si počas ISEF-u uvedomil je taký triviálny fakt, že sa naozaj oplatí tvrdo pracovať a rozmýšľať nad tým, čo a ako robíte. Je celkom ťažké si na to zvyknúť a prirodzene sa nám to nepáči, špeciálne ja som veľmi lenivý človek, ale väčšina vecí sa bez námahy dosiahnuť nedá. Zároveň nemá zmysel tvrdo makať, ak to robíte zle, potom sa môže stať, že sa stále len snažíte a nič z toho. V skratke – work hard and smart, a to „smart“ niekedy nie je úplne jednoduché.

Momentálne študuješ Počítačovú vedu na Imperial College London. Trúfaš si porovnať školstvo u nás a v zahraničí?

Mám dojem, že napríklad výučba je v zahraničí oveľa viac praktická. To znie trochu ako klišé, ale vďaka tomu netrávime kopu času nad často nezmyselným memorovaním. Pracujeme na množstve projektov a väčšinu času strávime v labe. Pointa je, že ak študenti rýchlo zvládnu praktické detaily, nič im nestojí v ceste naučiť sa toľko teórie, koľko len chcú. To je potom druhá vec – mám pocit, že ma škola dosť silne motivuje pracovať na sebe a niekam sa posúvať, hoci občas dosť tvrdo.  Celkovo vytvára fajn atmosféru na štúdium, takže študenti sa, napríklad teóriu, úplne pokojne učia sami.

Naopak na Slovensku mám niekedy dojem, že školám sú tieto veci úplne ukradnuté a najradšej by po prednáške na zvyšok dňa zavreli, nezverejňovali žiadne informácie a vlastne jediné, čo od študentov chcú, je nejaká minimálna známka zo skúšky. Potom sa nedá veľmi čudovať, že ľudia odchádzajú preč, keďže pocit, že univerzita o vás má skutočný záujem, je dosť fajn. Bohužiaľ, toto asi nie je otázka peňazí, skôr prístupu zamestnancov školy a nastavenia systému, hlavne čo sa týka organizačných vecí. Samozrejme, česť výnimkám. No ak máte chuť makať, tak študovať u nás vôbec nie je zlý nápad a myslím, že vedomostne sú naše školy niekedy na porovnateľnej úrovni oproti mnohým zahraničným školám.

DSC_2924

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Koncom roka by som si rád našiel nejakú peknú stáž na budúce leto a ak bude čas pokračoval v spolupráci s labom, do ktorého idem stážovať na konci tohto leta. Dlhodobejšie by som rád ukončil bakalára najlepšie ako sa bude dať. Potom sa budem musieť rozhodnúť či si chcem dorobiť jednoročný MEng titul v Londýne, alebo vyskúšať nejakú inú univerzitu, k tomu mi trochu pomohol aj Brexit. Ideálne by som rád zostal v Európe a ak to pôjde, možno sa dokonca vrátil na Slovensko.

Ako vidíš situáciu v Londýne po Brexite? Myslíš, že to ovplyvní tvoje štúdium alebo tvoje plány v Británií vo všeobecnosti?

Well, cez leto som doma na Slovensku, každopádne Brexit by moje štúdium nejak zásadne ovplyvniť nemal. Pár dní po samotnom referende nás škola a banka uistili, že podmienky štúdia a študentských pôžičiek sa pre môj a dokonca ešte jeden nasledujúci ročník meniť nebudú, takže doštudovať by som mal bez problémov. Z nejakého všeobecného pohľadu, určite bude ťažšie plánovať v Británii čokoľvek dlhodobo a určite je menej pravdepodobné, že tam ostanem pracovať aj po konci štúdia. Každopádne, zatiaľ, však nejaké veľké zmeny čo sa týka bežného života a štúdia ešte neprišli.

 

Akou formou na sebe pracuješ?

Nemám jednu špeciálnu techniku, podľa ktorej by som „na sebe pracoval“, snáď len okrem dávania si pozor, aby som netrávil čas hlúposťami. Inak sa snažím hlavne stále niečo robiť nech sa toho naučím a vyskúšam čo najviac – zvyčajne si vymyslím kopec plánov a snažím sa stihnúť tak veľa ako sa dá. Momentálne sa zameriavam na programovanie a viac praktické časti informatiky. Od budúceho roka by som sa chcel zase viac ponoriť do teórie. Rád by som to zladil aj s nejakými offtopic vecami na odľahčenie – napríklad na budúci rok som si zapísal nemčinu (ako úplný začiatočník), občas si vybehnem vyvetrať hlavu na nejaký hike a snažím sa nechať si trochu času aj na šport, priateľov a nejaký social life, hlavne teraz v lete.

DSC_0754

Ďakujeme za rozhovor!

zdroj fotografií: archív Daniela Zvaru

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá