Dunajské jablká ukazujú, ako z rodinnej firmy urobiť prosperujúci jablkový biznis

  • Súčasným trendom je čerstvosť s vizitkou slovenského pôvodu. Dunajské jablká to vedia, a preto sa prepracovali medzi top hráčov v krajine.
bonko
facebook.com/bonifructi
  • Súčasným trendom je čerstvosť s vizitkou slovenského pôvodu. Dunajské jablká to vedia, a preto sa prepracovali medzi top hráčov v krajine.

Pestovanie a spracovanie ovocia je na Slovensku na ústupe. Obchodné reťazce ho vo veľkých objemoch dovážajú z južnejšie položených krajín, kde je lacnejšie. No niektoré slovenské ovocinárske firmy z biznisu odísť nechcú a vedia sa dopracovať aj k rastu.

Skvelým príkladom slovenského biznisu, ktorý sa vypracoval medzi top producentov v krajine je aj ovocinárska firma z Dunajskej Lužnej, ktorú pred 20 rokmi založil Jozef Vozár. Z malej rodinnej firmy sa vďaka poctivej práci a množstvu investovanej energie stal obľúbený hráč v pestovaní jabĺk.

 

Sady v okolí Dunajskej Lužnej a Alžbetinho Dvora produkujú toľko ovocia ako hociktorá popredná západoeurópska ovocinárska spoločnosť. Bežne sa úroda pohybuje na úrovni 8-tisíc ton.

Po tom ako zakladateľ spoločnosti precestoval kus sveta, aby sa naučil ovocinárskemu remeslu, zakotvil v 90-tych rokoch na Slovensku, kde využil priaznivu dobu a založil prvé ovocné sady.

„Ak mal v tých časoch niekto dobrý podnikateľský nápad a bol vytrvalý, uspel,“ stručne hodnotí onú dobu ovocinár Jozef Vozár pre pravda.sk.

Porovnávajúc nedávnu minulosť so súčasnosťou sa zdá, že všetko bolo jednoduchšie, ale aj lacnejšie.

„Napríklad stromček na výsadbu stál zhruba 30 korún, teda jedno euro a ešte naň bola dotácia, ktorá ho zlacnila takmer o jednu tretinu. Dnes by na založenie 20-hektárového sadu bolo treba jeden milión eur,“ dopĺňa Jozef Vozár pre pravda.sk.

 


 

Na úspechu firmy sa podieľa aj belgická ovocinárska spoločnosť Fruithandel Wouters Romain en Co, tá priniesla na Slovensko svoje pestovateľské tipy a triky plus pomáha pri vstupe na zahraničé trhy.

Predsa len, slovenský trh nie je schopný naplno uspokojiť potreby spoločnosti Danubius Fruct. Najväčšie zisky sa dosahujú najmä vďaka vývozu kvalitných slovenských jabĺk do Českej republiky, západnej Európy, či Moskvy.


Zaujímavosťou týchto sadov je aj možnosť si jablká vlastnoručne nazbierať. Samozber jabĺk v Dunajskej Lužnej začne 1.9. 2017 a otvorené bude aj počas sviatkov. Ceny jabĺk sa budú klasicky pohybovať na úrovni 0,6 EUR/kg za ovocie 1. triedy a 2. trieda bude dostupná za 0,3 EUR/kg.

Načo teda chodiť do supermarketov pre jablká zo Španielska, keď si môžeš priamo zo stromu natrhať slovenské jablká špičkovej kvality, ktoré nie sú chemicky ošetrené? Viac sa dozvieš na stránke dobrejablka.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá