Deti z Oravy nemajú kde parkovať bicykle. Internet baví fotografia spred ich školy

  • Internet baví fotografia množstva bicyklov odparkovaných pred základnou školou na severe Slovenska
  • Tento rok sa do projektu Do práce na bicykli, kedy autá vymeníme v máji za bicykle, plánuje zapojiť až 99 samospráv
  • Zapojiť sa stihol už napríklad ESET, Univerzita Komenského v Bratislave aj Železničná spoločnosť Slovensko
Skola-Petrzalka1
TASR - Miroslav Košírer
  • Internet baví fotografia množstva bicyklov odparkovaných pred základnou školou na severe Slovenska
  • Tento rok sa do projektu Do práce na bicykli, kedy autá vymeníme v máji za bicykle, plánuje zapojiť až 99 samospráv
  • Zapojiť sa stihol už napríklad ESET, Univerzita Komenského v Bratislave aj Železničná spoločnosť Slovensko

Iniciatívu nadšených cyklistov presedlať vždy v máji z auta na bicykel, už určite registruješ niekoľko ročníkov. Vždy totiž projekt z dielne Ministerstva dopravy podporuje masívna kampaň, ktorá má za úlohu prilákať čo najviac účastníkov. V súčasnom, šiestom ročníku, sa akcii Do práce na bicykli podaril nový rekord. Zapojí sa doň 99 samospráv.

V roku 2018 všetci zapojení dokopy absolvovali 211 656 jázd, prešli tak 1 397 448,72 km a Matičku Zem ušetrili od 408 178,75 kilogramov oxidu uhličitého vypusteného do ovzdušia. Jeden účastník pritom priemerne prešiel na bicykli trasu 126 kilometrov. Nuž a to je taká priemerná dĺžka jednej etapy bájnej Tour De France.

zdroj: Unsplash

Pár noviniek

Jednou veľkou novinkou projektu Do práce na bicykli je vytvorenie šikovnej aplikácie vhodnej pre operačný systém iOS aj Android, kde budú mať účastníci akcie podrobný prehľad o všetkých svojich údajoch. Nové pravidlá pribudnú aj pre zamestnávateľov, ktorí súťažia vďaka svojim tímom a na svete sú napríklad aj reklamné tričká. Bojovať sa už tradične bude o niekoľko zaujímavých cien. Sú to cyklostojany, cyklopumpa, samotné bicykle, darčekové poukážky a ďalšie. Do akcie, ku ktorej sa pridal aj ESET či Univerzita Komenského v Bratislave, je možné zapojiť sa do 5. mája (ale iba v prípade, že tak urobila už tvoja samospráva).

Niet sa čo čudovať, že Slovensko začína z áut presadať na bicykle. Nie len, že máme vynikajúci príklad v niekoľkonásobnom majstrovi sveta, Petrovi Saganovi, ale našinci sú doslova majstrami vo výrobe dvojkolesových tátošov. Značka KELLYS BICYCLES si v roku 2017 pripísala na svoj účet tržby vo výške 48,75 milióna eur, bájny československý Favorit má v histórii pevné miesto ako máloktorá iná značka, značka Kenzel má tiež čo ponúknuť. S iniciatívou Do práce na bicykli spolupracuje tradičná značka Dema.

Robiť reklamu akcii ako je táto, nie je veľmi ťažké. Pre obyvateľov miest je dnes omnoho prirodzenejšie než kedykoľvek predtým siahnuť po bicykli, než stráviť ráno a poobede dlhé minúty či dokonca hodiny v kolónach. Všetkým mestám a mestečkám ide príkladom základná škola na Orave, kde si decká z Liesku obľúbili cestu do školy na bicykli tak, že svoje „tátoše“ nemajú kde parkovať. Radosť pozerať.

Cyklotrasa sem, cyklotrasa tam

Po tom, ako sa u nás začalo dariť bikesharingu, je výstavba cyklotrás prirodzeným pokračovaním. Mestá na ne vyčleňujú čoraz viac prostriedkov a veľkým príkladom ide pokroková Trnava. Práve tu je veľkým fanúšikom mestských bicyklov sám primátor Peter Bročka, a preto aj jeho pričinením v meste vzniklo niekoľko bezpečných cyklotrás, spustil sa jedinečný systém zdieľaných elektrobicyklov bez potreby dokovacích staníc a v príprave je aj projekt prvého automatického parkovacieho domu pre bicykle. Veľké plány do budúcnosti má však pre Slovensko aj samotné ministerstvo dopravy.

„Tohtoročná kampaň sa bude konať v období prebiehajúceho legislatívneho procesu Návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky, ktorý bude znamenať výrazný posun v budovaní kvalitnej a bezpečnej cyklistickej infraštruktúry na Slovensku,“ hovorí minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Uvidíme, čo budúcnosť prinesie.

Zdroj: Do práce na bicykli, Nechajme auto doma

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech