Donald Trump provokuje Čínu. Na čínske výrobky uvalil obrovské clá

  • Okolo obchodnej vojny medzi Čínou a Amerikou bolo už dlhšie podozrivé ticho.
  • Bolo to však len zdanie
  • Po prvých opatreniach Ameriky a odvete Číny to vyzeralo tak, že nastalo obdobie pokoja
trump
flickr
  • Okolo obchodnej vojny medzi Čínou a Amerikou bolo už dlhšie podozrivé ticho.
  • Bolo to však len zdanie
  • Po prvých opatreniach Ameriky a odvete Číny to vyzeralo tak, že nastalo obdobie pokoja

Obchodná vojna však nekončí, práve naopak. Donald Trump zavádza ďalšie opatrenia, ktorým sa určite v Číne nepotešia. Americký prezident je známy svojou neústupnou povahou. A tak začali dlhodobé preťahovačky o to, kto z koho.  Po tom, čo v apríli americká vláda oznámila, že sa chystá uvaliť clá na viac ako 1 333 produktov z Číny, začala pomaly svoje sľuby plniť. Svoju pôvodnú hrozbu však trochu zmiernila po tom, čo americká verejnosť nesúhlasila s takýmito extrémami.

V apríli americká vláda uvalila clá na 818 výrobkov z Číny. Na týchto poplatkoch tak Američania získajú až 34 miliárd dolárov. A bude ešte horšie. Donald Trump pripravuje prekvapenie. Pôjde o ďalšiu vlnu ciel vo výške 25 percent. Tie by sa mali týkať 279 položiek. Nové opatrenia Čínu určite nepotešili, a preto pripravuje odvetné opatrenie v podobe zavedenia ďalších poplatkov na americký tovar, ktorý vstupuje na územie Číny. Tie budú vo výške navlas rovnakej.

Čína nepodlieha prílišným emóciám

Bude sa jednať o clá vo výške 16 miliárd dolárov, pričom tentokrát pôjde o nerastné suroviny, ako uhlie, plyn alebo ropu. Vzťahy medzi Čínou a Amerikou sú napäté už dlhšiu dobu. Kto je vinníkom? Američania. Donald Trump totiž obvinil Čínu z toho, že využíva podpásové postupy s cieľom násilného prevzatia technologického vedenia. Donald Trump obviňuje Čínu z krádeže amerického know-how a jeho následného kopírovania.

Toto je pravdepodobne pravda, keďže Čína je známa tým, že priam okato kopíruje produkty západu. Donald Trump však nemusel použiť takéto formy trestu. Čína sa cíti nevinne. Predstavitelia krajiny tvrdia, že svetová ekonomika je kompletne prepojená, a tak sa nemôže žiadna krajina úplne izolovať. Je všeobecne známe, že obchodná vojna dokáže spôsobiť pekné problémy nielen bojujúcim krajinám, ale bude mať dopad na celý svet. Práve preto sa Čína snaží k celej situácii pristupovať s chladnou hlavou.

Keď to však nejde podobrotky, musí ukázať, že sa Amerikou nenechá zastrašiť. Obe krajiny by však mali hľadať spoločnú reč. Zvyšovanie dovozných poplatkov totiž nemôže fungovať donekonečna.

zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech