Dvaja Česi začínali v garáži. Dnes majú miliónový biznis so zdravotnými pomôckami

  • O tom, že podnikanie nemusí byť náročné či plné plánovania a štatistík, ťa presvedčia títo Česi. Pokiaľ sa pustíš do podnikania so svojím najlepším priateľom, šance na úspech sa rapídne zvyšujú. Dvaja najlepší kamaráti sa rozhodli rozbehnúť biznis so zdravotnými pomôckami a dokázali, že môžeš podnikať a pomáhať zároveň.
polohovateľné postele
facebook.com
  • O tom, že podnikanie nemusí byť náročné či plné plánovania a štatistík, ťa presvedčia títo Česi. Pokiaľ sa pustíš do podnikania so svojím najlepším priateľom, šance na úspech sa rapídne zvyšujú. Dvaja najlepší kamaráti sa rozhodli rozbehnúť biznis so zdravotnými pomôckami a dokázali, že môžeš podnikať a pomáhať zároveň.

Kto je zdravý, ani len netuší, aké ťažké môže byť získať zdravotnú pomôcku, napríklad takú polohovateľnú posteľ na domáce použitie. Presne pred týmto problémom stáli pred šiestimi rokmi aj dvaja kamaráti, ktorí sa poznajú odmalička. Zistili, že šanca na okamžité získanie takýchto pomôcok pre svojich prarodičov, ktorí trpeli zdravotnými ťažkosťami, sa rovná takmer nule. Chalani tak objavili veľkú dieru na trhu.

„Obaja sme v tom čase, pred šiestimi rokmi, mali prarodičov v nie príliš dobrom zdravotnom stave a zohnať do domácnosti napríklad len elektronické lôžko či vozík, čo sú úplne elementárne veci, sa rovnako nákupu raketoplánu v NASA,“ povedal pre forbes.cz Viktor Pokorný, ktorý dnes vedie firmu spolu s Radimom Čechom.

Slovo dalo slovo a rozhodli sa tento problém raz a navždy vyriešiť. Prvé veľké plány sa zrodili pri pivku v krčme. Avšak, neostalo len pri plánoch, ale dvojka začala aj konať. Prvý krok k úspechu! Rozhodli sa začať s polohovateľnými posteľami. Ako na to, keď výrobca predáva iba väčšie množstvá a o pár kusoch nechce ani počuť? Netreba sa vzdávať, ale skúšať kým nepovolí. Presne to sa podarilo a každý z kamarátov si odviezol svoju vlastnú polohovateľnú posteľ.

Cesta z garáže

Štart podnikania ich vyšiel na 44 000 českých korún, čo bola vlastne cena dvoch postelí. Zrodila sa požičovňa týchto nevyhnutných pomôcok pre ľudí s obmedzeným pohybom. Chýry o požičovni postelí sa rozšírili a o nejaký čas boli dve postele nedostatočné. Zo zisku a z peňazí v zálohe sa rozhodli svoje portfólio rozšíriť.  Nevyužitá izba v Radimovom byte sa premenila na firemnú kanceláriu, odkiaľ sa celý biznis riadil.

polohovateľné posteleZobraziť celú galériu (2)
zdroj: facebook.com

Množstvo pomôcok narastalo, a tak si vytvorili vlastný sklad v prenajatej garáži. Je takmer pravidlom, že úspešný biznis často začína práve na tomto mieste. Avšak garážová firma nebudí veľkú dôveru. Ocitli sa tak na križovatke a rozmýšľali, ako ďalej. Niektorí klienti si totiž chceli zdravotné pomôcky kúpiť, čo nebolo vôbec v pláne. Predaj by mohol skĺznuť k zarábaniu na zdravotných komplikáciách iných. A to nechceli. Nakoniec sa však predsa len vybrali touto cestou a urobili dobre.

výstava InviraZobraziť celú galériu (2)
zdroj: facebook.com

Dnes sú ponúkané služby naozaj rozvetvené. Nielenže Invira predáva celú paletu pomôcok, ale zároveň ich klientom aj zmontuje, a to priamo u nich doma. Ako barličku pri výbere správneho riešenia ponúkajú nerozhodným klientom mesačný prenájom. Následne si klient produkt buď nechá, alebo ho vymení za iný.

V súčasnosti sa ich centrála spolu so skladom nachádza v Ostrave na ploche 600 metrov štvorcových. Ročne firma zarobí 22 miliónov českých korún. Majitelia však majú omnoho smelšie plány. Ich cieľom je nielen predaj postelí od externých dodávateľov, ale aj výroba vlastných polohovateľných postelí.

„Momentálne máme prototyp, ktorý sme vyvinuli na základe vlastných skúseností a spätnej väzby od zákaníkov. Po celú dobu, čo podnikáme, sme mali šťastie na ľudí okolo, takže je na čase začať niečo trochu vracať späť,“ dodal pre forbes.cz Viktor Pokorný. Je vidno, že obaja dávajú do podnikania všetko a ide im o dobro svojich zákazníkov, nielen o to, aby zarobili. Držíme palce!

zdroj: forbes.cz , postelova.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech