Navštívili sme prvý netradičný plant store v Bratislave, rastliny povýšil na umenie

  • Dve Slovenky si v Bratislave otvorili malú botanickú záhradu, ktorá je pastvou pre oči
  • Na naše otázky odpovedali obidve majiteľky Botanical lab, Lenka Márföldy a Zuzka Mlynárová
  • Tieto mladé inšpiratívne podnikateľky si budeš môcť už čoskoro vypočuť naživo
Archív: Startitup
Archív: Startitup
  • Dve Slovenky si v Bratislave otvorili malú botanickú záhradu, ktorá je pastvou pre oči
  • Na naše otázky odpovedali obidve majiteľky Botanical lab, Lenka Márföldy a Zuzka Mlynárová
  • Tieto mladé inšpiratívne podnikateľky si budeš môcť už čoskoro vypočuť naživo

S konceptom predaja rastlín ste prišli ako jedny z prvých na Slovensku. Boli ste pred tým „klasické“ kvetinárstvo?

Lenka: Na začiatku sme mali viac rezaných kvetov, ale koncept bol rovnaký. Od nového roku sme sa zamerali takmer výhradne na izbové rastliny a teráriá, pretože sme počas roku zistili, že sa chceme viac špecializovať práve na tento segment.

Ako ste prešli do tohto nového konceptu a ako koncept vyzerá?

Zuzka: Na začiatku to bol floral concept store a až tento rok sme sa zmenili na plant concept store. Postupne sme išli akoby viac na zeleno, práve kvôli tomu, že rezané kviety sme naozaj vypustili a ponuku sme obmedzili iba na sušené kviety a zelené listy, ako napríklad eukalyptus, ktoré vydržia dlhšie a nevyhodia sa rýchlo do koša. Táto filozofia znižovania odpadu a upcyklovania je nám veľmi blízka a snažíme sa ju využívať aj v našich teráriách.

Kto vás k zmene konceptu „prinútil“? Boli to zákazníci?

Lenka: Myslím si, že to bolo tak „50 na 50“. Tento koncept je bližší srdcu nám aj našim zákazníkom. Začali mať väčší záujem práve o rastliny a teráriá. Na začiatku sme nevedeli, aká bude odozva od ľudí a skúšali sme. Mali sme zo všetkého niečo, až sme postupne ten výber zúžili.

Čomu všetkému sa okrem predaja v kamennej predajni venujete?

Zuzka: Venujeme sa zariaďovaniu interiérov, spolupracujeme s architektmi, robíme burzy izbových rastlín, teráriové workshopy.

Ako vyzerajú tieto workshopy? 

Lenka: Odohrávajú sa u nás, priamo v kamennej predajni. Workshopy robievame približne 4-krát do mesiaca. Vyrábame tu rôzne typy a veľkosti terárií, čo sa odráža aj na cene jednotlivých workshopov. Taktiež robievame aj väčšie externé eventy pre rôzne firmy.

Váš Botanical Lab je otvorený viac ako rok. Ako hodnotíte prvý rok na trhu?

Zuzka: Myslím si, že nad očakávania. Ľudia nás varovali, aby sme sa prvý rok snažili prežiť a vydržať. Bolo to určite náročné, no vydržali sme, pretože nás to baví a vidíme v tom zmysel.

Pred tým, ako ste si otvorili Botanical Lab, ste pôsobili jedna v školstve a druhá v PR agentúre. Aká bola pre vás táto zmena, keďže ste odišli z úplne iného prostredia do sveta botaniky?

Lenka: Ja som študovala dejiny umenia a grafický dizajn a po tej vizuálnej stránke ma to ťahalo práve k rastlinám, či už prostredníctvom fotografie alebo grafických spracovaní.

Zuzka: S Lenkou sme si vkusovo sadli. Rozprávali sme sa o možnostiach vytvoriť niečo svoje a zistili sme, že máme podobné vnímanie. Celé to prišlo spontánne. Zo začiatku sme sa sústredili na rezané kviety, pretože sme videli veľkú dieru na trhu. Od začiatku sme sa však rovnako začali venovať aj teráriám a navzájom sme sa obohacovali a stále sa vzdelávali.

Kde hľadáte inšpiráciu?

Zuzka: História rastlinných terárií siaha až do 19. storočia, takže v zahraničí to funguje už dávno, len sa to nedostalo k nám.

Máte v tom čo robíte konkurenciu?

Zuzka: Po nás začali vznikať rôzne podobné produkty, ale každá konkurencia je zdravá. Myslím si však, že na Slovensko sme s takýmto konceptom prišli ako prví.

Okrem rastlín predávate aj iný sortiment. Čo to presne je a má to nejaký súvis s botanikou?

Lenka: Všetky naše produkty sú súčasťou jednotného konceptu, ktorý je zameraný na botaniku. Našim cieľom bolo vytvoriť akúsi malú botanickú záhradu, do ktorej keď človek príde, nájde všetko, čo sa týka rastliniek a botaniky. Od izbovej alebo črepnikovej rastlinky, cez terárium, japonskú kokedamu až po knihy, dizajnové produkty a kozmetiku, ktorá je zameraná na prírodný základ.

Kto sú vaši dodávatelia?

Lenka: Máme slovenské, české, francúzske, anglické, dánske výrobky. Snažíme sa byť proeurópsky a podporujeme primárne našich pestovateľov.

Vaša kamenná predajňa sa nachádza v centre mesta na Mickiewiczovej ulici. Ako ste sa dostali k tomuto priestoru?

Zuzka: Tento priestor bol v tom čase, keď sme niečo hľadali, akurát dostupný. My sme hľadali presne niečo také, čo bude relatívne blízko centra a nie veľmi veľké. Môj kamarát, Pavol Pribylinec, ktorý je architekt, nám navrhol, ako to tu môže vyzerať a tak sme to skúsili a dnes sme tu, v takomto priestore. Celé to bola tímová práca, ľudia s ktorými sme komunikovali v tom videli od začiatku potenciál.

Aké máte plány na rok 2019? Chystáte sa na nejaké veľké akcie?

Lenka: Tento rok sme rozbehli spolupráce s rôznymi lokálnymi dizajnérmi, ktorí majú blízko k tomu „plant svetu“. Chceme sa viac venovať spoluprácam a pop-upom, ktoré budeme prezentovať u nás v kamennej predajni. Taktiež si pripravujeme e-shop, ktorý snáď čoskoro spustíme. Te­šíme sa, že sme boli po­zvané ako spíkerky na Fes­ti­val prí­le­ži­tostí Profesia days, kde bu­deme vy­stu­po­vať v rámci dis­ku­sie na tému mla­dých pod­ni­ka­te­ľov.

Zuzka: Budeme pridávať aj ďalšie workshopy a nie len teráriové. Budeme ľudí učiť úplne základy, ako napríklad správne presádzať rastlinky a tiež budeme rozširovať náš sortiment o rôzne ďalšie produkty. Naše produkty chceme prispôsobiť mestkému človeku. Preto sme si aj vybrali túto lokalitu.

Ak vás prí­beh Bo­ta­ni­cal Lab zau­jal a radi by ste sa do­zve­deli viac o tom, ako sa dá na­štar­to­vať úspešná firma vo dvo­j­ici a s kon­cep­tom, ktorý je na Slo­ven­sku nový, Lenku Már­földy a Zuzku Mly­ná­rovú si mô­žete vy­po­čuť na vlastné uši už 7. marca v Bra­ti­slave na festivale príležitostí Pro­fe­sia days. Vstu­penky sú za­darmo, stačí sa iba re­gis­tro­vať.

Tento článok vznikol v spolupráci s Profesia days.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá