Diktátor, ktorý sa kŕmil nepriateľmi, a to doslova. Z vlády „Hitlera Afriky“ dodnes behá mráz po chrbte

  • Bez budúcnosti a z malého kmeňa, ktorý ostatní považovali za zaostalý a menejcenný
  • Idi Awo-Ongo Angoo, známy skôr ako Idi Amin, sa ale svojmu osudu dokázal postaviť a stal sa najmocnejším a najobávanejším mužom krajiny
  • Príbeh však nekončí žiadnym „happy-endom“, ale stovkami tisíc umučených a mŕtvych, ktorí boli hodení krokodílom
  • Nepredstaviteľné príbehy a záchranná operácia špeciálnych jednotiek, ktorá dokázala nemožné
  • Spoznaj najšialenejšieho vládcu tohto divokého kontinentu, prezývaného aj „Hitler Afriky“ či „Mäsiar z Kampaly“
Mäsiar z Kampaly Idi Amin
History.wikia.org a TASR/ AP Photo/ Ben Curtis (ilustračná fotografia)
  • Bez budúcnosti a z malého kmeňa, ktorý ostatní považovali za zaostalý a menejcenný
  • Idi Awo-Ongo Angoo, známy skôr ako Idi Amin, sa ale svojmu osudu dokázal postaviť a stal sa najmocnejším a najobávanejším mužom krajiny
  • Príbeh však nekončí žiadnym „happy-endom“, ale stovkami tisíc umučených a mŕtvych, ktorí boli hodení krokodílom
  • Nepredstaviteľné príbehy a záchranná operácia špeciálnych jednotiek, ktorá dokázala nemožné
  • Spoznaj najšialenejšieho vládcu tohto divokého kontinentu, prezývaného aj „Hitler Afriky“ či „Mäsiar z Kampaly“

Čo sa týka šialených, krutých a z hľadiska prosperity krajín otrasných diktátorov, Afrika môže z nedávnej minulosti vytiahnuť hneď niekoľko zaujímavých adeptov. No jeden tu v tejto silnej konkurencii podľa odborníkov obzvlášť vyniká. Bežne ho titulujú „najznámejším“, „najhorším“ či „najšialenejším“ diktátorom celej Afriky.

Reč je o východoafrickej krajine, do ktorej sa chodí napríklad za horskými gorilami, s názvom Uganda. V 70. rokoch sa jej chopil muž, ktorému karty zo začiatku možno nepriali a podľa miestnych zabehnutých zvykov ho predurčovali skôr na úplný spodok spoločenského rebríčka.

Idi Awo-Ongo Angoo, známy celému svetu ako Idi Amin, je ale dôkazom, že aj chlapec z ulice, ktorý pochádza z podceňovaného kmeňa na okraji krajiny, môže vystreliť do výšin a raz prevziať moc nad celým štátom.

zdroj: Face2faceafrica.com

V tomto prípade sa to ale radšej stať nemalo. Idi Amin sa zapísal do dejín ako vládca, ktorý to nemal v hlave poriadku, a hoci je Afrika krutým a ťažko skúšaným kontinentom, len máloktorý štát si po nezávislosti prešiel takým peklom, o aké sa v Ugande postaral tento človek, „pán všetkého tvorstva na súši i vo vode, premožiteľ Britského impéria“.

Z opovrhovaného kmeňa a bezcieľny život na ulici

Väčšina článkov o „najznámejšom diktátorovi Afriky“ začína jeho vstupom do armády, ktorá ho vraj vždy fascinovala, alebo už rovno dňom, kedy sa ujíma moci a štartuje svoju nepredstaviteľnú krutovládu.

No jedno z najzaujímavejších období, ktoré bez pochýb vo veľkej miere sformovalo tohto človeka, začína ešte oveľa skôr, keď Idi Amin nebol nikto, najspodnejší článok spoločnosti, žijúci hlavne na ulici a ešte z kmeňa, ktorým ostatní pohŕdali.

zdroj: Ilustračná foto. Unsplash/ Victor Nnakwe

Uganda je veľká zhruba ako päť Slovenských republík, čo je na africké pomery malá krajina, dnes v nej žije odhadom cez 40 miliónov ľudí. Ako aj v iných afrických krajinách, ťažko tu obyvateľov zhrnúť do jedného vreca a nazvať ich „Uganďanmi“, ako si my s európskym pohľadom na svet možno povieme.

V afrických štátoch ide o mix viacerých kmeňov, ktoré v Ugande hovoria úplne odlišnými jazykmi a často nemajú medzi sebou ideálne vzťahy. „Ktosi“ tu kedysi nakreslil okolo nich hranice a predurčil týmto kmeňom, že budú spolu žiť v jednej krajine, akoby boli jeden národ.

Idi Amin, vlastným menom Idi Awo-Ongo Angoo, sa narodil niekedy v 20. rokoch 20. storočia (presný dátum sa, samozrejme, nevie) v zaostalejšom pohraničnom regióne na severe v kmeni s názvom Kakwa. V rámci Ugandy ide o menší kmeň, ktorým tie väčšie pohŕdajú a Kakwančanov majú za zaostalých hlupákov odniekiaľ zo zapadákova, z rohu krajiny.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

O tomto kúte štátu sa hovorí, že kto má rozum a aspoň trocha šikovnosti, tak radšej odíde. Veľa možností, ktorým smerom ísť, ale nie je. Smerom viac na sever skončíš v Sudáne (dnes už v Južnom Sudáne) a ideš naproti saharskej púšti, a ak pôjdeš na západ, skončíš niekde v džungli, v dnešnej vojnou poznačenej Konžskej demokratickej republike – ani jedno z toho nie je práve výhra. Najväčšiu, a dá sa povedať, že aj jedinú šancu, predstavuje juh, hlbšie do Ugandy a smerom na hlavné mesto Kampala.

Takto zmýšľa ale drvivá väčšina ľudí po celej Afrike: „V hlavnom meste bude lepšie, tam sú príležitosti, tam už sú aj nejakí naši ľudia.“ Výsledkom je tak množstvo ľudí, ktorí zaplavia ulice veľkých miest a nemôžu tu nájsť prácu a ani uplatnenie. Vznikajú slamy, ktoré majú azda všetky veľké africké mestá, a vznikajú „bajaje“, ako tu nazývajú týchto ľudí na ulici, ktorí začnú mať v živote len jeden cieľ – ako sa dnes dostať k nejakému jedlu.

Presne v takomto prostredí žil, vyrastal a takýmto „bajaje“ bol aj Idi Amin, neskorší vodca krajiny. Preč z vidieka a regiónu, v ktorom sa narodil, ho ešte ako dojča do ulíc miest priniesla jeho matka. Údajne opustila svojho muža a kmeň, lebo bola čarodejnica. Malého a mladého Idiho tak vychovávala len ona a ulice mesta.

zdroj: Ilustračná foto. Unsplash/ Annie Spratt

Nevzdelaný silák – pre africkú armádu ideálny veliteľ

Napriek každodennému boju o jedlo vyrástol z Idiho zdatný, silný muž. Hovorí sa, že najlepší boxeri pochádzajú zo skromného, ťažkého prostredia. Ako príklad môže poslúžiť aj „Africký Hitler“, ako si ho história bude pamätať. Idi sa neskôr dokonca vypracuje na boxerského šampióna Ugandy v ťažkej váhe.

Odmalička ho vraj fascinovala a zaujímala armáda. Na mladého bajaje sa v tomto smere usmialo veľké šťastie. Uganda bola kolóniou Veľkej Británie a v meste boli kasárne britskej koloniálnej armády. Šlo o vojsko poskladané z Afričanov, podľa britského systému ho ale netvorili miestni, domáci Afričania, ale privezení z iných regiónov, ktorých tu riadili britskí velitelia. Jeden z týchto britských veliteľov si všimol aj zdatného Kakwančana a ponúkol mu miesto v jednotke.

zdroj: amazon.com

V polovici 40. rokov teda vstupuje mladý Idi do britsko-ugandskej armády, v ktorej bude za svoju poslušnosť a usilovnosť postupne kariérne rásť. Tieto africké jednotky boli nasadzované proti rôznym banditom či kmeňovým rebéliám, a už tu sa ukázala tvár budúceho vodcu krajiny.

Keď mal Idi na starosť menšiu skupinu mužov, ktorej velil, svojich nepriateľov nielen zabíjal, ale dokázateľne aj mučil či pochovával zaživa. Potrestaný za to nebol, ba naopak, dostával ďalšie vyznamenania za splnené úlohy a čoraz vyššiu hodnosť.

zdroj: history.co.uk

V 50. rokoch sa už pomaly schyľovalo k vlne nezávislosti, ktorá prejde celou Afrikou a neminie ani Ugandu. Čím bola táto vlna bližšie, tým väčšie hodnosti dávali Európania svojim africkým vojakom.

„Aby dokázali, že sú nenahraditeľní, spomedzi podriadených Afričanov povyšujú neveľmi bystrých, ale poslušných. Zo dňa na deň robia z desiatnikov plukovníkov a generálov… Keď sa na jeseň roku 1962 Uganda napokon stáva nezávislým štátom, Amin je už vďaka Britom generálom a zástupcom veliteľa armády,“ vysvetľuje kariérny rast Idiho vo svojej knihe Eben pôvodom poľský novinár Ryszard Kapuściński, ktorý vtedy strávil roky v Afrike a osobne Idiho Amina párkrát stretol. Jeho zápisky a osobné zážitky, čo sa v Ugande nasledovne dialo, ešte v tomto článku použijeme.

Africký Hitler prevzal moc a krv prelieval od prvých sekúnd

Uganda sa teda oficiálne zbavila velenia Veľkej Británie a mala o svojom osude rozhodovať sama.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: kniha Eben (Ryszard Kapuściński), kniha Dějiny moderní Afriky (Richard J. Reid), the Guardian, Wikipedia (anglická verzia), Interez.sk, csfd.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech