Ed Sheeran zaplatil na daniach viac ako Amazon či Starbucks

  • Veľké spoločnosti s miliardovými obratmi dania menej ako spevák s pár desiatkami miliónov libier na účte
  • Anglický Amazon s obratom dve miliardy libier totiž na daniach zaplatil menej ako miliónová hviezda
Ed_Sheeran,_V_Festival_2014,_Chelmsford_(14788797777)
Wikipedia
  • Veľké spoločnosti s miliardovými obratmi dania menej ako spevák s pár desiatkami miliónov libier na účte
  • Anglický Amazon s obratom dve miliardy libier totiž na daniach zaplatil menej ako miliónová hviezda

Veľké spoločnosti majú obrovské zisky. Je preto úplne logické, že sa snažia, aby im z nich štát ukrojil čo najmenej. Je totiž smutné sledovať ako ťažko zarobené peniaze padajú do rúk niekoho iného. Sú to práve títo giganti, ktorí využívajú takmer každú dieru v zákone, aby ušetrili. A ide im to naozaj nadmieru dobre. Stačí sa pozrieť na spoločnosti ako Amazon alebo Starbucks. Tie zaplatili nižšie dane ako známy spevák a autor hitu Shape of You Ed Sheeran.

Rozoberme si to na drobnejšie. Anglický spevák zarobil za rok 2017 okolo 27 miliónov libier. Starbucks v Anglicku si prilepšil o 162 miliónov libier. Anglický Amazon prelomil všetky rekordy so zárobkom dve miliardy libier. Podľa týchto čísel by na daniach najviac zaplatila spoločnosť Amazon, následne Starbucks a najnižšiu daň by logicky zaplatil svetoznámy spevák. Skutočnosť je však úplne iná.

Veľké spoločnosti neradi neplatia

Ed Sheeran totiž na daniach zaplatil rekordných 5,29 milióna libier, čo bola vyššia suma než zaplatili veľké spoločnosti. Teraz však prichádza to pravé prekvapenie. Anglický Amazon zaplatil 4,5 milióna libier a Starbucks 3,3 milióna libier. Ak sa pozrieš na jednotlivé čísla zistíš, že najlepšie obišiel Amazon a najväčšiu „pálku“ zaplatil ten najchudobnejší.

V tomto prípade sa ukázalo, že veľké spoločnosti jednoducho vedia ako sa vyhnúť platbe vysokých daní. Samotný spevák sa k celej situácii nevyjadril. Dokonca v minuloročnom rozhovore pre OK! magazine povedal, že peniaze nie sú tým faktorom, ktorý ho motivuje. „Je to asi takto. Zarobím penny, tak poď so mnou tú penny minúť. Len, čo to príde, tak to aj odíde. Dôležitejšie je, aby bola moja rodina a priatelia v poriadku,“ povedal Ed.

Amazon aj Starbucks sú v súčasnosti v Anglicku pod paľbou kritiky. Niet sa čomu čudovať. Po odhalení vyššie uvedených čísel to na verejnosti zabzučalo ako v osom hniezde. Táto dvojica však predstavuje iba špičku ľadovca. Hnevu verejnosti sa vyhol Facebook, ktorý zaplatil daň vo výške 15,8 milióna libier. Spoločnosť pritom v Anglicku zarobila 1,3 miliardy libier.

zdroj: inews.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech