Elon Musk je najviac kritizovaným podnikateľom 21. storočia. Prečo je tomu tak?

  • Elon Musk nie je obyčajným podnikateľom, ale aj vizionárom, ktorý si razí svoju vlastnú cestičku
  • Práve preto je terčom kritikov, ktorí mu neodpustia ani tú najmenšiu chybu
elon
flickr
  • Elon Musk nie je obyčajným podnikateľom, ale aj vizionárom, ktorý si razí svoju vlastnú cestičku
  • Práve preto je terčom kritikov, ktorí mu neodpustia ani tú najmenšiu chybu

Elon Musk sa definitívne zapíše do histórie ako jeden z najväčších vynálezcov 21. storočia. Aj napriek jeho nesporným kvalitám a odhodlaniu sa ozývajú hlasy mnohých kritikov, ktorí jeho prácu neustále spochybňujú.

Byť známym podnikateľom je v dnešnej dobe veľmi ťažké. Verejnosť sleduje každý krok výnimočných ľudí vďaka prístupu na internet. Elonovi však patrí prvá priečka. Kritici ho jednoducho milujú, pretože nie je obyčajný podnikateľ, ale vizionár a tých nie je veľa. Okrem toho sa nehrá na dokonalého, ale ukazuje množstvo ľudských chýb.

Ak sa pozrieme na spoločnosti Tesla alebo vesmírnu SpaceX zistíme, že v súčasnosti neexistuje žiadna lepšia spoločnosť v daných oblastiach. Elektromobily Tesla sú bez debaty najpokročilejšie a viacnásobne použiteľné rakety, ktoré vyrába SpaceX, nemá v súčasnosti žiadna iná spoločnosť. Toto však kritici prehliadajú a všímajú si iba prešľapy a nesplnené sľuby.

Dôvodom je pravdepodobne to, že si zatiaľ neuvedomujú o čo sa vlastne Elon snaží a berú to ako samozrejmosť. Elon toho veľa nasľubuje a mnohokrát svoje plány nesplní načas. To však nie je dôvod na kritizovanie jeho schopností. Je totiž poriadny rozdiel medzi kopírovaním toho, čo tu už bolo a niečim úplne novým, s čím ešte nemáme skúsenosti.

Práve preto to trvá trošku dlhšie a smelé plány sa môžu oddialiť. Vždy sa totiž môže stať niečo nepredvídateľné. Elon nám ukazuje, že aj on je len obyčajným človekom, ktorý má svoje pozitíva a negatíva. Jeho plány sú smelé a naozaj sa nemusia podariť na prvýkrát. Preto to treba pochopiť.

Presne toto sa odohralo v prípade Modelu 3, ktorý mal byť k dispozícii zákazníkom podľa sľubov omnoho skôr. Na základe toho si verejnosť myslela, že sa Tesle nedarí. Znamená to, že my ako ľudia sme sa naučili sústrediť len na úspech. Zlyhanie akceptujeme len vtedy, ak vieme, že úspech bude nasledovať okamžite.

Každý úspešný podnikateľ alebo vynálezca však bežne zlyhával aj v minulosti. Je to súčasť napredovania. Typickým príkladom je Thomas Edison, ktorý rozsvietil celý svet vďaka vynálezu žiarovky. Kým prišiel k finálnemu produktu zlyhal až 10 000-krát.

zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK