Dowina – Slováci pod Devínom vyrábajú gitary, ktoré dokážu konkurovať svetovej špičke

  • Svetovému gitarovému trhu vládnu najmä americké a japonské značky, no nezanedbateľné miesto si na ňom vybojovali aj Slováci.
collage
  • Svetovému gitarovému trhu vládnu najmä americké a japonské značky, no nezanedbateľné miesto si na ňom vybojovali aj Slováci.

Stanislav Petko Marinov sa výrobe hudobných nástrojov venuje už od roku 1981. Najprv sa zameriaval na husle, no po prevrate sa čoraz viac orientoval na gitary.

Okrem výroby sa vtedy ako zakladateľ spoločnosti Marris venoval najmä obchodu s nástrojmi. Spoločnosť okrem asi 60 iných značiek distribuovala aj slávny Fender.

No po čase ho obchod začal unavovať. V roku 2006 teda založil spoločnosť Dowina, ktorá sa sústreďuje predovšetkým na výrobu kvalitných a konkurencieschopných gitár za dostupné ceny.

duo

foto: dowina.eu

Gitary Dowina dostali svoje meno podľa pôvodného názvu hradu Devín. Nie je teda prekvapením, že hlavná výroba prebieha v Devínskej Novej Vsi. Jednoduchá časť výroby prebieha v Číne, no to, čo robí Dowiny unikátnymi, sa deje na Slovensku.

“Najdôležitejší na gitare je zvuk a to je naša výroba. Ostatné operácie robíme v spolupráci s fabrikami v Ázii. Dôvodom je okrem ceny aj technológia, ktorá je v tamojších závodoch na vysokej úrovni, “ povedal pre portál FinWeb.sk Petko Marinov.

untitled-8

Základom dobrej gitary je kvalitné drevo. Marinov ho osobne vyberá z oblastí na Aljaške alebo Val di Fiemme v talianskych Dolomitoch. Práve Val di Fiemme je známa kvalitou svojho dreva. Používali ho aj mnohí slávni výrobcovia huslí, vrátane Stradivariho.

Dowina ročne vyrobí asi osemtisíc gitár, z čoho väčšinu exportuje. Jeden z najvýznamnejších trhov je Južná Kórea, no Dowiny sa predávajú takmer v celej Európe, v piatich krajinách Ázie, v Čile a v USA.

booth-1024x793

foto: dowina.eu

Spoločnosť si zakladá na tom, aby sa na ich nástrojoch hralo ľahko a aby zneli vynikajúco. Svoje nástroje vyrábajú „muzikantami pre muzikantov, priateľmi pre priateľov“. Gitarám to dodáva istú osobnú dimenziu, ktorú obrovské značky strácajú.

Relatívne nízke množstvo vyrobených gitár znamená, že spoločnosť sa vie naozaj sústrediť na kvalitu svojich nástrojov. A Dowiny naozaj dokážu konkurovať aj omnoho drahším produktom.

untitled-13

Podľa Marinova vraj nie je nezvyčajné, že niekto príde do obchodu pripravený minúť tisíce na kvalitnú gitaru a nakoniec odíde s niekoľkonásobne lacnejšou Dowinou. Jednoducho lebo hrá rovnako dobre, ak nie lepšie.

Kvalitu Dowín potvrdzuje aj to, že na nich nedá dopustiť množstvo profesionálnych gitaristov a hudobníkov, vrátane Henryho Tótha, Juraja Buriana, Jany Kirschner či Simy Martausovej.

untitled-14

Trh s gitarami je neúprosný a už len to, že Dowina prežila 10 rokov, sa dá považovať za úspech. Nástroje, ktoré garantujú nadpriemernú kvalitu, ocení každý hudobník. A nehudobníci môžu oceniť aspoň spoločnosť, ktorá u nás už roky úspešne vyrába kvalitu.

zdroj fotografií: YouTube/Dowina Musical Instruments, zdroj titulnej fotografie: YouTube/Dowina Musical Instruments / dowina.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá