Dron môže vymazať všetky míny sveta do desiatich rokov

  • Míny. Každoročne majú na svedomí životy nevinných. Manuálne odstraňovanie je náročné a životu nebezpečné. Predpokladá sa, že po celom svete ich je roztrúsených viac ako 110 miliónov. Dvaja bratia si však povedali dosť a na ich odstránenie plánujú využívať špeciálny dron.
dron
massoudhassani.blogspot.com
  • Míny. Každoročne majú na svedomí životy nevinných. Manuálne odstraňovanie je náročné a životu nebezpečné. Predpokladá sa, že po celom svete ich je roztrúsených viac ako 110 miliónov. Dvaja bratia si však povedali dosť a na ich odstránenie plánujú využívať špeciálny dron.

Drony už dávno nepatria medzi hračky pre deti. Teda, ak sa neberú do úvahy lacné mini drony za pár dolárov. Najmodernejšie kvadrokoptéry totiž dokážu veľmi veľa. Používajú sa hlavne na filmovanie a tiež na prenášanie menších bremien. Dvaja bratia z krajiny, kde je aj v 21. storočí veľmi horúco, Afganistanu, chcú svojou troškou prispieť k vyššej bezpečnosti nielen svojej vlasti, ale aj celého sveta, a tak zachrániť desiatky tisíc životov ročne.

Nebezpečenstvo na každom kroku

Množstvo mín, ktoré zostávajú v zemi ako následok dlhotrvajúcich konfliktov, nie je vôbec ľahké nájsť. Nebezpečenstvo výbuchu tak stále trvá. A ver, že stúpiť na mínu nie je žiadna sranda. Bratia Massoud and Mahmud Hassani, pôvodom z Afganistanu, by o tom vedeli rozprávať. To, čo videli za mladých čias, ich nenechalo chladnými i napriek tomu, že vo svojej domovskej krajine už dávno nežijú.

kvadrokoptéra

zdroj foto­gra­fie: kickstarter.com

Z bezpečia Holandska predstavili svojho „ničiteľa mín.“ V skutočnosti je dron nasledovníkom ich prvého pokusu. Tento má podobu gule vytvorenej z bambusu, poháňanej vetrom a rútiacej sa neohrozene po mínovom poli zanechávajúc za sebou zničené míny. Dopĺňa ho navigácia, ktorá si ukladá vyčistené cesty. Zaujímavé je, že toto riešenie vychádza z detskej hračky, s ktorou sa Massoud hrával ako malý chlapec, a ktorú mu často uniesol vietor rovno na mínové polia.

Dron „ničiteľ“ nemá s mínami zľutovanie

Nasledovník, ktorý ničí míny zo vzduchu, bol vyvíjaný počas dvoch rokov. Rozdiel je v tom, že jeho efektivita je omnoho vyššia. Explozívny dron so šiestimi rotormi a tromi výmennými nadstavcami dokáže vyčistiť zamorené územie až dvadsaťkrát rýchlejšie ako konkurenčné výrobky. Kapitál potrebný na realizáciu pritom ostáva omnoho nižší. Funguje úplne jednoducho. Pomocou GPS sa zmapuje územie. Následne sa skenuje detektorom kovov. Na lokalizované míny sa pomocou tretieho nadstavca umiestnia mini nálože a bum. Hotovo.

Pre porovnanie: ručné odstraňovanie mín sa pohybuje v cene 1 000 dolárov za 1 kus, ale cena lietajúceho stroja je pritom okolo 1 100 dolárov. A je postarané o celé mínové pole. O tom, čo sa viac oplatí, netreba pochybovať. Bratia majú smelé vízie. Chcú, aby armáda tisícov dronov odstránila všetky míny sveta do desiatich rokov. Podarí sa im to?

Zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK