Dentálna klinika budúcnosti využíva technológie, ktoré vedia o pacientovi viac ako lekár

  • Množstvo naoko odvážnych chlapov má panický strach so zubárov
  • Niet však dôvod na obavy, úroveň zubného lekárstva od stredoveku neskutočne pokročila
  • Príkladom je supermoderná klinika, ktorá využíva technológie, ktoré majú neskutočný prehľad o každom pacientovi
zubári
cumc columbia
  • Množstvo naoko odvážnych chlapov má panický strach so zubárov
  • Niet však dôvod na obavy, úroveň zubného lekárstva od stredoveku neskutočne pokročila
  • Príkladom je supermoderná klinika, ktorá využíva technológie, ktoré majú neskutočný prehľad o každom pacientovi

Keď chceš otestovať odvahu človeka, pošli ho k zubárovi. Množstvo ľudí má totiž zo zubárov priam panický strach. Deň pred návštevou dentistu nedokážu zaspať a žalúdok im zviera úzkosť. V deň D sa im od rána motá hlava a pri čakaní v čakárni chýba len málo ku kolapsu. Prečo je tomu tak? To je dodnes záhadou. Dnes sú totiž zubári na úplne inej úrovni, ako tomu bolo v dávnej minulosti.

recepciaZobraziť celú galériu (3)
zdroj: cumc columbia

Supermoderné vybavenie zaručuje takmer bezbolestné ošetrenie. Táto oblasť sa jednoducho neustále vyvíja míľovými krokmi. Príkladom správneho smerovania sú výskumníci z Centra zubnej medicíny Kolumbijskej univerzity, ktorí sa pustili do zaujímavého projektu.

Budúcnosť zubárstva vyzerá takto

Rozhodli sa pre vybudovanie strediska, aké nemá vo svete obdobu. Na ploche takmer 1400 m² sa rozprestiera všetko, čo pacient 21. storočia potrebuje. Cieľom je minimalizovať čakacie doby, v prípade plachých zamestnancov kontrolovať ich stres a maximalizovať komfort.

ambulanciaZobraziť celú galériu (3)
zdroj: cumc columbia

Celý systém funguje ako hodinky. Záujemca o zubné ošetrenie sa prihlási prostredníctvom online formulára. Po príchode na miesto činu dostane každý pacient elektronický náramok, ktorý do centra vysiela mnohé užitočné informácie. Napríklad, aby sa pacient nestratil, sleduje jeho polohu. V náramku sú taktiež uložené informácie o tom, aké vyšetrenie na pacienta čaká a kto je vlastne samotný pacient.

Podobným systémom ako náramok, sú vybavené aj zubárske kreslá v ordináciách. Toto zariadenie sa dokáže prepojiť so samotným náramkom na ruke pacienta a odhaliť ďalšie zaujímavé veci. Napríklad „obľúbenú“ polohu pacienta pri zákroku. Pri ďalšej návšteve sa kreslo prispôsobí presne podľa preferovanej pozície. Podobný snímač je umiestnený aj na každom zo šestice nástrojov, ktoré používa samotný dentista. Zachytáva informácie o ich použití a aj o tom, kedy boli naposledy nabrúsené alebo vyčistené.

zubárZobraziť celú galériu (3)
zdroj: cumc columbia

To však nie je všetko. Na každom zubárskom kresle sa nachádzajú kamery. Tie natáčajú celý zákrok, ktorý si môže lekár pozrieť napríklad namiesto celovečerného filmu a následne vychytať nejaké tie chybičky. Aby bolo všetko dokonalé a pacient v kresle od strachu neomdlel, bude v blízkej budúcnosti všetkých 48 kresiel dovybavených špeciálnym systémom na sledovanie tepu srdca a úrovne kyslíka.

Na základe týchto údajov sa bude dať jednoducho zistiť úroveň stresu. Vylepšenia sa dočkajú aj kamery. Tie by mali dostať funkciu rozpoznávania tváre. Lekár tak jednoducho zistí, či pacienta ošetrenie bolí alebo nie.

Zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech