Elon Musk chystá fantastické prekvapenie pre ľudí

  • Elon Musk si plní ďalší zo svojich snov. V roku 2016 sa totiž rozhodol vybudovať podzemné tunely v Los Angeles
  • Dnes, o dva roky neskôr, je na svete prvý prototyp, ktorý si budú môcť šťastlivci už o pár mesiacov vyskúšať
musk
boring company
  • Elon Musk si plní ďalší zo svojich snov. V roku 2016 sa totiž rozhodol vybudovať podzemné tunely v Los Angeles
  • Dnes, o dva roky neskôr, je na svete prvý prototyp, ktorý si budú môcť šťastlivci už o pár mesiacov vyskúšať

K nápadu na vybudovanie tunela sa Elon Musk dostal ako slepé kura k zrnu. Pôvodne totiž tunely stavať nechcel. Všetko sa však zmenilo v roku 2016, keď si po jazde preplneným Los Angeles povedal jednoducho dosť. Premávka v LA je totiž v špičke taká hustá, že to večne zaneprázdnenému vizionárovi jednoducho prekážalo.

Rozhodol sa preto vymyslieť nejaké riešenie a s týmto nápadom sa pochválil na svojom profile na sociálnej sieti Twitter. V zverejnenom príspevku sa zveril s tým, že ho miestna premávka doháňa do šialenstva, a preto si kúpi stroj na razenie tunelov a začne kopať.

Príspevok to bol pekný, ale na prvý pohľad vyzeral odtrhnutý od reality. Ako však ukázal čas, Elon to myslel smrteľne vážne. O nejaký čas sa začali vynárať prvé informácie o firme s názvom Boring Company a jej plánoch s tunelmi pod povrchom mesta. Hneď bolo jasné, že toto nie je náhoda. A naozaj.

Zakladateľom nebol nik iný ako Musk. V apríli 2017 sa na svetlo sveta dostalo video, ktoré ukazovalo, ako by mohol celý systém fungovať. Automobily by mohli byť na niektorých miestach transportované výťahom do podzemného tunela, kde by následne na plošine umiestnenej na stredovej koľajnici pokračovali obrovskou rýchlosťou.

Aká bola šanca vybudovania takéhoto komplexného systému? Mnohí mysleli, že nulová. A vyzeralo to naozaj tak. Okolo Boring Company bolo totiž podozrivé ticho. Potom sa však Elon znovu pripomenul s tvrdením, že sa vážne zamýšľa nad touto podzemnou formou dopravy. A čo Musk sľúbi, to sa snaží splniť. Dnes je na svete prvý tunel pod povrchom Los Angeles.

Hyperloop ešte nepovedal posledné slovo

Využívanie tunela musia schváliť regulátori a následne by mal byť otvorený pre verejnosť. Ľudia si tak budú môcť na vlastnej koži vyskúšať, ako táto revolučná forma dopravy funguje. Súčasný vybudovaný úsek je pomerne krátky a ide skôr o akúsi ukážku. Oproti pôvodným plánom je tu však predsa len menší rozdiel.

Pôvodne išlo o tunel určený pre automobily, ale dnes vieme, že bude zameraný hlavne na ľudí a cyklistov. Dôvodom je priemer tunela, ktorý bude podstatne menší než bežné tunely pre automobily. To umožní rýchlejšie budovanie a nižšie náklady. Je však možné, že ho budú môcť využívať aj niektoré menšie typy vozidiel.

Pamätáš si ešte na Hyperloop, ktorý Elon vymyslel v roku 2013? Tento projekt je stále v hre. Elon sa pochválil, že začal s výstavbou tunela z Washingtonu do New Yorku. „V budúcom roku sa začne aj s druhou trasou z LA do San Francisca. Toto bude pravý Hyperloop s rýchlosťou vyššou ako má prúdové dopravné lietadlo,“ povedal.

zdroj: iflscience.com , theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech