Dieselovým a benzínovým automobilom zvoní umieračik. Už o pár rokov zmiznú z ciest

  • Automobily so spaľovacími motormi masívne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu
  • Podľa Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku by sme sa ich mali zbaviť do roku 2025
  • Jedine tak dokážeme dodržať parížsku klimatickú dohodu
automobily
flickr
  • Automobily so spaľovacími motormi masívne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu
  • Podľa Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku by sme sa ich mali zbaviť do roku 2025
  • Jedine tak dokážeme dodržať parížsku klimatickú dohodu

To, že dieselové automobily to majú poriadne nahnuté je dnes všeobecne známym faktom. O tom, že ich koniec môže prísť tak rýchlo si však určite netušil. Určite ťa nepoteší fakt, že definitívny koniec čaká nielen dieselové automobily, ale aj automobily s klasickými benzínovými motormi. Automobily so spaľovacími motormi sú v súčasnosti najrozšírenejším druhom vozidiel.

Spaľovacie motory sú zastaranou technológiou

Budúcnosťou dopravy by mali byť elektromobily. Tie sú zatiaľ v plienkach a majú ešte určité nedostatky, ktoré bude potrebné vychytať. Situácia by sa však mala zmeniť k lepšiemu už v priebehu niekoľkých rokov. Na trh by mala prísť nová generácia elektromobilov, ktoré budú mať neskutočný dojazd a kvalitnejšie motory. Typickým príkladom takéhoto automobilu by mal byť model Tesla Roadster druhej generácie.

Ak si si donedávna myslel, že ako prvé poputujú do večných lovíšť iba dieselové automobily, tak si na veľkom omyle. Poriadne nahnuté to majú aj benzínové vozidlá. Dôvodom je parížska klimatická dohoda, na ktorej sa množstvo silných krajín dohodlo na tom, že nepripustia, aby do konca tohto storočia došlo k zvýšeniu teploty ovzdušia o viac ako 2 °C.

Toto bolo oficiálne znenie. Neoficiálne je to však inak. Zúčastnené krajiny si totiž ponechali rezervu. Budú snažiť o to, aby nedošlo k zvýšeniu teploty o 1,5 °C. Globálne otepľovanie totiž klope na dvere. Prvoradým riešením je obmedziť produkciu škodlivých plynov. Ak chceme tento cieľ dosiahnuť, mali by sme podľa Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku úplne zastaviť výrobu vozidiel so spaľovacími motormi.

Toto by sa nám malo podariť najneskôr do roku 2025. Po tomto roku by už nemali byť uvedené žiadne nové vozidlá s benzínovým či dieselovým motorom. V roku 2028 by mal podobný osud postihnúť aj pomerne obľúbené vozidlá s hybridnými motormi.

Ak tieto termíny nedodržíme, pravdepodobne nedokážeme zabrániť zvýšeniu teploty nad dohodnutú úroveň. Je však možné úplne odstrihnúť automobily so spaľovacími motormi? To je otázne. Automobilky by museli totiž prakticky úplne obmedziť výrobu vozidiel, čo by malo negatívny dopad na tržby a zamestnanosť.

zdroj: newmobility.news

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech