Dirk Ahlborn v Bratislave, alebo ako bolo na Hyperloop Innovation Challenge

  • Šikovní a vynaliezaví ľudia z celého sveta sa stretli, aby priniesli novú myšlienku na vylepšenie Hyperloopu. Bratislava privítala Dirka Ahlborna, Bibopa Gersta či Nolana Bushnella.
collage hyper
  • Šikovní a vynaliezaví ľudia z celého sveta sa stretli, aby priniesli novú myšlienku na vylepšenie Hyperloopu. Bratislava privítala Dirka Ahlborna, Bibopa Gersta či Nolana Bushnella.

Minulú stredu sa v bratislavskej Starej tržnici uskutočnilo podujatie Hyperloop Digital Innovation Challenge. Akcia prebiehala v rámci programu podujatia Pohyb.Inovácia.Spojenia., ktorý súvisí so siedmym európskym summitom regiónov a miest v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.

Hyperloop Innovation Challenge hackathon organizovali Hyperloop Transportation Technologies a rakúska firma Catalyst. Cieľom tejto akcie bolo vymyslieť kreatívne inovatívne riešenie dopravy budúcnosti. Tímy sa prihlasovali na akciu predčasne a mali osem hodín na pripravenie nekonvenčného riešenia zlepšenia dopravy. Podujatia sa zúčastnili lídri ako Dirk Ahlborn (CEO Hyperloop Transportation Technologies), Bibop G. Gerst (prevádzkový riaditeľ Hyperloopu) či Nolan Bushnell (zakladateľ Atari).

Na záver podujatia sa účastníkom prihovorili a vyjadrili myšlienku Hyperloopu, ktorá spočíva v expresne rýchlej preprave zadarmo. Oni veria, že sa v bezprostrednom okolí Hyperloopu budú sústreďovať obchodné príležitosti, ktoré prinesú zisk. Zdôraznili tiež, že majú stovky dobrovoľníkov, ktorí na projekte Hyperloop pracujú zadarmo, sú nadšencami tejto myšlienky.

Na pár otázok o priebehu akcie zodpovedal účastník Viktor.

 

Ako hodnotíš priebeh akcie, čo ti toto podujatie dalo a aké myšlienky si odnášaš z Hyperloop Challenge?

Čakali sme väčšiu účasť, no možno práve preto sa udalosť niesla v príjemnom a priateľskom duchu. Stretli sme tam ľudí hlavne z Rakúska, Nemecka a Čiech. Okrem nás tam bolo len pár ľudí zo Slovenska, teda aspoň podľa toho, čo sme dokázali postrehnúť. Z akcie sme si odniesli hlavne ďalšiu motiváciu v pokračovaní v našej práci a príjemný pocit z tímu okolo Hyperloopu. Tí ľudia sú veľmi nadšení a odhodlaní ísť za svojim snom. Niet pochýb, že Hyperloop raz niekde na svete vznikne. Či už u nás na Slovensku, alebo v inej krajine.

Stretol si sa so svetovými inovátormi, akí boli ? Mal si možnosť sa s nimi zhovárať?

Rozprával som sa s Dirkom Ahlbornom, tiež s Christianom Federspielom zo spoločnosti Catalyst, ktorá celú udalosť organizovala, a ktorá ako jedna zo 70 spoločností sveta pomáha Hyperloopu dosiahnuť svoju ideu s veľkým odhodlaním a nadšením. Ostatne ako všetci ľudia okolo Hyperloopu. Okrem týchto zaujímavých pánov sme si mali možnosť vypočuť aj zakladateľa spoločnosti Atari Nolana Bushnella, ktorý mal veľmi motivujúci príhovor k slovenským a svetovým podnikateľom a taktiež k všetkým ľuďom ochotným zmeniť svet na lepšie miesto. Podnietil vo mne hrdosť byť podnikateľom, pretože podľa Bushnella sú práve podnikatelia tí, ktorí prostredníctvom obchodu menia svet.

 

V závere podujatia oznámili organizátori víťazov. Na treťom mieste sa umiestnil tím, ktorý navrhoval počas jazdy v Hyperloope púšťať ľudom upokojujúcu meditačnú hudbu a osvetlenie, ktoré by príjemne vplývalo na pohodu cestujúcich. Ich výhrou bola večera s Dirkom Ahlbornom a desať hodín mentorngu v Bratislave pod vedením tímu Hyperloop Transportation Technologies.

Druhé miesto obsadil šikovný nápad, ktorý spracoval reguláciu cestujúcich. Plán pokrýval usporiadanie nastupujúcich a vystupujúcich cestujúcich Hyperloopu a taktiež ľudí na nástupišti či pri preberaní batožiny, aby nevznikali rady a v ľuďoch sa nehromadila nervozita. Druhé miesto získalo príležitosť rozvíjať svoj projekt po dobu dvoch týždňov v Paríži.

Víťazstvo a prvenstvo si odniesol tím, ktorý sa snažil integrovať všetku dopravu v okolí stanice Hyperloopu a to hromadnú dopravu, taxislužby všetkých spoločností tak, aby boli dostupné v čo najlepšom čase medzi zastávkami Hyperloopu. Cena pre víťaza je cesta do Los Angeles na návštevu centra Hyperloopu.

Idea Hyperloopu sa vďaka hackathonu na Slovensku posúva o krok vpred. So zvedavosťou sa obráťme na budúcnosť s otázkou, čo prinesie tomuto svetovému projektu.

zdroj titulnej fotografie: nationalgeographic.com/autor

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá