Elektronické športy na Slovensku čaká skvelá budúcnosť. Začína ich podporovať aj TIPOS

  • Elektronické športy sa na Slovensku tešia veľkému záujmu, stále sa však neberú tak vážne, ako tie tradičné
  • Slovensku chýbajú významné e-športové podujatia, na tie najväčšie chodia maximálne tisícky ľudí
  • Do hry prichádza TIPOS, na Slovensku plánuje vytvárať e-športové komunity a už v apríli spúšťa NHL ligu
tiposth
  • Elektronické športy sa na Slovensku tešia veľkému záujmu, stále sa však neberú tak vážne, ako tie tradičné
  • Slovensku chýbajú významné e-športové podujatia, na tie najväčšie chodia maximálne tisícky ľudí
  • Do hry prichádza TIPOS, na Slovensku plánuje vytvárať e-športové komunity a už v apríli spúšťa NHL ligu

Ak by si si kedykoľvek v priebehu dňa otvoril Twitch, najpopulárnejšiu platformu na streamovanie hier, elektronické športy bude v jednom momente sledovať cez 200-tisíc ľudí. Porovnateľne veľké publikum bude v tom istom čase turnaje sledovať na konkurenčnej platforme YouTube Gaming.

E-športom vo veľkom fandia aj Slováci – eventy ako Y-Games a MSR v elektronických športoch sú pre fanúšikov priam národným sviatkom a respondenti to potvrdili aj v instagramovom prieskume Startitup.

  • Až 27 % respondentov Startitup sleduje a zaujíma sa o elektronické športy
  • Rovnaké percento má aj svojich favoritov medzi tímami aj medzi hráčmi – e-športová komunita je teda porovnateľná s tou športovou

Niet pochýb o tom, že e-športy dokážu pritiahnuť masívne publikum, no zatiaľ čo v zahraničí bojujú hráči a tímy o prizepooly (výhry, ktoré sa prerozdeľujú medzi najlepšie tímy) v hodnote miliónov dolárov, na Slovensku hrajú elektronické športy stále len druhé husle oproti tým klasickým a hráči získavajú maximálne tisícky eur.

Tu je problém: Atraktivita e-športového turnaja priamo závisí od hráčov a tímov, ktoré súťažia – čím prestížnejšie tváre, tým lepší výkon, tým lákavejší zážitok a viac divákov. Aj hráčov však treba zaplatiť a tých okrem sponzorov živia aj samotné výhry – tie však na Slovensku nestoja za zmienku. Správne prostredie pre e-šport komunity tu teda výrazne chýba.

Slovensko je navyše malý trh. Turnaje v hrách ako CS:GO, League of Legends, Hearthstone či Overwatch majú v USA multimiliónové rozpočty, na ktoré sa vyskladajú nielen samotné herné štúdia, ktoré takto podporujú komunitu, no tiež sponzori. Pre malý trh ako Slovensko však takáto investícia zatiaľ nedáva zmysel.

Nový hráč na obzore

Iniciatívy v oblasti slovenského e-športu sa chytila spoločnosť TIPOS, ktorá práve rozbieha úsilie za to, aby sa elektronické športy začali všeobecne vnímať ako klasické športové disciplíny. E-športy sa bude firma snažiť dostať do povedomia aj laickej verejnosti a cieľom je rozvíjať a popularizovať elektronický šport ako taký.

Medzinárodný trend rozvoja elektronických športov je dôkazom, že tento segment je najdynamickejší z pohľadu rozvoja akýchkoľvek športov vo svete. Žiadny iný šport na svete nemá takú rastúcu popularitu ako práve e-športy.

TIPOS sa s podporou v prvej fáze chce zamerať na CS:GO a NHL, ktoré dlhodobo patria medzi najpopulárnejšie tituly na e-športovej scéne.

TIPOS turnaje začínajú už v apríli

A vidno už aj prvé ovocie. Už 20. apríla TIPOS spúšťa svoju prvú e-športovú ligu– EHOKEJ LIGU TIPOS Extraligy. Ambícia je pritom veľmi zaujímavá – prepojiť záujem o e-športy so záujmom o konkrétne športy na reálnom ihrisku.

O hokej sa na Slovensku napríklad zaujíma až 41,1 % populácie, teda 1,8 milióna ľudí – ak by Tipos dokázal zlákať aspoň časť z nich do virtuálneho priestoru, slovenskému elektronickému športu by svitlo na lepšie časy.

TIPOS sa však vo veľkom púšťa aj do overených klasík – vlastného turnaja sa pravdepodobne dočká aj Counter-Strike: Global Offensive, ktorý má silné základy aj na Slovensku, odkiaľ pochádzajú napríklad legendárni hráči ako Styko či GuardiaN, druhý menovaný pôsobil aj vo významných kluboch Faze Clan či Natus Vincere a bol svojho času považovaný za najlepšieho snipera na svete.

Takúto masívnu iniciatívu pritom Slovensko už roky potrebuje ako soľ a zdá sa, že TIPOS by medzi slovenskými hranicami naozaj mohol e-šport posunúť na úroveň tých fyzických.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá