Elektronický gigant z Číny chystá revolúciu, po mobiloch chce s vlastnou automobilkou raziť prvú ligu

  • Záplava elektromobility pokračuje a chcú sa na nej zviesť aj veľké spoločnosti
  • Z Číny sa valí jedna značka elektromobilu za druhou
  • Do hry by mala s vlastnými autami vstúpiť aj Xiaomi
Xiaomi autá elektrovozidla
Pinterest, Tesla (ilustračná foto) a Gizmochina.com
  • Záplava elektromobility pokračuje a chcú sa na nej zviesť aj veľké spoločnosti
  • Z Číny sa valí jedna značka elektromobilu za druhou
  • Do hry by mala s vlastnými autami vstúpiť aj Xiaomi

Poznáme ju hlavne ako výrobcu smartfónov, bežeckých náramkov a hodiniek, ale aj rôznej elektroniky – od zubných kefiek na motorček po veľké televízory. Keď sa ale v blízkej budúcnosti niekoho opýtaš, aké auto si kúpil, možno ti odpovie „Xiaomi“.

Investovať do elektromobility láka mnohých a niet sa čomu čudovať, každoročne padajú nové a nové rekordy ich predaja a mnohé krajiny i automobilky už stanovili roky, kedy končia s predajom či výrobou spaľovacích vozidiel. Inými slovami, tým, že sa cesta jedným automobilom na tvrdo zatvára, iným sa dokorán otvára.

Nabíjanie elektromobilov a hybridov.
zdroj: Unsplash/ Chuttersnap

Počet elektrických áut by mal do roku 2030 podľa Európskej komisie exponenciálne narastať, keďže už dnes viaceré štáty zvažujú ukončenie produkcie vozidiel so spaľovacími motormi. Práve preto dnes podnikatelia vidia možnosti, ako zhodnocovať na pozadí týchto trendov svoje investície,“ vyplýva z prieskumu J&T. Ten okrem iného zistil, že aj každý štvrtý slovenský milionár rozmýšľa nad investíciou do elektromobilov.

No veľkému výrobcovi smartfónov a elektrospotrebičov z Číny, spoločnosti Xiaomi, už, zdá sa, nestačí len investovať do iných firiem a startupov, ktoré sa venujú elektromobilite, ako to robil doteraz. Zo „zasvätených zdrojov“ unikli najskôr do čínskych a potom i do svetových médií informácie, že Xiaomi pripravuje úplne vlastné vozidlá.

Šéf Xiaomi mal navštevovať Elona Muska

Xiaomi je s elektromobilmi mediálne spájaná už niekoľko rokov. Predovšetkým v zmysle jej investícii do startupov a firiem, ktoré sa elektromobilitou zaoberajú. Ide napríklad o investície do úspešných čínskych výrobcov elektrovozidiel ako Nio či Xpeng.

zdroj: Xpeng

Netreba vynechať ani vozidlo Redmi Bestune T77, ktoré mnohí už nazvali prvým Xiaomi e-vozidlom na svete. „Spoločnosť Xiaomi už vstúpila do automobilového priemyslu uvedením vlastného SUV pod značkou Redmi, čo bol projekt realizovaný prostredníctvom crowdfundingu a v spolupráci s inými spoločnosťami,napísal o tomto automobile pred dvomi dňami Business Insider.

zdroj: Redmi

No najnovšie správy ukazujú, že záujem výrobcu smartfónov o podnikanie v elektromobilite je možno ešte oveľa väčší, než sa zdá. Projekty ohľadom elektrických vozidiel si dokonca podľa uniknutých správ zobral vo firme priamo na starosť samotný zakladateľ a šéf spoločnosti Xiaomi – Lei Jun.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Business Insider, Teslamagazin.sk, Gizmochina.com, Gizchina.com, Global Times, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech