Stalinova vlastná dcéra utiekla na Západ. „Kremeľské deti“ pred snami nezastavili ani mocní otcovia

  • Stalinova dcéra, Chruščovov syn, Putinove dcéry, Medvedevov syn a ďalší
  • To je iba vrchol ľadovca detí ruských politikov, ktoré pritiahol život Západu
Stalin portrét, Putin, Lavrov
TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, TASR/Mikhail Tereshchenko, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/Archív
  • Stalinova dcéra, Chruščovov syn, Putinove dcéry, Medvedevov syn a ďalší
  • To je iba vrchol ľadovca detí ruských politikov, ktoré pritiahol život Západu

Vďaka silnému rozdeleniu názorov ľudí v spoločnosti sme svedkami fenoménu, kedy je Západ vykreslený ako niečo hnusné, skazené, dokonca fašistické – v poslednom období naozaj obľúbené slovo. Avšak netreba zablúdiť až tak ďaleko, stačí sa odraziť od základných čísel, ktoré ako pečať potvrdzujú deti mocných a ich odchody z „Matičky Rus“.

Poďme na štatistiky (priemerné mzdy, dĺžka života, sloboda médií… až po to, koľko ľudí má/nemá splachovací záchod) a všetko vyzerá inak. Lenže štatistikám mnohí ľudia veľmi neveria, lebo aj tie, keďže neukazujú Rusko v dobrom svetle, sú podľa mnohých predsa zmanipulované.

Máme tu však ešte jeden vynikajúci, viditeľný argument, ktorý len ťažko nazvať zmanipulovateľným. Stačí sa pozrieť, ktorým smerom chodia ľudia za lepším životom, lepšími peniazmi, prípadne hľadať lepšie školy.

Koľko ľudí, o ktorých vieš, že odišli, išli smerom na Západ, a koľkí smerom na Východ – do Ruska alebo Bieloruska?

Od nášho prvého západného suseda Rakúsko, cez Nemecko, Švajčiarsko, Veľkú Britániu… až po USA a Kanadu, vo všetkých týchto menovaných krajinách dnes žijú oficiálne minimálne desaťtisíce, až státisíce Slovákov.

Zato Rusko sa na pred rokom zverejnený zoznam ministerstva zahraničných vecí o počte Slovákov žijúcich v zahraničí ani len nedostalo. Zoznam uzatvárajú krajiny ako Chorvátsko či Belgicko, kde je oficiálne okolo 10 000 Slovákov.

A rovnako, aj keď rétorika a propaganda ich rodičov tvrdí niečo úplne iné, život na Západe chutí aj deťom ruských politikov, oligarchov či propagandistov.

Aj keď ide už o pomerne známu vec, ich obrovský zoznam je naozaj prekvapením – zamerať sa skúsime hlavne na niektoré, tie najznámejšie mená.

A opäť sa môžeme spýtať aj opačne položenú otázku: Koľko detí západných politikov, ktoré sa rozhodli žiť v Rusku, poznáš?

Sovietske časy: Do USA utiekli žiť aj Stalinova dcéra, Chruščovov syn či potomkovia Molotova

Kým sa dostaneme k súčasným ruským politikom a ich na Západe žijúcim deťom, v skratke si ešte trochu zaspomínajme aj na sovietske časy a éru Studenej vojny, kde sa azda o najväčší migračný šok postarala dcéra samotného diktátora Josifa Stalina – Svetlana Allilujevová.

Tá sa počas svojej jedinej zahraničnej cesty v Indii rozhodla potajomky dostať na tamojšie americké veľvyslanectvo, kde úspešne požiadala o politický azyl.

Dcéra známeho a napriek miliónom ľudských životov na rukách dodnes ospevovaného diktátora sa tak stala americkou občiankou a pokojne dožila v kapitalistickom USA.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: History, Washington Post, Hospodárske noviny, Metro, Independent, Radio Free Europe, The Times, Mirror, Financial Times, ABC News, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá