E-bike, ktorého by mala byť plná Bratislava

Nikola Brehová / 8. júla 2016 / Business

S bicyklom sa väčšine z nás spájajú veselé či dobrodružné príbehy z detských čias. Potom prišla túžba po aute, tom najlepšom, najkrajšom, najmodernejšom. Časom sa však k bicyklovaniu vráti takmer každý „dospelák“.

Čím je mesto, v ktorom bývaš väčšie, tým je jeho doprava komplikovanejšia a presun z jedného miesta na druhé trvá dlhšie. V Bratislave sa človek často do práce presúva aj hodinu, hlavne pokiaľ sa potrebuje dostať z jedného konca na druhý. Napríklad taká trasa z Vrakune do Dúbravky môže byť hotový zážitok úplná katastrofa.

Elby je e-bike, ktorý vychádza na svetlo sveta v júli. Vynašli ho Frank Stronach a Fred Gingl – obaja odborníci z automoto priemyslu.

Elby vyzerá skvele a je skutočne kvalitný. Výhody tohto e-biku vraj človek pochopí ihneď ako má možnosť na ňom jazdiť. Patrí k tým najlepším, aké na európskom trhu môžeš nájsť a do práce sa na ňom vieš dostať suchý.

elbycov

Spoločnosť propaguje Elby ako celosvetovo prvý univerzálny bicykel s asistenciou pedálovania. Rám a vidly sú vyrobené z hliníkovej zliatiny, váži približne 22kg a predávať sa bude za necelých 3600 eur.

Elby jemne zrýchľuje, jednoducho sa ovláda a vďaka svojej veľkosti má nižšie položené ťažisko a kvalitné pneumatiky.

Na Elby sedíš pomerne vysoko a vzpriamene, teda aspoň v porovnaní so štandardným bicyklom, čo ale má byť až prekvapivo pohodlné. Praktickou výhodou je to, že lepšie vidíš na cestu a zároveň si aj ty lepšie viditeľný v premávke. Okrem toho je jednoduché na tento e-bike nasadnúť aj zosadnúť, pretože nemá hornú rúru.

Elby má zaliaty BionX D-sériový 500-watový motor, ktorý je poháňaný lítiovo-iónovou batériou. Elby prisľúbila aj 9-stupňovú prevodovku. Okrem toho má byť najväčšou výhodou práve asistencia pedálovania. V zásade to znamená, že sa rozbehneš ako na klasickom bicykli a môžeš si palcom regulovať motor a pohybovať sa pomocou neho. Druhý spôsob, ako aktivovať motor vyskúšaš tak, že dáš bicykel do pohybu pomocou nôh, stlačíš regulátor motora a ideš.

elby

Najväčšia rýchlosť, ktorú môžeš prostredníctvom motora na Elby dosiahnuť je 20km/h, ale ak k tomu začneš poriadne šliapať, pôjdeš rýchlejšie. Je to však skôr na tvojej kondícii vzhľadom na váhu bicykla.

Ďalej je tu otázka batérie. Pri jej dobíjaní máš dve možnosti. Prvou je nabíjanie pomocou sieťového kábla a druhou je vybratie batérie z kostry a nabíjanie doma alebo v práci. Dĺžka nabíjania je 5 hodín.

elbybat

Na Elby sú Tektro brzdiace disky, ktoré zabezpečia brzdenie v každej situácii.

elby disky

Počítač ti ukazuje rýchlosť, priemernú rýchlosť, vzdialenosť od cieľa, celkovú vzdialenosť, stav batérie a signalizáciu svetiel. Namiesto počítača si na Elby môžeš pripevniť aj svoj smartfón. Časom bude dostupná aj aplikácia.

elby comp

Elby má aj regeneratívnu funkciu – jej aktiváciou dobíjaš batériu počas jazdy. To znamená, že energia, ktorá vzniká pri jazdení sa vracia späť do bicykla. Zvyčajne túto funkciu využiješ cestou z kopca.

Svetlá sú kvalitné a výborne osvetľujú cestu. Zapneš si ich naraz jediným tlačidlom.

elbysvetlo

Počas teplých letných dní by bolo fajn prepravovať sa do práce inak ako autom alebo autobusom. Ďalšou voľbou, ktorá prichádza do úvahy, je logicky bicykel, ale ten je nepraktický, pretože prídeš do práce celý spotený a zadýchaný. E-bike Elby sa teda javí ako skvelé riešenie. Ako všetko, aj tento bicykel, má svoje výhody aj nevýhody. Jeho kúpa by bola väčšou investíciou a je potrebné si zvážiť jeho skladovanie doma, pretože váži podstatne viac ako bežný bicykel a nosiť ho niekoľko poschodí každý deň v paneláku bez výťahu asi nie je dobrý nápad.

Ak by sa ale e-bike v Bratislave uchytil, znamenalo by to odľahčenie a urýchlenie dopravy (hlavne rannej a poobednej špičky) a do budúcna aj skvalitnenie infraštruktúry pre cyklistov v našom hlavnom meste.

elbyposl

zdroj:businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)