Dovolenkový raj Slovákov zavádza mimoriadne opatrenia. Dôvodom sú „problémy s fekáliami“

  • Chorváti nechcú prísť o turistov
  • Minulý rok výkaly v mori znechutili množstvo dovolenkárov
chorvátsko pláž leto
Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann
  • Chorváti nechcú prísť o turistov
  • Minulý rok výkaly v mori znechutili množstvo dovolenkárov

O skutočne nepríjemných zážitkoch turistov v Chorvátsku počas minulého roka sme ťa informovali. V Slovákmi milovanej destinácii vtedy v hlavnej sezóne k pobrežiu plávali výkaly, čo, samozrejme, znechucovalo turistov. Miestni v obave, že prídu o turistov, sa aktuálne rozhodli, že zavedú niekoľko dôrazných opatrení.

Chorváti zavádzajú opatrenia, sprísnia sa aj normy pre analýzu vody

Napríklad kvalita mora budú tento rok kontrolovať oveľa častejšie, taktiež sprísnili normy pre analýzu vody, píše TN.Nova.cz. Fekálie v mori a pri pobreží Chorvátsko trápia už niekoľko rokov.

Miestni z toho vinia výletné lode, ktoré do mora vypúšťajú exkrementy či kuchynský olej. Niektorí Chorváti už stratili trpezlivosť a pri plážach inštalujú plávajúce zábrany, ktoré majú turistov chrániť pred odpadom vo vode. 

„To všetko sa pod vplyvom južných a morských prúdov dostáva na pobrežie Hvaru. Ak fúka mistrál, oblasť Prapatna a Makarca je ohrozenejšia, ráno máme krištáľovo modré more a poobede je všetko hnedé,“ uviedol nedávno pre denník Slobodna Dalmacija Veljko Drinković, pracovník v cestovnom ruchu. 

chorvátsko
zdroj: Unspalsh/Spencer Davis

V minulom roku v Chorvátsku taktiež došlo k uzavretiu troch známych pláží, bolo to neďaleko obľúbených ostrovov Krk a Pag. Na pobreží Jadranského mora sa uskutočňujú pravidelné cykly testovania kvality vody. V oblasti mesta Novi Vinodolski sa 1. júna 2023 konal jeden z týchto cyklov a miestny inštitút pre verejné zdravie začal biť na poplach, informoval o tom web Novi list

V testovaných vodách sa nad povolenými limitmi vyskytovali baktérie zvané enterokoky spôsobujúce infekciu močových ciest. Taktiež tu odhalili baktériu Escherichia coli, ktorá môže človeku spôsobiť množstvo tráviacich ochorení.

Taktiež sa na známych pobrežiach objavili fekálie a ďalší odpad. Hygienici museli následne zatvoriť pláže Zagori-západ, Zagori-východ a Bribirska. Za znečistenie vody mohli silné dažde. S tým však súvisí aj vypúšťanie fekálnych odpadových vôd do mora, ku ktorému došlo v dôsledku nefunkčnosti kanalizácie.

V uplynulých dňoch bolo testovaných prvých 1 081 vzoriek morskej vody. „Predovšetkým sa sledujú mikrobiologické ukazovatele fekálneho znečistenia. V Chorvátsku máme už dokonca prísnejšiu normu, než je norma predpísaná Európskou úniou. Kvalita vody je teraz vynikajúca,“ povedal Goran Crvelin z Výukového ústavu verejného zdravia. „Kontroly budeme vykonávať každých 15 dní, ale aj častejšie,“ dodal.

Útoky agresívnych vrán

Problémy s fekáliami v mori však nie sú jediným problémom domácich či turistov Chorvátsku. Nedávno sme ťa informovali, že obľúbená turistická destinácia čelila vskutku kurióznym ťažkostiam. Problémom boli agresívne vrany, ktoré útočili na ľudí, informoval o tom chorvátsky denník Večernji list.

Útoky vrán sa stupňovali v známom chorvátskom meste Split, ktoré sa nachádza na východnom brehu malého polostrova pri Jadranskom mori. Situácia mala byť najhoršia v štvrti Sućidar. Jedna z miestnych obyvateliek pre Večernji list opísala, že sa dokonca „bojí vyjsť z domu“. Problémy s agresívnymi vtákmi zažívali miestni už aj minulý rok, avšak aktuálne sa situácia vyhrotila.

Podľa obyvateľky koncom predminulého týždňa vrany napadli jej otca a v ten istý deň bola svedkov ďalšieho útoku na okoloidúceho muža. „Vrcholom bolo, keď počas upršaného dňa zaútočili na dáždniky,“ tvrdila žena. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Zdroje: TN.Nova.cz, Slobodna Dalmacija, Novi list, Večernji list

Najnovšie videá

Trendové videá