Elektrické autá typu SUV, ktoré budú čoskoro realitou

Richard Vitkovský / 19. marca 2017 / Auto

Novým míľnikom v oblasti cestnej dopravy bude pohon áut na elektrickú energiu. Prvé lastovičky už brázdia cesty aj na Slovensku. Najznámejšie elektrické auto sveta je určite z dielne Elona Muska, avšak to sa postupne môže zmeniť s príchodom nových modelov áut od známych výrobcov.

Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi, Jaguar a ďalší známi výrobcovia postupne skáču na novú vlnu a v priebehu pár rokov ich elektrické autá určite uvidíme niekde na cestách. Zaujímavé je, že všetky chystané modely budú typu SUV, čo je v období poklesu predaja sedanov určite dobrým krokom. Autá s väčším objemom a schopnosťou zvládnuť ľahký terén prosto letia. Pozrime sa teraz na 9 značiek a ich plány, ktoré v budúcnosti možno pekne zamiešajú karty v tejto oblasti.

Elektrické autá plánované  v najbližších rokoch:

 

Tesla Model Y

Medzi prvými výrobcami elektrických SUV, samozrejme, nemôže chýbať ťahúň medzi elektrickými autami: firma Tesla. Chystá sa preraziť s novou radou s názvom Y, ktorá doplní svojho predchodcu model X. O tomto kompaktnom SUV sa zatiaľ veľa nevie. Na základne hmlistých vyjadrení Elona Muska však možno predpokladať možnosť nasadenia určitých prvkov a technológií. Ako napríklad vyklápateľné dvere, prípadne strecha auta pokrytá solárnym panelom. Je tu aj možnosť plnohodnotného autonómneho riadenia. To by bolo určite hitom.

elektrické autá

zdroj fotografie: wikimedia.org

Volkswagen ID

Volkswagen tiež nespí na vavrínoch a predstavil návrh svojho vysnívaného autíčka. Toto auto s veľkosťou Volkswagenu Golf by malo prísť na trh v roku 2020. Plánovaná je aj verzia s autonómnym riadením, ale až v roku 2025. Zaujímavosťou je, že pri autonómnom móde riadenia sa volant ukryje v palubnej doske. Dojazd má byť tiež kráľovský – až 600 kilometrov – a zaplatíš za neho cenu rovnajúcu sa Golfu.

Hyundai

Elektrické autá nedajú spávať ani značke Hyundai, ktorá chystá svoj SUV model, o ktorom sa mnoho nevie. Vie sa len to, že dojazd by mal byť okolo 320 kilometrov. A svetlo sveta uzrie okolo roku 2018.

Opatrný Bentley

Chystaných elektrických modelov SUV je naozaj mnoho, takže aj značka ako Bentley má v pláne ukrojiť si kúsok koláča pre seba. Avšak v tábore firmy vládne neistota. Hybrid alebo plnohodnotný elektrický pohon?  Doteraz bola firma známa SUV s klasickými spaľovacími motormi. Takže s úplným prechodom na elektrinu sa až tak neponáhľa.

elektrické autá

zdroj fotografie: wikimedia.org

Odvážny Ford

Ford je opak značky Bentley. Namiesto opatrnosti volia taktiku „skočiť do toho po hlave“ a to doslova. Do piatich rokov uvedú až 13 modelov elektrických automobilov. Z toho jedno bude práve tajomné SUV-čko, ktoré bude mať dojazd na batériu 382 kilometrov. Uvedené bude na všetky významné trhy, takže tešiť sa môže Európa, Severná Amerika a Ázia.

BMW X3 SUV

Je to isté! Toto obľúbené vozidlo taktiež dostane elektrického brata, a to už v roku 2020. Predchádzať mu bude v roku 2019 „jednohubka“ v podobe elektrického modelu Mini Cooper.

elektrické autá

zdroj fotografie: wikimedia.org

Trojmotorové Audi

Audi e-tron bude trojmotorové masívne SUV, zatiaľ čo súčasný Tesla model X má len dva motory, každý pre jednu nápravu. Audi pridalo na zadnú nápravu o jeden naviac. Vďaka tomu bude možno výkonnejšie, avšak počet osôb, ktoré je schopné odviezť, sa scvrkol na 4. Nezačne sa však vyrábať skôr ako v roku 2018. Batéria sa vybije po 498 kilometroch.

Mercedes EQ

Mercedes predstavil na autosalóne v Paríži svoju predstavu o budúcnosti. Model s názvom EQ, nazývaný aj „Tesla killer“, sa začne vyrábať v roku 2019. Dojazd bude podobný ako u Audi. Celému interiéru bude dominovať 24 palcový displej, ktorý bude zobrazovať všetky dôležité údaje. Dočkáme sa aj určitých autonómnych funkcií. Auto automaticky prispôsobí dynamiku jazdy a rýchlosť pred prejazdom zákrutami.

elektrické autá

zdroj fotografie: wikimedia.org

Šelma od Jaguára

I-PACE. Taký je názov chystaného elektrického SUV od firmy Jaguar. Ktovie, možno sa bude vyrábať aj na Slovensku. S dojazdom 354 kilometrov nebude patriť medzi špičku. Čo však stráca na dojazde, to si vynahradí parádnym dizajnom. Dva motory zrýchlia auto na 96-kilometrovú rýchlosť za 4 sekundy. Celkový výkon je 400 koní. Vyrábať sa začne v roku 2018.

elektrické autá

zdroj fotografie: wikimedia.org

Elektrické autá sa konečne v prebehu rokov stanú dostupnejšími aj pre obyčajných ľudí. Či sa masovo rozšíria však ukáže až budúcnosť.

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)