Donald Trump opäť perlí a odporučil Španielsku postaviť val. Miesto stavby však vyvoláva vtipné reakcie

  • Prezident Trump je známy tým, že si v prípade migrácie neberie servítku pred ústa
  • Do Španielska sa momentálne valia tisíce migrantov, a tak sa rozhodol úbohej krajine poradiť
  • Keďže je priaznivcom múrov, odporučil krajine jeden taký vybudovať. Ten by mal viesť cez Saharu
trump
flickr
  • Prezident Trump je známy tým, že si v prípade migrácie neberie servítku pred ústa
  • Do Španielska sa momentálne valia tisíce migrantov, a tak sa rozhodol úbohej krajine poradiť
  • Keďže je priaznivcom múrov, odporučil krajine jeden taký vybudovať. Ten by mal viesť cez Saharu

Americký prezident Donald Trump opäť rozdáva svoje rozumy. Tentokrát sa rozhodol poradiť Španielsku, ako by mohlo vyriešiť migračnú krízu. Je známe, že prezident si neberie servítku pred ústa. Španielskej vláde navrhol dokonalé riešenie. Tým by mal byť múr, ktorý by sa tiahol cez Saharu.


Donald Trump má s múrmi bohaté skúsenosti. Už pred voľbami v roku 2016 sľúbil svojím voličom, že ak sa dostane do prezidentského kresla, postaví na hranici s Mexikom obrovský múr s dĺžkou viac ako 3200 km. Dôvodom je obrovský počet migrantov, ktorí sa tak pomerne jednoducho dostávajú na územie Spojených štátov.

Španielsko sa stáva rajom pre migrantov

V prípade Španielska sa však trochu sekol. Krajine totiž patria iba dva kúsky zeme na území Severnej Afriky. Navrhovaný múr by tak musel byť vybudovaný na cudzom území. Španielsko je jednou z krajín, ktoré sú extrémne postihnuté migračnú krízou. Len v tomto roku sa na územie krajiny vybralo 33 600 migrantov. Je to trikrát vyšší počet v porovnaní s minulým rokom. Situácia je teda vážna a každá rada je dobrá. Španielsko je pre utečencov natoľko lukratívnym miestom, že dokonca prekonalo Taliansko a Grécko. Je tu veľká pravdepodobnosť, že politické špičky začnú túto situáciu čoskoro riešiť.

Španielsky premiér Pedro Sánchez bol ešte nedávno oslavovaný za to, že zachránil 630 utečencov, ktorých odmietlo Taliansko a Malta. Obrovský nárast počtu utečencov však vadí pravicovým stranám, ktoré obviňujú premiéra z toho, že berie problém migrácie na ľahkú váhu.

Bývalý prezident Európskeho parlamentu Josef Borrel, mimochodom obyvateľ Španielska pritom ešte nedávno vinil Európu z toho, že používa príliš tvrdú migračnú politiku. „Hovoríme o 20 000 utečencoch v krajine, ktorá má viac ako 40 miliónov obyvateľov. To nie je masová migrácia,“ povedal v júli tohto roka. Vyzerá to tak, že názory španielskych zákonodarcov sa začínajú pomaly, ale isto meniť.

Obavy totiž narastajú nielen v politických kruhoch, ale aj u širokej verejnosti. Problém s migráciou má dnes takmer celá vyspelá Európa. Nedávno sa k migrácii kriticky postavil aj duchovný vodca Dalajláma.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech