EasyJet chce do roku 2030 lietať na elektrických lietadlách

  • Letecká spoločnosť EasyJet je jednou z prvých lastovičiek, ktorá chce zmeniť lietanie ako ho teraz poznáme
  • Do roku 2030 plánuje nahradiť svoju súčasnú letku elektrickými lietadlami.
  • Podarí sa to?
lietadlá
easyjet
  • Letecká spoločnosť EasyJet je jednou z prvých lastovičiek, ktorá chce zmeniť lietanie ako ho teraz poznáme
  • Do roku 2030 plánuje nahradiť svoju súčasnú letku elektrickými lietadlami.
  • Podarí sa to?

Ekológia preniká nielen do oblasti pozemnej dopravy. Začínajú sa ozývať hlasy, ktoré sú za to, aby svoje elektrické protipóly dostali aj súčasné lietadlá. Práve tie patria medzi dopravné prostriedky, ktoré prispievajú k rapídnemu odbúravaniu ozónovej vrstvy okolo Zeme.

V čele boja proti znečisťovaniu ovzdušia lietadlami stojí letecká spoločnosť EasyJet. Prekvapením je to, že sa nejedná o žiadnu prestížnu leteckú spoločnosť typu Emirates. V skutočnosti je to nízkonákladový prepravca. To však neznamená, že nemôže urobiť prvý krok do neznáma, na ktorý neskôr nadviažu veľké letecké spoločnosti.

EasyJet je mladá letecká spoločnosť ktorá bola založená v roku 2016. Na rozdiel od konkurenčných spoločností má však už dnes úplne inú víziu. Jej cieľom do budúcna nie je vlastniť obrovskú letku plnú zastaraných motorových lietadiel. Vybrala si ťažšiu cestu. Podobnú cestu si pred rokmi vybral Elon Musk so svojou spoločnosťou Tesla.

Nízke náklady a hlučnosť

Budúcnosťou je elektrina a to vo všetkých oblastiach dopravy. EasyJet v súčasnosti vlastní iba jedno dvojsedadlové elektrické lietadlo. Ostatné stroje sú na klasické letecké palivo. Budúci rok chce začať lietať na väčšej elektrickej verzii pre 9 ľudí. Spoločnosť dokonca vlastní patent na motor pre elektrické lietadlá. Pri výrobe elektrických strojov spolupracuje s americkým výrobcom Wright Electric. Do roku 2030 by chceli nahradiť všetky stroje elektrickými.

Bude cesta odvážnej spoločnosti, ktorá chce presadiť elektrické lietadlá jednoduchá? Pravdepodobne nie. Elektrické lietanie je totiž hudbou budúcnosti, a pokiaľ prídeš s novým nápadom vyrojí sa množstvo „neveriacich Tomášov“, ktorí všetko spochybnia.

Podobne ako elektromobily prinášajú i lietadlá na batérie množstvo výhod. Tou prvou je ich absolútna čistota. Životné prostredie si vydýchne. Ďalšou výhodou je, samozrejme, nižší hluk. Elektrické lietadlá môžu byť až o 50 % tichšie a o 10 % lacnejšie ako tradičné lietadla súčasnosti.

Nevýhodou sú, samozrejme, batérie. Lietadlá budú potrebovať výkonnejšie motory ako automobily, a tým pádom aj silnejšie batérie. V súčasnosti sa plánuje dolet do vzdialenosti 500 km. Problémom by tak nemal byť napríklad let z Amsterdamu do Londýna.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech