Ekologickí kuriéri zo Švihaj Šuhaj, ktorí na bicykli prevezú až 250 kg naraz

  • V Bratislave pôsobí kuriérska služba, ktorá spája dva trendy – cyklistiku a ekológiu.
cyklokurier_bratislava
  • V Bratislave pôsobí kuriérska služba, ktorá spája dva trendy – cyklistiku a ekológiu.

Švihaj Šuhaj je cyklokuriérska spoločnosť, ktorá pôsobí v Bratislave. Bez ohľadu na premávku a počasie sa týmto kuriérom v žltých dresoch darí konkurovať klasickým autodopravcom. Na takzvaných kargobikoch sú totiž schopní previezť objem jednej plne naloženej europalety.

Cyklokuriéri sú omnoho mobilnejší ako klasické autá, a preto sú najefektívnejší najmä v oblastiach so sťaženým prístupom pre autá, ako sú úzke uličky a pešie zóny v centre mesta. Tiež sa nemusíš báť, že tvoja zásielka uviazne v zápche, alebo že kuriér nedôjde kvôli zlému počasiu.

„Nemôžeme zákazníkom povedať: Prepáčte, dnes neprídeme, lebo je zlé počasie. Našťastie, v bratislavských podmienkach nebýva nehostinné počasie často. Vtedy jediné, čo naozaj pomôže, sú blatníky,“ hovorí prevádzkový riaditeľ spoločnosti Šimon Krošlák.

fx_DSC_3812web-1024x683

Práca cyklokuriéra určite je je nič jednoduché. Šuhaji strávia na bicykli denne 8 až 10 hodín a najazdia pritom približne 50 až 70 km.Pracovný pohovor u nás prebieha úplne inak ako na bežných pracovných pohovoroch. Najzásadnejšia vec je testovanie v teréne. Po pár vetách sa ideme rovno bicyklovať do mesta. Hneď vieme odhadnúť, či na to ten človek má alebo nie.“

Okrem efektívneho presunu po meste má Švihaj Šuhaj aj ekologické výhody. Na rozdiel od áut totiž bicykle nespotrebujú pohonné hmoty a nevypustia do ovzdušia žiadne emisie. Odhaduje sa, že jeden cyklokuriér oproti klasickému autokuriérovi ušetrí okolo 3 700 kilogramov CO2.

cyklokurier_bratislava

„Keby sme brali priame náklady na cyklokuriéra a autokuriéra, výrazný rozdiel nenájdeme, lebo toho človeka treba zaplatiť tak či tak. Najvýraznejšia úspora je v podobe pohonných hmôt a nákladov na vozidlo, lebo auto je drahšie ako akýkoľvek elektrobicykel. A zároveň cyklodoprava neprodukuje emisie.“

Služby Švihaj Šuhaj fungujú podobne ako taxi služba. Ak potrebuješ niečo doručiť, jednoducho zavoláš na dispečing, ktorý to nahodí do systému a nahlási do vysielačky. Kuriér, ktorý dokáže zásielku vybaviť najrýchlejšie, ju potom prevezme.

fx_DSC_3650web-1024x683

Okrem takýchto zásielok kuriéri doručujú aj pravidelné zásielky. Napríklad vegetariánske alebo fresh reštaurácie radi využívajú ekologické meno, ktoré Švihaj Šuhaj má. Spoločnosť v roku 2014 vyhrala ocenenie Zelená Firma Roka.

Najväčší potenciál pre rozvoj cyklokuriérstva vidí spoločnosť v peších zónach. „Keby ste niekedy prišli medzi 6.00 a 9.00 h na pešiu zónu, vôbec to nevyzerá ako pešia zóna, ale skôr ako diaľnica. V roku 2010 jedna zásobovacie dodávka pri cúvaní dokonca zrazila a zabila jedného chodca,“ vysvetľuje Krošlák.

Eko projektov na Slovensku nie je nikdy dosť a Švihaj Šuhaj patrí určite k jedným z najúspešnejších. Expanzia do Košíc im síce nevyšla, no miest s úzkymi uličkami je v okolí stále dosť. Nediv sa teda, ak v budúcnosti uvidíš žlté dresy v Trnave, alebo neskôr v Prahe alebo Viedni.

zdroj fotografií: svihajsuhaj.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá