Donald Trump má poriadne ambiciózne vojenské plány. Zavedie úplne nové ozbrojené sily

  • Donald Trump chce získať pod kontrolu vesmír, preto sa rozhodol vytvoriť ozbrojené sily, ktoré budú strážiť práve vesmírny priestor.
  • Vzdušné ozbrojené sily a vesmírne sily by sa mali navzájom dopĺňať.
  • Obáva sa americký prezident hrozby z vesmíru?
ozbrojené sily
flickr
  • Donald Trump chce získať pod kontrolu vesmír, preto sa rozhodol vytvoriť ozbrojené sily, ktoré budú strážiť práve vesmírny priestor.
  • Vzdušné ozbrojené sily a vesmírne sily by sa mali navzájom dopĺňať.
  • Obáva sa americký prezident hrozby z vesmíru?

Americký prezident Donald Trump sa rozhodol splniť si svoj dlhodobý prezidentský sen. Už od marca 2018 totiž túži vytvoriť ozbrojené vesmírne sily. Práve preto sa rozhodol prikázať Ministerstvu obrany a Pentagónu, aby začali na tomto projekt seriózne pracovať. Vesmírne ozbrojené sily by mali predstavovať šiestu časť amerických ozbrojených síl.

„Budeme mať vzdušné sily, budeme mať aj vesmírne sily, budú fungovať oddelene, ale na podobnom princípe. Bude to veľmi dôležité,“ povedal Trump. Oznámenie prišlo ako blesk z jasného neba. Trump ho totiž odhalil na obnovenom stretnutí Národnej vesmírnej rady, ktorá dlhodobo určovala americkú politiku v oblasti výskumu vesmíru. Toto združenie nefungovalo od roku 1993.

Donald Trump chce však jeho fungovanie obnoviť. Chce ukázať svetu, že USA stoja stále na čele výskumu vesmíru. Národnej vesmírnej rade predsedá americký viceprezident Mike Pence. Minister obrany Spojených štátov Jim Mattis sa na tému ozbrojených vesmírnych síl už dávnejšie vyjadril v negatívnom slova zmysle.


Zavedenie ozbrojených vesmírnych síl sa podľa neho premietne v zvýšení nákladov a v extrémnej byrokracii. Pri zavádzaní takejto komplexnej zmeny je totiž potrebné obrovské množstvo papierovačiek. Okrem toho si tento krok vyžiada obrovský počet ľudí, ktorých bude treba náležite zaplatiť.

Hlavná činnosť vesmírnych ozbrojených síl zostáva zatiaľ tajomstvom

V súčasnosti majú vzdušné sily čiastočne pod kontrolou aj vesmírnu bezpečnosť. Dohliadajú a kontrolujú satelity, ktoré sa vypustia do vesmíru. Toto sa týka satelitov, ktoré sú určené na komunikáciu, navigáciu alebo varovanie pred útokmi. Donalda Trumpa však negatívny názor ministra obrany jednoducho nezaujíma. Podľa jeho názoru je výskum vesmíru dôležitý pre zachovanie národnej identity, ale aj národnej bezpečnosti. Pri svojom oznámení však Trump detaily neprezradil.

Odkiaľ chce na tento nákladný projekt získať peniaze? Čo bude úlohou vesmírnych ozbrojených síl? Cesta k novej vetve americkej armády nebude jednoduchá. Prezident ju sám vybudovať nedokáže.

V prvom rade bude musieť americký Kongres vytvoriť novú legislatívu. Následne bude potrebné vyzbierať financie na celý projekt. Vesmírne ozbrojené sily nemusia byť na škodu, pretože na obežnej dráhe krúži obrovské množstvo satelitov, ktoré by niekto mohol ľahko zneužiť. Vyzerá to tak, že zbrane sa tak postupne presunú aj mimo našu planétu

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech