Eko návyky, ktoré by mal mať každý Slovák, ale nemá

Marianna Mikešová / 1. septembra 2017 / Eko

zdroj: plasticportal.sk/http://123hdwallpapers.com

Globálne otepľovanie a znečisťovanie našej Zeme sú reálne problémy, ktoré nikto len tak nezametie pod koberec. Často sa však oháňame argumentami, že jedinec je proti mašinérii bezmocný. No ako inak sa dá tento problém riešiť, ak každý nezačne od seba?

Médiami nedávno rezonoval dokument o globálnom otepľovaní, za ktorým stojí herec Leonardo DiCaprio. Počas môjho pobytu v Berlíne nás s kamarátmi na ulici zastavil kórejský televízny štáb, ktorý natáčal podobný film. Pýtali sa nás, čo vieme o tomto probléme v našej krajine a čo proti tomu robíme. Uvedomila som si, ako mi chýba sneh, ktorý bol ešte pred 15-20 rokmi bežnou súčasťou západoslovenskej zimy.

Zarazilo ma však, ako málo o tejto problematike skutočne vieme. Ak si Leov film videl, zrejme si sa v konfrontácii s megalomanskými ropnými spoločnosťami a firmami klčujúcimi pralesy kvôli palmovému oleju, cítil tiež bezmocne. No v skutočnosti toho môžeš robiť veľa a vlastne ti ani nezostáva nič iné, než začať od seba.

55b63bf222e7b9c718000010_5694ca8f22e7b96074000001Foto: modulo.net

Pozri sa, čo všetko by si mohol robiť, aby si našej planéte aspoň trochu pomohol:

Zas a znova

Recyklovanie. Hovoríš si, aké otrepané. No čudoval by si sa, koľko ľudí nie je schopných pohnúť prstom a separovať. Výhovorky zvyčajne znejú takto: nemáme miesto na tri koše, nemám čas, kontajner na recyklovaný odpad je ďaleko, odvoz odpadu to aj tak pomieša. Pritom je to základ a tá najjednoduchšia vec, ktorú môžeš spraviť. Zisti si len, ako zbiera odpad spoločnosť na odvoz odpadu v tvojom meste. Poslúži ti napríklad slovenská appka Green bin.

Jednoduchým riešením je použiť klasický kôš na zmesný a biologický odpad, vedľa neho umiestniť obyčajnú igelitku na plasty a papierovú tašku na papier. Náročné? Umyté sklo môžeš uskladňovať v komore alebo znova využiť. Takto to robíme doma a funguje to. Pričiníš sa o to, že z tvojho odpadu môže vzniknúť znova využiteľná vec, napríklad aj tenisky.

plastics-and-paper-recycling

Foto: images.wisegeek.com

Eko nakupovanie

Skús si spraviť test. Počas týždňa monitoruj svoj vyprodukovaný odpad, aj ten, ktorý vyhodíš mimo domova. Budeš prekvapený jeho množstvom. Predstav si, koľko ľudí žije v tvojom meste a vynásob objem odpadu týmto číslom. Myslíš si, že sa to všetko potom len tak vyparí? (Áno, časť sa vyparí v podobe škodlivých emisií a chemikálií do ovzdušia, pôdy či vody) Urob preto potrebné opatrenia, aby si sa snažil žiť čo najviac bezzvyškovo. Namiesto kupovania nápojov v plastových fľašiach skús napríklad slovenskú eko fľašu s príznačným názvom Flaška.

Eko nakupovanie sa týka aj oblečenia. Textilný a odevný priemysel je jeden z najviac znečisťujúcich na svete. Tým, že umierniš svoje shopaholické návyky a navyše budeš voliť eco friendly materiály ako bavlna, konope či bambus, prospeješ svojej koži aj prírode. O tom, že existujú materiály z recyklovaných PET fliaš, už zrejme vieš. No počul si už o topánkach či kabelke z ananásu, konkrétne z textílie s názvom piňatex? Nie, nie je to fór.

8622225_origFoto: flaska-slovensko.sk

Eko alterantívy

Konzumuj jedlo, ktoré má minimálne množstvo obalov. Keď nakupuješ ovocie a zeleninu, nepoužívaj sáčky, ale skús to bez nich alebo si zadováž látkové tašky či sieťky a inšpiruj ostatných. Vieš, aká ekologicky náročná je produkcia mäsa, najmä hovädzieho? Snaž sa preto obmedziť svoju spotrebu alebo nakupuj z kvalitných zdrojov. Luxus z každodennej konzumácie mäsa nepotrebuješ, no ani nemusíš byť vegetarián. Našu prírodu veľmi zaťažujú aj čistiace prostriedky a kozmetika. Tým, že skúsiš eco alternatívy – prírodné mydlá, šampóny či pracie prostriedky bez desiatok karcinogénnych chemikálií, prospeješ slovenskej prírode aj sebe. Skús napríklad slovenské Ponio.

0008086_domov-bez-obalu-sada-platenych-vreciek

Foto: prijemneveci.sk

Šetrenie energií

Prichádza zimné obdobie a s ním aj zvýšená spotreba energií, či už plynu na kúrenie, elektriny na dlhšie svietenie či vody, pretože kúpeľ padne v zime lepšie, než sprcha. Mal by si mať prehľad o tom, koľko energií tvoja domácnosť spotrebuje a prípadne ako spotrebu zmenšiť. Existuje množstvo vychytávok, ktoré ti s tým pomôžu, napríklad systém Heat2go či prístroje na reguláciu vody. Aj spotrebiče môžu byť viac eko a ponúkajú eko módy prania či umývania riadu.

Nauč sa tiež, ako temperovať teplotu v byte počas neprítomnosti a v noci. Neprekuruj miestnosti, nie je to zdravé a nepotrebuješ v zime chodiť doma v tielku. Odborníci ti tiež môžu otestovať izoláciu v byte, či ti teplo a s ním aj peniaze, neunikajú von oknom. Istým druhom energie je aj ropa vo forme nafty a benzínu v tvojom aute a neskôr vo forme emisií v ovzduší. Pravidlo, že mhd-čkou šetríš prostredie znie síce kruto, ale je pravdivé. Na jar skús na kratšie vzdialenosti bicykel, bratislavská Cyklokoalícia robí všetko preto, aby sa ti jazdilo lepšie. Ber si príklad z Piešťancov, ktorí sú najväčšími milovníkmi skladačiek na Slovensku a tátošov neodkladajú ani v zime. :)

heat2go-zariadenia

Foto: blog.yzamer.sk

Starostlivosť o okolie

V mnohých európskych krajinách, napríklad v severských, je ohľaduplnosť k prírode samozrejmosťou. Deti sú k tomu odmalička vychovávané a zahodiť odpadok je pre ne nemysliteľné. V takom Fínsku sú dokonca aj ľudské priezviská odvodené od prírodných úkazov. My, žijúci v krajine, kde sa ľudia neštítia vyhodiť na zem čokoľvek, dokonca aj v prípade, že kôš sa nachádza o meter ďalej, by sme mali konať.

Kompenzovať prírode činy svojich spoluobyvateľov tým, že občas upraceme okolie svojej ulice či blízkej rieky, by mala byť normálka. K takémuto prístupu vedú deti v škôlkach a školách, no my dospelí často zabúdame. V Bratislave sa v tomto smere najviac činí Zelená Hliadka Matúša Čupku, ktorá okrem prehreškov samospráv rieši aj lokálne znečistenie v meste.

14859693_1173014869446423_3166896201649332215_oFoto: facebook.com/zelenahliadka

 

Pridať komentár (0)