Dôchodok v 40-ke nie je výmysel. Ak dodržíš tieto kroky, stihneš si užiť mladosť

  • Je možné odísť do dôchodku v mladom veku?
  • A je nutné mať viac zdrojov príjmu?
  • Ako si už teda možno v 40-ke bezstarostne užívať život?
úspory a dôchodok
Unsplash/micheile dot com, Unsplash/Diana Parkhouse
  • Je možné odísť do dôchodku v mladom veku?
  • A je nutné mať viac zdrojov príjmu?
  • Ako si už teda možno v 40-ke bezstarostne užívať život?

Pandémia covidu, vojna na Ukrajine, vysoká inflácia. V súčasnosti ľudí v produktívnom veku ťaží nespočetné množstvo vecí, ktoré ich vedú k otázke finančnej stability. Napriek pokročilej dobe rôznych výdobytkov techniky a veľkému množstvu dostupných informácií je pre niektorých téma investovania či efektívneho šetrenia úplným tabu.

My sme si však pre teba pripravili článok s vyjadreniami viacerých expertov, ktorí ťa môžu do tejto tematiky zasvätiť a možno aj podnietiť k tomu, že vo svojej 40-ke si už budeš bezstarostne užívať život s dostatočnou finančnou rezervou.

Ako sa v 40-ke dostať do dôchodku

Je to možné, ale vyžaduje si to určitú disciplínu, veľa plánovania a veľké obete v mladom veku. Základným princípom, ako cieľ dosiahnuť, je sporiť a investovať. Nápomocné je aj vytvorenie dôchodkového plánu, aby si vedel, koľko ti ešte chýba k dosiahnutiu cieľa. Vďaka tomu tiež dokážeš včas prehodnotiť svoj plán v prípade, ak sa nejaké vonkajšie okolnosti zmenia. 

Ďalším spôsob je podľa vyjadrenia Jána Zborana vzdelanie. „Tá najlepšia investícia, ktorú môžeš dnes urobiť, je investícia do seba. Či tomu tak je, alebo nie, nechám na zváženie. Určite je to investícia, ktorá sa ti násobne vráti, či sa vzdelávaš v práci, na sociálnych sieťach, moderných IT technológiách, alebo sa učíš cudzí jazyk.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: investopedia.com, thetimes.co.uk, finax.eu recenzia knihy, alkp.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá