Elon Musk má dôvod na radosť. Tesla zaznamenala najlepší štvrťrok v histórii s obratom cez 6 miliárd dolárov

  • Vizionár Elon Musk sa aj napriek všadeprítomnej kritike na svoju spoločnosť nevzdal.
  • Jeho tvrdohlavosť priniesla svoje ovocie
  • Spoločnosť, ktorá mala posledné dva roky problém skončiť v zisku sa dostala z najhoršieho
  • Za posledný štvrťrok mala tržby vo výške 6,8 miliardy dolárov
elon musk
flickr
  • Vizionár Elon Musk sa aj napriek všadeprítomnej kritike na svoju spoločnosť nevzdal.
  • Jeho tvrdohlavosť priniesla svoje ovocie
  • Spoločnosť, ktorá mala posledné dva roky problém skončiť v zisku sa dostala z najhoršieho
  • Za posledný štvrťrok mala tržby vo výške 6,8 miliardy dolárov

Stres a zhon, aj tak to vyzeralo posledné mesiace v americkej spoločnosti Tesla. Práca na omeškanom Modeli 3 sa totiž rozbehla na plné obrátky. Šéf automobilky Elon Musk sa dokonca priznal, že svojho času pracoval až 120 hodín týždenne a aby si prácu nebral domov, tak v nej radšej spával na nepohodlnom gauči. Výsledkom niekoľkomesačnej snahy je nárast počtu vyrobených kusov. Tých je toľko, že ich Tesla musí parkovať na rôznych miestach Ameriky, kým sa dostanú k svojim majiteľom.

Kritici tvrdili, že automobily nejdú na odbyt a Tesla skrýva svoju zlú finančnú situáciu. Elon sa však bránil a hovoril, že automobily sú tam iba dočasne z dôvodu horšej logistiky. Jeho slová boli pravdivé, keďže Tesla zverejnila finančné výsledky za posledné tri mesiace.

Tvrdohlavý šéf nie je nikdy na škodu

Čísla sú prekvapivé. Po dlhých dvoch rokoch sa spoločnosť konečne dostala z najhoršieho. Tržby za posledného štvrťroka sa zastavili na 6,8 miliardách dolárov. Čistý zisk predstavuje 312 miliónov dolárov. Podľa výsledkov vidno, že profesionálni analytici silu spoločnosti podcenili. Predpovedali tržby vo výške 5,6 miliardy dolárov a zisk mal byť iba tretinový oproti tomu zverejnenému. Zisky spolu s novými investíciami poskytli automobilke finančnú injekciu vo výške 731 miliónov dolárov.

Celková finančná rezerva spoločnosti v súčasnosti predstavuje 2,9 miliardy dolárov. Tesla tak môže v pohode vyrovnať svoje podlžnosti. Má totiž „sekeru“ vo výške jednej miliardy dolárov. Za tieto pozitívne výsledky môže tvrdohlavosť Elona Muska, ktorý sa snaží plniť svoje odvážne sľuby do bodky. Na každom Modeli 3 má automobilka maržu vo výške 20 %. K úsporám tiež prispelo zefektívnenie výroby, čomu sa potešia samotní výrobní zamestnanci. Efektivita je taká dobrá, že robotníci pracujú o 30 % času menej.

Výsledkom sa však najviac potešili samotní investori, ktorí sa tak mohli presvedčiť, že Musk svoje sľuby naozaj dodrží. Pravdepodobne tak budú omnoho ochotnejší podporiť automobilku aj v budúcnosti. Tesla plánuje okrem iného vyrábať aj nový Model Y, ktorý má byť menším bratom Modelu X. Po pozitívnom oznámení vystrelili akcie z pôvodných 288,5 dolára na 331,5 dolára. Tesla tak dokazuje, že má stále obrovskú šancu na dlhodobý úspech.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech