Defekty minulosťou? NASA pracuje na nezničiteľných pneumatikách z titánu

  • Nové pneumatiky od NASA majú zaručiť vysokú odolnosť a sú takmer nezničiteľné
  • Vďaka zliatine niklu a titánu a drôtenej konštrukcii by mali byť ľahké a pružné
  • NASA ťaží zo svojich bohatých skúseností z vesmírnych misií
  • Testuje aj verzie pre automobily
titánové pneumatiky
twitter.com
  • Nové pneumatiky od NASA majú zaručiť vysokú odolnosť a sú takmer nezničiteľné
  • Vďaka zliatine niklu a titánu a drôtenej konštrukcii by mali byť ľahké a pružné
  • NASA ťaží zo svojich bohatých skúseností z vesmírnych misií
  • Testuje aj verzie pre automobily

Súčasné pneumatiky majú svoje pozitíva a negatíva. Medzi pozitíva určite patrí nízka váha. Medzi negatíva naopak rýchle opotrebovanie dezénu a problém s hrboľatými povrchmi, do ktorých sa ľahko zabárajú. Defekt je postrachom každého vodiča. Často príde vtedy, keď to človek najmenej čaká. Preto treba mať po ruke dostupné nástroje a rezervu v kufri. Týmto problémom by však mohol byť v blízkej budúcnosti koniec.

Šikovní inžinieri z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír odhalili projekt, na ktorom pracovali už dlhší čas. Je ním super odolná a elastická pneumatika. Jej nosná časť pozostáva zo zliatiny niklu a titánu. Táto zliatina má veľké výhody. Je veľmi pružná a dokáže sa ladne prispôsobovať akémukoľvek povrchu a nerovnostiam, pričom sa vždy vráti do pôvodného tvaru. Neublížia jej ani tie najextrémnejšie povrchy.

Inšpirácia v minulosti

Toto potvrdilo aj testovanie v laboratórnych podmienkach simulujúcich povrch červenej planéty Mars, ktorá je známa extrémnymi podmienkami. Koleso sa vrátilo vždy do pôvodného tvaru, aj keď bolo stlačené na maximum. Ciele modernizácie sú dva. Prvým je možnosť prieskumu väčších území na planétach bez obáv z poškodenia a druhým vyššia nosnosť.

NASA má pritom s niečím podobným množstvo skúseností. V priebehu vesmírnych misií na Mesiac či Mars využívala špeciálne pneumatiky na svojich planetárnych vozidlách. Základným cieľom celého prieskumu bolo vytvoriť novú a zdokonalenú verziu pre pohyb po planétach pri budúcich návštevách. Rover, ktorý bol vyslaný na Mars totiž využíva hliníkové kolesá na pružnom drôtenom výplete. Hliník sa však ukázal ako nevhodný materiál.

Rover je totiž pomerne veľký a ťažký. Kolesá z hliníku tak začali vykazovať významné znaky opotrebovania už po roku. Prvotným cieľom je vytvoriť ich náhradu. To však nebránilo testom aj na klasických automobiloch a nákladných vozidlách, kedy boli pneumatiky prispôsobené do pozemskej podoby.

Pri návrhu pneumatík inžinieri z NASA nazreli do minulosti do časov misie Apollo 15. Práve tu sa na pohyb po mesačnom povrchu využívalo špeciálne mesačné vozidlo – Lunar Rover, ktoré bolo obrovským úspechom. Práve ono využívalo na kolesách pneumatiky z drôteného pletiva.

zdroj: inhabitat.com , youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK