Dvadsiatnici, nepremrhajte svoju mladosť: Pár drobných zmien môže zaručiť celoživotný úspech!

Martin Bohunický / 20. novembra 2015 / Lifehacking

To, ako stráviš svoj život po dvadsiatke má najväčší vplyv na to, kým celý život budeš – z pohľadu osobného, aj z pohľadu profesionálneho.

 

Nie je náhoda, že dvadsiate roky života sa často nazývajú aj „definujúce desaťročie“. Možno to znie desivo, no ak vieš čo máš robiť, môžeš zo svojej mladosti vyťažiť do zbytku života maximum. Dal som dokopy pár rád, ktoré by si mal nasledovať. Ak to zvládneš, možno ťa čaká celoživotný úspech.

 

1. Začni si zapisovať svoje ciele

Vieš koľko percent ľudí si zapisuje svoje ciele? 2. A vieš ktorí sú to? Tí úspešní.

Aby si si bol istý, že tvoje sny nie su len fantazírovaním, napíš na papier zoznam všetkého, čo by si chcel dosiahnuť a ako by si sa k tomu mohol dostať.

 

 

2. Vykašli sa na svoje ego

Nemal by si dovoliť svojej pýche, aby ti stála v ceste. Vždy maj otvorenú myseľ pre iné videnie sveta. Nauč sa zabiť svoje ego. Ego ťa oslepuje a odradzuje obrovských možností. Čo ak nie sú veci také, ako sa na prvý pohľad zdá? Alebo čo ak robíš chybu ty? Priznať si tieto veci je oslobodzujúce.

 

3. Začni čítať

Za pár mesiacov kvalitného čítania sa vieš naučiť viac, ako za celé roky na strednej či vysokej. Nechcem teraz debatovať o kvalite vzdelávania, no čítanie je skvelým spôsobom ako sa naučiť oveľa viac, ako ti zvyčajne profesor povie. 

 

4. Prestaň žiť život niekoho iného

Je najjednoduchšie riadiť sa podľa očakávaní a hodnôt iných. No pokiaľ to budeš robiť takto, nikdy nebudeš sám so sebou spokojný. Ak je jedna vec, ktorá by ti mohla pomôcť v živote, tak je to táto: Ži život podľa vlastných pravidiel.

 

 

5. Kašli na minulosť

Sú dva typy ľudí: Tí, ktorí žijú v minulostí a tí, ktorí žijú v budúcnosti. Ani jedno nie je ideálne. V každom prípade to nie je o tom, aby si neľutoval niektoré rozhodnutia, je to o tom, aby si k sebe za ne neprechovával nenávisť. Nauč sa odpustiť si. Už vieš, že to nabudúce môžeš urobiť lepšie. 

 

6. Ukáž ľuďom, že ich máš rád

Malé gestá, milé slová. Nie je to o neustálej pozornosti, je to o spôsobe, ako ukázať tomu druhému, že je pre teba dôležitý. 

 

7. Staraj sa o svoje zdravie

Keď si raz zničíš svoje zdravie, je ťažké to zvrátiť. Mnohí štyridsiatnici by všetky svoje peniaze vymenili za zdravie. Pravidelne cvič, ideálne tak, aby ťa to bavilo. Znížiš tak šance, že to vzdáš.

 

 

8. Pýtaj sa

Čím viac sa budeš pýtať, tým viac rozdielnych perspektív dostaneš. Každý by mal svoj život obohacovať myšlienkami a názormi iných. Navyše, takáto forma zvedavosti posilňuje vzťahy.

 

9. Nauč sa variť

Nauč sa variť aj pre iných. Možno žiješ sám, no s postupom času sa k tebe pridá žena a deti – ovládať schopnosť varenia sa ti hodí. A to nehovorím o tom, že je to lacnejšie a zdravšie.

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)