DeepMind – umelá inteligencia aká tu doteraz nebola

  • Spoločnosť Alphabet nedávano oznámila, že jej systém umelej inteligencie (UI) sa už dokáže učit úplne sám, bez zásahu človeka.
deepmind-ai
  • Spoločnosť Alphabet nedávano oznámila, že jej systém umelej inteligencie (UI) sa už dokáže učit úplne sám, bez zásahu človeka.

Firma patriaca medzi špičku v oblasti najmodernejšej vedy a  techniky (mimo iné materská firma Googlu), zaznamenáva ďalší vvýrazný posun vo vývoji UI. Projekt DeepMind už pred časom vzbudil pozornosť iným úspechom, ktorého dosiahnutie sa odhadovalo o viac ako desať rokov.

Týmto úspechom bolo veľmi presvedčivé víťazstvo nad svetovým veľmajstrom v hre Go. Ide o doskovú hru príbuznú šachu, avšak s oveľa väčším množstvom kombinácií a teda aj výrazne vyššou náročnosťou. Nielen že úspech umelej inteligencie prišiel oveľa skôr než celý vedecký svet odhadoval, sériu sa piatich partií sa jej podarilo ukončiť s výbornou bilanciou 4 – 1.

Sofistikovanosť tejto UI sa teraz opäť posúva na nové úrovne. Ide o najnovší hybridný systém DeepMind, takzvaný diferenciálny neurálny počítač (alebo DNC – z originálu Differential Neural Computer), ktorý využíva už existujúce úložné kapacity dát, ako pri bežných počítačoch. Tie spája s pokročilou UI a jej neurálnou sieťou schopnou dáta rýchlo analyzovať.

Zdroj foto: DeepMind.com

 

Výskumníci z DeepMind, Alexander Graves a Greg Wayne, uvideli, že tento model UI sa dokáže učiť na predchádzajúcich príkladoch, teda podobne ako neurálna sieť v ľudskom mozgu. Dokáže si ale tiež ukladať komplexné dáta, tak ako počítače. Ľudský mozog využíva veľké množstvo prepojení vo svojej neurálnej sieti pre nájdenie najrýchlejšieho riešenia problému a pre poskytnutie želaného výstupu. Podobne teraz funguje aj spomínaná UI. Postupom času používa všetky získané dáta pre čo najefektívnejšie dosiahnutie správnych odpovedí. Nemusí už teda mechanicky vyrátať a vyberať zo všetkých potenciálnych výstupov a riešení, DeepMind si dokáže tie správne derivovať na základe predošlých skúseností.

 

Tím výskumníkov uviedol dva príklady pre lepšie pochopenie procesu:

  1. Po zadaní informácií o vzájomných vzťahoch vrámci rodokmeňa si UI sama zistila ďalšie príbuzenské vzťahy jednotlivcov, zároveň si však optimalizovala vlastnú pamäť, aby v budúcnosti mohla tieto informácie rýchlejšie nájsť a pracovať s nimi pri hľadaní riešení ďalších potenciálnych úloh.
  2. UI boli poskytnuté základné informácie o riešení systému verejnej dopravy v londýnskom metre. DeepMind sa okamžite začal učiť všetky ostatné trasy a ich rôzne prepojenia v rámci celého zložitého systému.

 

Existujú rôzne vyhliadky, kam ľudstvo takýto pokrok privedie. Od tých totálne pesimistických, ako napr. Sky-Net alebo zlovestná Shodan, až po utopistické, ktoré možno vidieť vo filme Ona alebo u poručíka Data zo seriálu Star Trek. Verme teda, že na projekte DeepMind nepracujú žiadni šialení vedci, posadnutí stvorením stroja na ovládnutie sveta. Nech už sú okolnosti akékoľvek, jedna vec ostáva istá, vývoj v oblasti UI určite nestagnuje.

Zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej foto: thenextweb.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá