Elektráreň, ktorá dokáže premeniť emisie na kameň, je realitou

  • Island je nádherná krajina, ktorá si svoje národné poklady chráni. Krajina chce najnovšie prispieť k ochrane našej Zeme. Veď práve tu sa nachádza prvá elektráreň na svete, ktorá dokáže ako šibnutím čarovného prútika premeniť škodlivé uhlíkové emisie na tvrdý kameň. Zázrak? Nie. Veda.
collagetzd
wikimedia.org/pexels.com
  • Island je nádherná krajina, ktorá si svoje národné poklady chráni. Krajina chce najnovšie prispieť k ochrane našej Zeme. Veď práve tu sa nachádza prvá elektráreň na svete, ktorá dokáže ako šibnutím čarovného prútika premeniť škodlivé uhlíkové emisie na tvrdý kameň. Zázrak? Nie. Veda.

Vytvoriť prvé zázračné zariadenie tohto druhu na svete nebolo vôbec jednoduché a na jeho realizácii sa podieľala armáda šikovných vedcov a konštruktérov. Tí prišli na to, ako zachytiť škodlivé emisie a jednoducho ich premeniť na skalu. Cieľom je zabrániť prieniku škodlivých látok do ovzdušia a ich premena na kameň je podľa tvorcov to správne riešenie.

Jedinečný projekt svojho druhu funguje asi takto. Látky, ktoré vznikajú pri výrobe energie, oxid uhoľnatý a sírovodík, sa premiešajú s vodou a táto kombinácia sa následne vpumpuje do čadičovej horniny veľmi hlboko v podzemí. V priebehu mesiacov sa zmení na čistý karbonát. Obavy vedcov, že k premene dôjde až po stovkách rokov, sa tak nenaplnili.

Prvý experiment, ktorý v tejto oblasti prebehol, bol otestovaný iba s oxidom uhoľnatým. Až na ďalší pokus bol pridaný sírovodík. Následne sa tento „koktejl“ vrátil späť do podzemia, konkrétne do hĺbky v rozsahu od 400 do 800 metrov. Potom sa celý priebeh pokusu sledoval cez hlboké šachty. Výsledok na seba nenechal dlho čakať a po pár mesiacoch došlo k mineralizácii určitého množstva škodlivín. Po dvoch rokoch sa premenilo na kameň až 95 % škodlivých látok.

Geotermálna elektráreň je budúcnosťou energetiky

Celý projekt bol realizovaný na najväčšej geotermálnej elektrárni sveta v hlavnom meste Islandu – Reykjaviku. Táto elektráreň v kombinácii s jednou menšou elektrárňou zásobujú nielen hlavné mesto, ale aj priľahlé priemyselné oblasti. V elektrárni sa nachádzajú ultravýkonné turbíny poháňané vriacou vodou z podzemného zdroja.

elektráreň

zdroj fotografie: wikimedia.org

Výhodou Islandu je, že pod povrchom sa nachádza množstvo čadičovej horniny a obrovské masy vody. Vďaka tomu sú náklady na premenu pomerne nízke. Elektráreň dokáže takto spracovať rovnú tonu oxidu uhoľnatého iba za 30 dolárov.

Prečo však Island znižuje škodlivé plyny v geotermálnych elektrárňach? Aj napriek pomerne nízkej tvorbe emisií, v porovnaní s uhoľnou elektrárňou, by mohlo byť časom znečistenie omnoho väčšie. Plán Islandu je totiž budovanie geotermálnych elektrární vo veľkom, pretože energiu nechcú vyrábať len pre seba, ale ju chcú ponúkať aj medzinárodne.

Zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK