Desiatka najbohatších rodín sveta skrýva gigantické majetky

  • Ľudí na svete delíme na dve skupiny: bohatých a chudobných
  • Jedno percento ľudí vlastní 2/3 bohatstva sveta
  • Nasledujúca desiatka rodín patrí definitívne medzi to malé percento, ktoré disponuje majetkom v hodnote miliárd dolárov
rodina
flickr
  • Ľudí na svete delíme na dve skupiny: bohatých a chudobných
  • Jedno percento ľudí vlastní 2/3 bohatstva sveta
  • Nasledujúca desiatka rodín patrí definitívne medzi to malé percento, ktoré disponuje majetkom v hodnote miliárd dolárov

Waltonovci

Spoločnosť: Walmart

Rodinný majetok: 151,5 miliardy dolárov

Rodina Waltonovcov je známa hlavne v Amerike. Práve tu sa totiž začala písať história obchodnej siete Walmart. Rekordných 12 000 prevádzok po celom svete pomohlo spoločnosti v zárobkoch prekonať hranicu pol bilióna eur.

Kochovci

Spoločnosť: Koch Industries

Rodinný majetok: 98,7 miliardy dolárov

Všetko začalo potom, čo štyria bratia zdedili rafinériu ropy. Po nezhodách dvaja bratia z biznisu odišli. Ostala tak dvojica Charles a David, ktorí pôvodnú spoločnosť pretransformovali na konglomerát Koch Industries, ktorý ročne zarobí 100 miliárd dolárov.

Marsovci

Spoločnosť: Mars

Rodinný majetok: 89,7 miliardy dolárov

Frank Mars miloval čokoládu a práve tento biznis sa stal jeho zlatou baňou. Jeho spoločnosť Mars priniesla obľúbené produkty ako M&M, Milky Way alebo tyčinku Mars. V roku 2017 Mars odkúpil spoločnosť VCA, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť pre zvieratá. Mars ročne zarobí 35 miliárd dolárov.

Van Dammovci, De Spoelberchovci a De Meviusovci

Spoločnosť: Anheuser-Busch InBev

Rodinný majetok: 54,1 miliardy dolárov

Ako si si určite všimol, jedná sa o tri rodiny. Každá rodina sa venovala výrobe piva už od 14. storočia. Rodiny spojili svoje sily v roku 2004, a tak vznikla spoločná značka Anheuser-Busch InBev. Táto spoločnosť je najväčším pivovarníckym koncernom.

Dumasovci

Spoločnosť: Hermes

Rodinný majetok: 49,2 miliardy dolárov

Jean-Louis Dumas, ktorý zomrel v roku 2010, premenil odevnú spoločnosť na obrovského giganta v oblasti luxusnej módy. Pomohol totiž rodine Hermesovcov, ktorá sa snažila o zlepšenie svojho biznisu. V roku 1978 vytvoril pre Hermes globálnu sieť obchodov.

Wertheimerovci

Spoločnosť: Chanel

Rodinný majetok: 45,6 miliardy dolárov

Bratia Alain a Gerard Wertheimerovci sú majiteľmi módneho domu Chanel, ktorý v roku 2017 zarobil 9,6 miliardy dolárov. Bratia okrem iného vlastnia kone a vinice.

Ambaniovci

Spoločnosť: Reliance Industries

Rodinný majetok: 43,4 miliardy dolárov

Dhirubhai Ambani začal budovať predchodcu konglomerátu Reliance Industries v roku 1957. Po jeho smrti v roku 2002 sa do čela spoločnosti postavil jeho syn Mukesh. Reliance Industries má vo svojom portfóliu viacero spoločností. Nájdeš tu textilné, ropné a telekomunikačné spoločnosti.

Quandtovci

Spoločnosť: BMW

Rodinný majetok: 42,7 miliardy dolárov

Herbert Quandt pomohol urobiť z malej automobilky, ktorá mala obrovské problémy úspešnú spoločnosť, ktorá vyrába luxusné automobily. Značka BMW by bez Herberta dnes neexistovala.

Cargillovci

Spoločnosť: Cargill

Rodinný majetok: 42,3 miliardy dolárov

Rodina vlastní väčšinový podiel v spoločnosti Cargill Inc. Táto spoločnosť je najväčšou súkromnou akciovou spoločnosťou v Amerike. Spoločnosť založil William W. Cargill v roku 1865. Majoritnou časťou podnikania je predaj a nákup obilia a iných poľnohospodárskych komodít, ako je napríklad palmový olej. Okrem toho spoločnosť produkuje potravinové zložky: glukózový sirup, zeleninové oleje a tuky.

Boehringerovci

Spoločnosť: Boehringer Ingelheim

Rodinný majetok: 42,2 miliardy dolárov

Spoločnosť Boehringer Ingelheim založil v roku 1885 Albert Boehringer. Už od svojho založenia sa táto spoločnosť venuje výskumu, výrobe a predaju liečiv pre ľudí aj zvieratá.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech