Dedina duchov alebo slovenský Černobyľ. Túto slovenskú obec z mapy zmazala ekologická katastrofa

  • Počul si už o obci Horné Opatovce?
  • Jej história je viac než zaujímavá
  • Prečo ju ľudia dodnes prirovnávajú k slovenskému Černobyľu?
Untitled design-7
authenticslovakia.com/reprofoto: pravda.sk
  • Počul si už o obci Horné Opatovce?
  • Jej história je viac než zaujímavá
  • Prečo ju ľudia dodnes prirovnávajú k slovenskému Černobyľu?

Píše sa rok 1950 a na území Československa prebieha divoká industrializácia. Obyvatelia obce Horné Opatovce pri Žiari nad Hronom, ktorých bolo približne 1300, si žijú pokojným dedinským životom. V tom čase ešte netušili, ako sa ich život už o niekoľko rokov obráti hore nohami. 

Idylická obec

Portál Sme informuje o tom, že prvý písomný záznam o obci pochádza ešte z roku 1253. Mala vynikajúcu polohu medzi banskými mestami Kremnica a Banská Štiavnica a jej obyvateľom sa teda darilo. 

Obec mala na tú dobu mimoriadnu občiansku vybavenosť, disponovala nielen kostolom, ale aj školou, kultúrnym domom a dokonca i kinom. Temnou zaujímavosťou je, že práve odtiaľto pochádzal aj otec Vladimíra Mečiara či starý otec Petra Pellegriniho. 

Obec bola ale v širokom okolí známa ako kultúrna a tvorivá komunita. Pochádza odtiaľ tiež viacero kňazov a rehoľných sestier. Miestni duchovní sú známi aj v širšom kontexte slovenských dejín a nemej známymi boli aj úspešní divadelníci, hasičskí zbor či futbalisti. Obec bola výnimočná aj tým, že z okolitých obcí mala ako prvá vodovod, mlyn i pivovar.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Sme, Pravda, RTVS, Interez, Hiking

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie