Ducati: Ako sa z výrobcu elektrických súčiastok stala legendárna značka cestných motocyklov

  • Zúžené zorné pole, vietor vo vlasoch, obrovské zrýchlenie a pocit eufórie. Aj takáto býva jazda na cestnom motocykli. Kto to nezažil, nevie, o čo prichádza. Ducati Motor Holding je svetovou legendou. Ich zámerom je vyrábať kvalitné a ultrarýchle motocykle, ktoré dokáže skrotiť len správny chlap. Keď si túto značku zamiluješ, nebudeš chcieť inú.
ducati supersport
ducati.com
  • Zúžené zorné pole, vietor vo vlasoch, obrovské zrýchlenie a pocit eufórie. Aj takáto býva jazda na cestnom motocykli. Kto to nezažil, nevie, o čo prichádza. Ducati Motor Holding je svetovou legendou. Ich zámerom je vyrábať kvalitné a ultrarýchle motocykle, ktoré dokáže skrotiť len správny chlap. Keď si túto značku zamiluješ, nebudeš chcieť inú.

Taliani sú známi svojou ohnivou povahou. Talianska značka motocyklov prezentuje taliansku divokosť a energiu práve prostredníctvom dvojkolesových mašín, na ktorých ukážeš chrbát každému policajnému automobilu, ktorý ťa začne naháňať pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti.

ducati motor

ducati.ms

Za značkou stojí rodinný klan. V jeho čele stál Antonio Cavalieri Ducati, ktorý spolu so svojimi synmi – Brunom, Marcelom a Adrianom – založili v roku 1926 spoločnosť Societa Scientifica Radio Brevetti Ducati. Hlavné sídlo výrobcu dvojkolesových mašín je v jednom z najbohatších miest Talianska – Bologni. Ak si myslíš, že začali motocyklami, tak si na omyle. Ich prvé pokusy mali k motocyklom tak ďaleko ako lietadlo k lodi. Produktami Ducati boli v tom čase súčiastky do rádií a kondenzátory. Až neskôr sa začali venovať výrobe motorov na bicykle.

Od súčiastok k motocyklom

Výroba súčiastok bola pre firmu pomerne veľký úspech. Ale motory, ktoré vyrábali pre bicykle, neboli na tom vôbec horšie. V roku 1935 rodina kúpila veľkú výrobnú halu v meste Bologna. V roku 1944 predstavili extrémne populárny cyklomotor Cucciolo s kubatúrou 50 centimetrov kubických. Popularita  týchto motorov  obrovsky vzrástla, keď ich mnohí podnikatelia kupovali v obrovských množstvách a vyrábali vlastné značky motorizovaných bicyklov.

ducati motorka

ducati.com

Prvý motocykel z ich dielne sa objavil v roku 1950. Ducati 55m pripomínal viac bicykel ako motocykel, ale základ bol položený. Nasledoval model 65TL, ktorý bol tým pravým motocyklom aj vzhľadovo. Oba stroje zožali úspech. V roku 1952 prišiel nový model v rade – 65TS a prvý skúter s názvom Cruiser. Tento bol vôbec prvým štvortaktovým talianskym motocyklom s automatickou prevodovkou. Firma sa o rok neskôr rozdelila na dve časti. Ducati Meccanica vyrábala motocykle a Ducati Elettronica elektronický tovar.

ducati motocykel

ducati.com

Inovatívnosť firmy sa prejavila v roku 1960, keď vyrobili cestný motocykel s kubatúrou 250 centimetrov kubických, čo bol v tej dobe jav nevídaný. V súčasnosti sú technológie niekde úplne inde a firma Ducati dnes patrí medzi technologickú špičku. Jej športové stroje často vyhrávajú motocyklové suťaže. Ducati je dnes pod krídlami firmy Lamborghini. Tá je zasa vo vlastníctve výrobcu automobilov Audi. Audi zasa patrí pod koncern Volkswagen.

Firma je cenená hlavne vďaka svojmu legendárnemu štvortaktovému 90-stupňovému V-Twin motoru s patentovaným dizajnom valcov, ktoré navrhol Fabio Taglioni. Tieto sú kopírované dodnes mnohými výrobcami motoriek. Dnes sa firma venuje výrobe celej plejády modelov motocyklov, ktoré používajú rôzne návrhy motorov. Od jednotaktových až po štvortaktové. Okrem motocyklov firma ponúka množstvo príslušenstva a povedomie o značke buduje aj spoluprácou s luxusnými výrobcami merchu, na ktoré umiestňuje svoje logo.

Zdroj: successstory.com , ducati.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK