Ruská rozprávka o „zaregistrovanej“ vakcíne Sputnik V na Slovensku alebo ako šíria ruské médiá dezinformácie
Pribudlo viac ako 2 000 nových infikovaných a 118 úmrtí. Krajčí povolil použitie ruskej vakcíny za 17 miliónov eur
Exkluzívny projekt v centre Bratislavy: Čo sa tam chystá, nemá na Slovensku obdoby
Datacentrum budúcnosti pod hladinou mora. Microsoft ponoril svoje citlivé servery
- Microsoft sa rozhodol pre odvážny projekt.
- Vytvoril vôbec prvé datacentrum fungujúce hlboko pod morskou hladinou
- Hlavným cieľom pokusu je poskytnúť rýchlejšie internetové služby s využitím čistej energie
- Microsoft sa rozhodol pre odvážny projekt.
- Vytvoril vôbec prvé datacentrum fungujúce hlboko pod morskou hladinou
- Hlavným cieľom pokusu je poskytnúť rýchlejšie internetové služby s využitím čistej energie
Modrá obloha, morská hladina – jednoducho idylka. Takto to vyzeralo v jeden pekný deň pri škótskom súostroví Orkneje. Rušivým dojmom však pôsobili zamestnanci v kombinézach s nápisom Microsoft, ktorí tu neboli na dovolenke, ale pilne pracovali. So sebou si priniesli obrovský biely objekt v tvare valca, samozrejme, so žiariacim logom Microsoftu. Následne záhadný objekt naložili na plavidlo vybavené žeriavom a ponorili pod morskú hladinu do hĺbky viac ako 35 metrov.
Nejednalo sa však o ponorku, ako by si mnohí mysleli, ale o supermoderné datacentrum plné serverov. Servery a voda sa však nemajú rady, a tak ich museli vodotesne uzavrieť práve v obrovskom bielom objekte. Toto konanie je na prvý pohľad postavené na hlavu, ale Microsoft vie, čo robí.
Netypická ponorka
Spoločnosť má totiž v pláne budovať novú generáciu datacentier, ktoré budú fungovať na báze čistej energie. Lepšie miesto si tak nemohli vybrať. Orkneje sú priam posiate veternými turbínami a svoje miesto tu majú aj vodné turbíny. S prvotnou myšlienkou podvodného datacentra neprišiel Bill Gates, ale radový zamestnanec v Microsofte už pred mnohými rokmi. V roku 2014 sa projekt dostal do počiatočnej fázy vďaka divízii umelej inteligencie a výskumu.
Projekt s názvom Natick má však omnoho širší záber ako ukladanie datacentier hlboko pod vodnú hladinu. Cieľom je umiestniť datacentrum kdekoľvek na svete a za akýchkoľvek podmienok v priebehu 90 dní. Voda je však výzva, a preto bol vôbec prvý krátkodobý test zrealizovaný taktiež pod vodnou hladinou. Bolo totiž potrebné vybudovať bezpečnú schránku, do ktorej neprenikne ani kvapka vody.
Prvý pokus prebehol v Kalifornii, keď bola menšia verzia datacentra ponorená pod vodnú hladinu. Po 105-tich dňoch bolo datacentrum vylovené. Vo vnútri zostalo všetko nepoškodené. Potešení pracovníci Microsoftu sa tak rozhodli pre nasadenie v Škótsku. Na ostrom projekte spolupracovali so spoločnosťou Naval Group, ktorá je expertom v budovaní ponoriek. Datacentrum, ktoré je s pobrežím prepojené za pomoci podmorského kábla, by tu malo vydržať bez poškodenia rekordných 5 rokov.
Vo vnútri sa nachádza 864 serverov vrátane kompletného chladiaceho systému. Datacentrum dlhé viac ako 12 metrov dokáže uložiť 5 miliónov filmov. Z pevniny budú zamestnanci sledovať vývoj na palube netypickej ponorky po dobu jedného roka. Sledovať sa bude úroveň vlhkosti, spotreba energie a teplota. Ak by celý projekt skončil úspešne, možno sa dočkáme novej generácie datacentier.
zdroj: businessinsider.com , oref.co.uk