Druhá koža obsahuje snímače a pracuje s dátami

  • Konečne sme trošchu bližšie k tomu, aby sme sa zbavili objemných zdravotných senzorov pri monitorovaní zdravia.
  • Konečne sme trošchu bližšie k tomu, aby sme sa zbavili objemných zdravotných senzorov pri monitorovaní zdravia.

Vedcom sa podarilo vytvoriť super tenký, revolučný a nositeľný, snímač, ktorý zaznamenáva údaje cez kožu. Finálna verzia tejto inovácie by priniesla riešenia pre dlhodobé monitorovanie lekármi v oblastiach pohodlia pri nosení.

Bežné meracie prístroje sa vkladajú do tenkých plastov, ktoré sú následne pripnuté na telo pozorovaného pacienta. Problémom však býva jeho veľkosť, hmotnosť, nepohodlie, obmedzený pohyb alebo aj pocit potenia. Vedci v tejto novinke použili materiál, ktorý sa rozpustí pod vodou. Pričom elektronická časť sa ponechá priamo na koži a pohodlne sa ohýba a nosí. Tento prototyp najprv testovalo dvadsať ľudí. Mali ho na koži jeden celý týždeň a ani jeden z nich nepocítil svrbenie, podráždenie a nositeľnosť sa nijakým spôsobom neporušila.

foto: u-tokyo.ac.jp/en/

Veľký záujem vedcov už bol venovaný vyvíjaní nového rozhrania na ovládanie telefónu alebo smart hodiniek priamo z kože. Sú to zaujímavé nápady, ale monitorovanie zdravia je väčšia priorita. Takmer všetky druhy lekárskeho monitorovania – od merania signálov mozgu alebo srdcových úderov – fungujú na princípe zavedenia elektród pod kožu. To je vhodný štýl monitorovania v laboratóriu a nie, ak potrebuješ pacienta neustále monitorovať.

Tento nový systém na monitorovanie je vyrobený z materiálu nazývaného polyvinylalkohol, ktorý sa už používa v kontaktných šošovkách a v umelých chrupavkách. Najprv vedci pomocou elektriny vytvorili nabité vlákna tohto materiálu. (Nazýva sa to elektrospinning.) Tieto vlákna boli pokryté zlatom, aby boli elektricky vodivejšie. Celý systém následne položíš na kožu (v tomto prípade na ruku) a postriekaš ho vodou. Polyvinylalkohol zmizne, ale zlaté vlákna zostávajú a môžu byť použité na napájanie LED svetla alebo prenášanie dát na prenosný počítač.

V tomto projekte je veľký potenciál. Nevýhoda snímača je v jeho citlivosti a tiež v dlhodobej odolnosti. Je stále možné, že nejaké dáta nemusí preniesť so 100 % úspešnosťou. Je to ale ďalší krok vpred aj na poli technológie a medicíny.

Zdroj článku: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá