Dedoles valcuje strereotypy, za tvoj aj nenávistný komentár pod PRIDE príspevkom pošle peniaze na podporu LGBTI

  • Dedoles podporuje LGBT+ komunitu 
  • Za každý dúhový komentár daruje 1 euro 
dedoles cover
Dedoles
  • Dedoles podporuje LGBT+ komunitu 
  • Za každý dúhový komentár daruje 1 euro 

Značka Dedoles dlhodobo podporuje diverzitu a inklúziu v spoločnosti, čo je súčasťou aj jej firemných hodnôt. Počas mesiaca jún, ktorý je celosvetovo známy aj ako PRIDE mesiac, spoločnosť otvorene prejavila sympatie LGBT+ komunite, ktorá na Slovensku stále čelí diskriminácii či nenávisti, o čom svedčí aj prieskum Agentúry EÚ pre základné práva z minulého roka.

PRIDE kampaň Dedolesu je tým najlepším, čo sa na Slovensku vytvorilo. Aj napriek tomu značka prichádza o zákazníkov

Dedoles za Pride kampaň čelil spolu s LGBT+ komunitou nenávistným útokom. Preto sa spoločnosť za každý dúhový komentár, či už pozitívny alebo negatívny, ktorý sa objaví pod Pride príspevkom na Facebooku či Instagrame Dedolesa, rozhodla darovať 1 euro Fondu pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis.

Pôjde o podporu maximálne do výšky 5 000 eur, značka bude počítať aj predchádzajúce komentáre. Za komentár Dedoles považuje „vyjadrenie názoru.“ Takýmto spôsobom chcú premeniť „hejt“ na lásku, vzájomné pochopenie a pomoc.

Iba v priebehu troch hodín sa od príspevkom nahromadilo viac ako 1000 komentárov, väčšinou pozitívnych. Firme sa tak podarilo zbaviť sa zbytočných „hejtov“ a prispieť na dobrú vec.

zdroj: Dedoles

Dúhová kolekcia 

Dedoles je zástancom toho, že sa netreba báť ukázať svetu svoje skutočné a pravé ja. Spoločne s ľuďmi oslavuje PRIDE 2021. Preto jej dizajnéri vytvorili dúhovú kolekciu plnú farieb a veselosti.

zdroj: Dedoles

„Svet predsa nie je čierno – biele miesto, no je plný pestrosti, individuality a radosti. Chce spolu s ľuďmi búrať predsudky v móde aj v spoločnosti. Dedoles chcel vytvorením Dúhovej kolekcie ukázať, že láska, ani móda nepozná hranice,“ tvrdí tím značky.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

„Pride kolekciou podporujeme tému diverzity a inklúzie v našej spoločnosti, ktorá je súčasťou našich firemných hodnôt. Našou komunikáciou sme jasne vyjadrili postoj Dedoles k tejto téme. Rešpektujeme názor každého, zároveň cítime zodpovednosť aj voči všetkým menšinám, ktoré tu žijú.  Mrzí nás, koľko nenávisti v dnešnej dobe táto téma rozprúdila.“

zdroj: Dedoles

Slovensko a LGBTI

V našej krajine sme v posledných desaťročiach zvyknutí neustále počúvať výzvy na celospoločenskú alebo aspoň odbornú diskusiu o postavení LGBT ľudí. Avšak nato, aby sa takáto diskusia mohla viesť vo vecnom a konštruktívnom duchu a aby viedla k riešeniam na zlepšenie života týchto ľudí na Slovensku, je potrebné vychádzať z hodnoverných údajov o ich situácii.

zdroj: Dedoles

A tie na rozdiel od iných krajín, na Slovensku takmer vôbec nemáme. Neexistencia dát tak vytvára akýsi uzavretý kruh diskriminácie a neaktivity. Kompetentní, ktorí by mali dáta zbierať, tak nerobia, lebo na to nevidia dôvod alebo predpokladajú, že dotknuté osoby by dáta odmietli poskytnúť. To vedie štátne orgány a politikov k vyhláseniam, že neexistujú dôkazy o diskriminácii, a teda žiadne opatrenia na jej zamedzenie nie sú potrebné.

zdroj: Dedoles

LGBT ľudia tak vidia, že nie je ochota zaznamenávať ich skúsenosť a zmeniť situáciu v krajine. To častokrát posilňuje ich nedôveru ohľadom toho, ako sa bude s dátami narábať, a presvedčenie, že sa nič nezmení. Kruh sa tým uzatvára a situácia sa opakuje. Iniciatíve Inakosť sa však rozhodla ďalej nechodiť v kruhu, a pravidelne realizuje celoslovenský LGBT prieskum.

zdroj: Dedoles

Z toho najnovšieho, ktorého sa zúčastnilo 2 088 respondentov, vyplynulo okrem iného aj to, že 56,5 % opýtaných sa domnieva, že miera prijatia LGBT ľudí zo strany spoločnosti na Slovensku je len veľmi malá. Z krajov má v odpovediach najväčšie zastúpenie Bratislavský kraj s podielom až 43,9 %, ostatné kraje sú proporčne zastúpené približne rovnako (6 – 9 %).

Skoro 30 % zaradilo svoj čistý mesačný príjem do rozsahu od 381 do 880 eur, 18,9 % respondentov uviedlo, že ešte nezarába. 10,2 % opýtaných zarába viac ako 1 500 eur. 32 % ľudí uviedlo, že sú v práci otvorení, čo sa týka ich orientácie a rodovej identity.

Naopak, až 62,5 % opýtaných uviedlo, že v práci tajili, že sú LGBT. Podľa 61,4 % respondentov a respondentiek by zlepšilo život LGBT ľudí na Slovensku možnosť vziať sa alebo uzavrieť životné partnerstvo. Najviac, 67,9 %, respondentov a respondentiek si myslí, že páry rovnakého pohlavia chcú uzavrieť zväzok, pretože si chcú zabezpečiť spoločné veci ako dedenie a informovanie o zdravotnom stave. Až polovica respondentov a respondentiek 50,3 % pociťuje ohrozenie preto, že je LGBT, na ulici, námestí alebo na inom verejnom priestranstve.

Zdroje: Dedoles, Iniciatíva Inakosť

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá