Dovolenka na Orave: Prevez sa na tanku, objav tamojšiu prírodu a spoznaj históriu jedinečného regiónu

  • Dovolenku na Slovensku môžeš stráviť na Orave, nudiť sa určite nebudeš
  • Región ponúka mnoho turistických lákadiel, ide o zaujímavú kombináciu histórie, prírody a adrenalínu
  • Na Orave môžeš na vlastnej koži spoznať miesta, ktoré inšpirovali legendárne diela Hajníková žena a Neprebudený
Orava
TASR/Pavol Zachar/Miroslava Mlynárová
  • Dovolenku na Slovensku môžeš stráviť na Orave, nudiť sa určite nebudeš
  • Región ponúka mnoho turistických lákadiel, ide o zaujímavú kombináciu histórie, prírody a adrenalínu
  • Na Orave môžeš na vlastnej koži spoznať miesta, ktoré inšpirovali legendárne diela Hajníková žena a Neprebudený

Ak  plánuješ dovolenku na Slovensku možno je región Orava pre teba ten pravý. Je plný nepoznaných krás, ponúka zaujímavú kombináciu histórie, prírody a adrenalínu. Na Orave môžeš stráviť víkend aj týždennú dovolenku. Ponúkame ti najzaujímavejšie tipy na 5-dennú dovolenku na Orave.

Plte na rieke Orava, Oravský hrad, Múzeum kočiarov

Krásu regiónu môžeš spoznať aj z vodnej hladiny divokej rieky Orava prostredníctvom hodinovej plavby plťou po rieke. Trasa začína z Hornej Lehoty a končí sa v Oravskom Podzámku. Počas plavby môžeš obdivovať krásnu scenériu oravskej prírody a jej dominantu Oravský hrad. O tvoju bezpečnosť sa postarajú akreditovaní pltníci v oravských krojoch.

Dostupná je aj služba dovozu k autu. Stačí zaparkovať v Oravskom podzámku a ochotní pltnici ťa dovezú na začiatok trasy. V prípade, že zaparkuješ na začiatku trasy v Hornej Lehote po skončení plavby v Oravskom Podzámku, ťa pltníci dovezú naspať k odparkovanému autu. Na požiadané ti môžu pltníci zabezpečiť aj vstupenky na prehliadku Oravského hradu, ktorá časovo nadväzuje na plavbu plťou.

zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Najväčšou turistickou atrakciou Oravy je určite Oravský hrad, ktorý patrí k najnavštevovanejším miestam Slovenska. Oravský hrad minulý rok navštívilo takmer 200-tisíc návštevníkov, najviac v mesiacoch júl a august. Vznik hradu sa datuje do polky 13. storočia. Počas svojej histórie zažil viacero významných majiteľov, medzi ktorých patril Matúš Čák Trenčianský, Matej Korvín a rodina Turzová.

Vďaka strategickej polohe a postupnému spevňovaniu, na vyvýšenom brale sa hrad stal dôležitým vojenským centrom, prežil husitské vojny, protihabsburské povstania, požiare i vojny a dodnes je dominantou dolnej Oravy. V hrade je rozsiahla historická, etnografická a prírodovedná expozícia. V súčasnosti je pre návštevníkov dostupný základný okruh, ktorý si môžeš prezrieť buď so sprievodcom, alebo s mobilnou aplikáciou v štyroch vstupoch za deň, v dvojhodinových intervaloch.

Pod hradom v Oravskom Podzámku sa nachádza aj Múzeum šľachtických kočiarov a saní.  Múzeum disponuje najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov na Slovensku, tvorí ju 21 exponátov.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Oravská polhora, Slaná voda, Hviezdoslavova hájovňa pod Babiou horou, expozícia Milana Urbana, Babia Hora

Orava ponúka viacero možností na turistiku, jednou z nich je výstup na Babiu horu. Počas túry môžeš navštíviť aj zaujímavé turistické lákadlá. Trasa začína v Oravskej Polhore, k Chate Slaná voda sa dá dostať autom. Odtiaľ už musíš isť peší.

Trasa má viacero variant, v jednej pôjdeš popri prameni Slaná voda, kde si môžeš nabrať liečivú oravskú vodu, ktorú využívali v minulosti aj kúpele, ktoré tam stáli. Cestou môžeš vidieť aj Diviačiu oboru, kde sa voľne pohybujú diviaci, ďalej po ceste stojí rozhľadňa Babia hora, z ktorej dobre vidieť prekrásne okolie Oravy.  

zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Ďalšia trasa vedie popri Hviezdoslavovej hájovni, kde spisovateľ Pavol Országh Hviezdoslav napísal jeho slávne dielo Hajníková žena. V hájovni je expozícia z časti venovaná pôvodnému vybaveniu hájovne a ďalšia časť je venovaná práve literárnemu dielu. Neďaleko hájovne sa nachádza aj expozícia Mila Urbana, ktorá je venovaná jeho životu a dielu. Obe expozície sú v súčasnosti otvorené kvôli korone kríze len od štvrtka do nedele.

Obe trasy môžeš skombinovať, jednou vyjsť na vrch Babej hory a druhou zísť.  Na vrchu Babej hory sa ti naskytne dych vyrážajúci výhľad na okolie. Vrchol je považovaný za najsevernejší bod Slovenska, ktorý pretína slovenskú a poľskú hranicu.

zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Múzeum P. O. Hviezdoslava, Pamätný dom Martina Kukučína, Aquapark Dolný Kubín

Velikánovi slovenskej literatúry Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi je venovaná aj literárna expozícia v Dolnom Kubíne. Expozícia je  umiestnená v troch miestnostiach a približuje život a tvorbu spisovateľa. Súčasťou zbierky sú aj Hviezdoslavove osobné predmety, odevy a nábytok. Expozícia je otvorená cez prázdniny od pondelka do piatka.

Ak si milovník literatúry, určite by si mal navštíviť aj pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej. Spisovateľ vlastným, menom Matej Bencúr, napísal dnes už legendárne diela Dom v stráni,  Rysavá jalovica, Neprebudený alebo Keď Báčik z Chochoľova umrie.

zdroj: Oravské múzeum
zdroj: Oravské múzeum

V pamätnom dome, kde sa spisovateľ narodil a vyrastal, nájdeš v kuchyni a v prednej izbe dobový nábytok, ďalšie dve miestnosti sú venované jeho životu a literárnej tvorbe. Pre pandémiu je nutné sa telefonicky objednať. Vstupy sú možne po objednaní od pondelka do piatku.

Behanie po stopách literatúry ťa môžeš vyčerpať, v takom prípade neváhaj a navštív aquapark AquaRelax v Dolnom Kubíne. Aquapark je síce pomerne malý oproti svojim liptovským kolegom, no aj ceny sú neporovnateľne nižšie. K dispozícii je plavecký bazén a vodný svet, saunový svet je v dôsledku pandémie zatvorený.

zdroj: Oravské múzeum
zdroj: Oravské múzeum

zdroj: AquaRelax

Rio de Klin, Oravská priehrada, Slanický ostrov umenia, Ranč u Edyho, Oravská železnica

Nadrozmernú sochu Ježiša Krista môžeš vidieť aj na Orave, nemusíš preto chodiť do Brazílie. Socha sa nachádza nad dedinou Klin v okrese Námestovo. Socha patrí k najväčším raritám na Slovensku, na svete existujú len tri takéto sochy. Okrem sochy si môžeš užiť aj perfektný výhľad na oravskú prírodu s dominantnou Oravskou priehradou.

Môžeš sa tam aj okúpať, ale väčšinou je voda studená. Okrem kúpania určite navštív aj Slanický ostrov umenia, na ktorom sa dajú prezrieť stále expozície tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.

Ostrov je pozostatkom piatich osád, ktoré zmizli pod vodnou hladinou kvôli výstavbe priehrady. Z nich sa zachoval len barokový kostol a kavaléria. Na ostrov sa môžeš dostať vyhliadkovou loďou, ktorá premáva každý deň niekoľkokrát.

zdroj: TASR/Pavol Zachar
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Neďaleko od Oravskej priehrady sa nachádza Ranč u Edyho, kde sa môžeš nielen občerstviť, ale aj si zajazdiť na koni alebo pozrieť zvieratká v mini zoo.

V blízkosti týchto atrakcií sa nachádza Oravská lesná železnica, ktorá je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných železníc na Slovensku aj na svete. Trasa začína v stanici Tanečník, kde možno zaparkovať a kúpiť lístky. Trať, po ktorej železnica premáva, má dĺžku tri kilometre.

Na jej konci má vlak prestávku, cestujúci môžu navštíviť vyhliadkovú vežu a goralskú drevenicu, prostredníctvom ktorej sa môžeš oboznámiť s goralskou kultúrou. Po prestávke sa železnica s cestujúcimi vráti naspäť do depa. Železnica v súčastnosti premáva podľa cestovného poriadku.

zdroj: Oravské múzeum

Múzeum Oravskej dediny v Zuberci, Brestovská jaskyňa, Tankodrom  Podbiel

Múzeum sa nachádza neďaleko obce Zuberec na poľane Brestová. Úlohou múzea je priblížiť život a architektúru obyvateľov Oravy v minulosti. V múzeum sa nachádzajú objekty ľudovej architektúry s dobovým nábytkom a vybavením. Okrem architektúry na bývanie sa v objekte nachádza aj agro i zoo expozícia a aj sakrálne objekty, pracovné objekty, ktoré približujú pracovný život našich predkov. Múzeum je otvorené od utorka po nedeľu. V blízkosti stojí i Amfiteáter Zuberec, kde bývajú Podroháčske folklórne slávnosti.

Neďaleko od múzea sa nachádza sa nachádza Brestovská jaskyňa, ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa na Orave. Doba trvania prehliadky je približne 50 minút. Pozor však na zimu, teplota v jaskyni  sa celoročne pohybuje medzi 4,9 °C až 5,4°C.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

zdroj: Múzeum oravskej dediny

zdroj: TASR/Andrej Galica

Jaskyňa je otvorená utorok až nedeľu a môžeš ju navštíviť v šiestich vstupoch. Pred príchodom do jaskyne je dobré telefonicky overiť voľnú kapacitu, kvôli pandémii je obmedzení počet návštevníkov na 15 osôb.

Adrenalín si môžeš vychutnať na nezvyčajnej jazde tankom neďaleko obce Podbiel. Nejedná sa o tank v pravom zmysle slova, ide o upravené vozidlo BMP, ktoré má odstránené delo a je prispôsobené na prepravu osôb. Jazda trvá približne tri kilometre po náročnom teréne cez potoky, les a blato.

zdroj: TASR/Andrej Galica
Zdroje: Oravské múzeum , Oravská galéria , Ranč u Edyho, AquaRelax, Múzeum Zuberec , Múzeum kočiarov, Štátna ochrana prírody SR, S deťmi

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK